Únětice
Únětice, Úmnětice, německy Auneticz je bývalým halvním městem prastaré Únětické říše, která se rozprostírala po celé Střední Evropě mezi lety 2300 př.n.l. a 1700 př.n.l. Východní hranici jejího území v době největšího rozkvětu tvořila slovenská řeka Žitava. Směrem na západ zasahovalo její území až do Porýní. Severní hranici tvořilo střední Německo a Velkovelkopolsko (Poznaňsko), jižní hranicí pak byla řeka Dunaj.
Již tehdy dosáhly Únětice ohromujících 500 obyvatel a tento dechberoucí počet si drží dodnes. Nachází se hned vedle nevýznamného města Prahy, která si velkopansky zakládá na tom, že je prý hlavním městem Republiky, nevěda toho, že Úněticím, velkolepé hlavní vesnici dávné Únětické říše, je leda k smíchu. Únětická kultura je bohatá, v obci se nachází pivovar a dvě další hopsody + kravín, který také někdy slouží jako hopsoda a každoročně se pořádá masopustní průvod, v kterém se obyvatelé předhánějí v pití a v tom, kdo má masku lépe znározňující stvoření, která před dávnými dobami obývali Únětice a celou Únětickou říši.
V Úněticích platí vlastní místní měna, takzvaná Únětická uňce, která je na rozdíl od čezkorun krytá tekutým zlatem v sudech místního pivovaru. Stejně jako Únětická piva mají hodnoty 10,11,5,12,13 a 16. Nutno dodat že jedna desetiuňce má hodnotu asi 40 korun kdežto 1 šestnáctiuňce asi 49 kč