Rataje nad Sázavou
Rataje nad Sázavou (německy Rattay aper Sasau) je malé středověké město u břehů řeky Sázavy, v oblasti známé jako Posázaví v Čechách.
Poloha: Rataje se rozkládají po pravém břehu řeky Sázavy. Město stojí na vyvýšené skalní plošině s nádhernou přírodou kolem města. Díky poloze je dobře viditelné a představuje svoji dominanci v této oblasti.
Popis: Hlavní část města je opevněna mohutnými hradbami a stojí na vyvýšené skalní plošině. Ve městě se nacházejí dva hrady. První hrad se nazývá dolní, ale jeho oficiální název je hrad Pirkštejn. Druhému hradu se říká horní a žádný jiný název u tohoto hradu není znám je však větší než Pirkštejn. Ve městě se také nachází dva kostely. Větší kostel se nazývá kostel Svatého Matouše a je majetkem zdejšího faráře, druhý a mnohem menší kostelík se nachází u Horního hradu a nemá žádný název. Rataje jsou největší obchodní město v Posázaví, najdete tu mnoho trhů a obchodů např. kováře, platnéře, řeznictví, pekařství, kvalitní lázně, dvě hospody a tréninkovou arénu. Město je v oblasti také známo pořádáním každotýdenní akce známé jako Ratajský turnaj. Rataje jsou z hlediska svých hradeb a strategické poloze nejbezpečnějším městem v Posázaví.
Historie: Město bylo založeno ke konci 13 století a vlády Přemyslovců. Že začátku bylo spíše menším sídlem v majetku Sázavského klášter, který vlastní většinu pozemků v Posázaví. Ve 14.století se však panství zmocnil mocný šlechtický rod Pánů z Lipé. Páni z Lipé město výrazně zvětšili a vytvořili z něho dominantní šlechtické panství v Posázaví. Za doby císaře Karla IV. byl majitelem města Jindřich z Lipé, který zde nechal vybudovat oba hrady. V současnosti je město majetkem pana Hanuše z Lipé páč právoplatný dědic mladý Jan Ptáček dosud není plnoletý. V součastnosti je velitelem místní vojenské posádky kapitán Bernard. Před pár týdny se však v Ratajích našli útočiště šlechtic a královský hejtman Racek Kobyla a jeho přeživší poddaní, když uprchli z nedaleké Stříbrné Skalice, která byla nedávno zničena a vypálena kumánskou armádou krále Zikmunda Lucemburského údajně, aby se zmocnili místích stříbrných dolů. Do města také zavítal Rackův syn Jindřich ze Skalice, který byl dříve pouhý chmaták, ale nyní ho obyvatelé Ratají vidí jako hrdinu. Ratajská vojska také pomohla Talmberské posádce a pánu Divišovi znovu dobít hrad Talmberk z držení uherského šlechtice Ištvána Tótha.