Žacléř
Tento článek se tematicky překrývá s článkem Ostrava. To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit. |
Tento článek na téma "Žacléř"
pojednává o opačném tématu než článek Trutnov.
„Žacléři by se měla seslat humanitární pomoc“
- Václav Havel
Žacléř je malá hornická osada, jejíž tradice, zvyky a technologický rozvoj by se daly přirovnat k mentalitě 13. století. Domy z bahna a školy ze smetí nalákalo pouze jednoho turistu v roce 2003 (prvočíslo), o kterém se dodnes tradují mýty a příběhy, neboť Žacléřští poprvé uviděli věci, jako je například: digitální fotoaparát, teorii relativity, termosku, nebo jen obyčejnou úctu k ženám. Jelikož pár lidí z tohoto nehybného, ačkoli kočovného uskupení, chtějí v životě něčeho dosáhnout, přesouvají se do blízkého, nadmíru vyspělého Trutnova. Žacléřští studenti jsou ovšem překvapeni, že trutnovští občané používají na zápisy jakýchkoliv informací produkt, zvaný papír. Pro Žacléř s jeho hliněnými destičkami je tento objev překvapující a vskutku zarážející, neboť zmíněné destičky jsou významný, vedlejší produkt těžby tzv. “hořícího kamení”, kdežto papír se uctíval jakožto součást živé přírody. Hierarchie funguje ve stylu jednoduchého slovanského kmene. Je přítomen stařešina, náčelník a šaman, kteří jsou voleni demokraticky v důlním sněmu. Volby ale nejsou nijak omezeny, proto jednou bylo dokonce stařešinou zvoleno nenarozené embryo a šamanem ateistický medvěd (ztvárněn ve znaku).
Historie[editovat | editovat zdroj]
Známá je historka o otci Čechovi a jeho legendárním výstupu na Říp. O čem ale většina obyvatel republiky neví, je Strejda Žaclud (“c” je neznělé), který svým sestupem ze 4 metrového kopečku moc lidí tedy neohromil, ale aby oslavil svůj obrovský úspěch, na svou počest nechal postavit kadiboudu, kterou po sobě později i pojmenoval. Spoustu lidí nemělo kde vykonávat potřebu, tak se právě kolem již zmíněné kadiboudy shlukovali. Stařešina Žaclud nenechával své vrstevníky kadiboudu používat, tak si budoucí občané Žacléře postavili chajdy a luxusní komplexy ze svých vlastních exkrementů. Postupem této spolupráce vznikl svaz Červený a Zelený. Nečekaná spojitost mezi tímto ohavným kmenem a SSSR je velmi úzká, což je vidět dokonce i ve spodní části znaku s čistě náhodně vybraným nářadím. Významný úkaz bezvýznamné historie města je tvrz Stachelberg, tedy aspoň jeden ze srubů. Na tomto veledílu pracovali místní 3 roky na obranu proti zlému německému knírači, tedy až do té doby, co si řekla Anglie s Francií ´nope´ a obětovali nás pro pár dní míru. Hit the Leer získal část severní Bohemie a po návštěvě špinavého a celkově nechutného Žacléře, odešel domů do Berlína, kde se na následky zmíněné odpornosti radši zastřelil, vyhráli jsme tak 2. světovou hádku.
Části metropole[editovat | editovat zdroj]
Žacléř[editovat | editovat zdroj]
V této části se vyskytuje přenádherné náměstí s autobusovou zastávkou, pochybnou kašnou, Žacludovým pomníkem a kouzelným "základovým" kamenem, který je ve skutečnosti spadlý meteorit, jenž obsahuje vysokou koncentraci oblíbeného “hořícího kamení”.
Bobr[editovat | editovat zdroj]
V oblasti Bobr pramení potok Bobr, který se v Polsku vlévá do Ondry. V tomto potůčku žacludští jednou viděli kapybaru a rozhodli se, že po ní pojmenují celý okrsek své malé, docela titěrné říše.
Prkenný důl[editovat | editovat zdroj]
V prkenném dole se nachází důl a pár prken, nad ním je pak žacléřská Černá hora.
Turistika[editovat | editovat zdroj]
V roce 2003 (stále prvočíslo) zlákaly domy z bahna a školy ze smetí ojedinělého turistu (ve skutečnosti krajský hygienik) k návštěvě osady. Tento turista svým rozdáváním řízků hladovějícím obyvatelům nechtěně zavinil vznik kargo sekty, a tak i malou industriální revoluci. Obyvatelé, zoufale se snažíc přivolat zpět blahobyt, jež jim turista přinesl, se snažili přetvořit digitální foťák, který měl s sebou. Výsledkem byl pokusný jednorázový papírový foťáček, který se zmohl na jediný záblesk, přičemž shořel na popel. Tyto papírové foťáčky odtud zkopírovala společnost Swedish Crafting Tables, mezi veřejností známější pod názvem IKEA (dnes jsou prodávané pod názvem Knäppa).
Mezi dnešní turistické atrakce patří především místní lovecký hrádeček, na kterém jeho majitel provozuje malou, bezklecou zoologickou zahradu, obsahující například koně, několik druhů divokých koček a celé spektrum dobytka. Ovšem vzhledem k tomu, že je zoo pouze domácí, je pro turisty možné ji navštívit pouze v noci a ve veliké tichosti.
Dále už kromě hrobu vymřelého klanu nemá zdejší turistika moc co nabídnout. Pokud tedy neberete v potaz žacléřský vynález, tzv. “Popelničná bytovka”, nebo restaurace Baba Jaga, která má poněkud chmurnou historii.
Sport[editovat | editovat zdroj]
V této osadě se vyskytuje dokonce i sport. Většina oddílů je spojena do Tělovýchovné jednoty Baník Žacléř. Na vysoké úrovni se zde hraje fotbal, volejbal, tenis. Jako první v Evropě začaly hrát hru připomínající stolní tenis, kterou hráli na jílových stolech pomocí pazourkových destiček, míček byl vytvořen z hořícího kamenní, ostatně z čeho jiného. V Žacléři také působí florbalový oddíl, který připomíná spíše hokej na trávě. Žacléř je hodně aktivní i v zimě. Poněvadž se osada nachází v hornatém prostředí nachází se zde i žacléřská Černá hora, ale v realitě to je spíš 3 (prvočíslo) metrový kopeček. Na tomto kopci je v zimě provozován areál Arrakis. Po sportu musí následovat i relax ve formě sauny, kterou vyhřívají hořící kameny nebo vířivou vanu, která se ke konci minulého století propadla do důlní šachty.
Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]
- Obyvatelé osady se oficiálně jmenují Žacludi (“c” je opět neznělé).
- V dávné minulosti byl Žacléř okresní město, doslova metropole severní Bohemie.
- Žacludi převzali originální vynález od Egypťanů, a to kryokomoru. Proces mumifikace se mezi občany stal také velmi populárním. Kryokomora musela být umístěna v dolech, protože na povrchu není tak nízká teplota.
- Uctívání živé přírody mezi občany jim zabraňuje v jakémkoli pokroku. Jak je tomu i v Minecraftu, bez dřeva neuděláte ani hovno. Proto jsou domy z bláta a ve všech místních dolech se těží pazourkem.
- Dolů je v této oblasti několik tisíc a prohánějí se po celém areálu osady. Existence těchto dolů ovšem nijak nepřispívá kolektivu, ba naopak. Žacléř má zvenčí vskutku dechberoucí přírodu, ovšem stačí kopnout, byť jen jeden metr dolů, a najdete 6377 (také prvočíslo) kilometrovou trhlinu, vedoucí až k jádru Země. Proto jsou občané velmi opatrní při procházkách a přirozený přírůstek je označen mínusovým procentem.
- Mezi dechberoucí vynálezy patří hliněné mezopotámské destičky, používané k zápisu a distribuci složitých nákupních seznamů; Dále primitivní papírové fotoaparáty, které skutečně fungují (ale opravdu, věřte mi); A kryokomora, kterou ukradli od Boha.