Salašáry

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Salašáry
Салашару
Szalasárok
Salașoara
Hrad v salašárské místní části Vyšné Vlkodlaky
poloha
kontinent: Evropa
stát: Dalekostán
region: Karpaty
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 397 km²
počet obyvatel: 3152
hustota zalidnění: 7,94 obyv. / km²
správa města
starosta: Hrabě Teleke z Tölökö
sekretářka: není a nebude

Salašáry (dalekostánsky Салашару, maďarsky Szalasárok (dříve Szalasvár), rumunsky Salașoara) jsou vesnice v Dalekostánu u hranic s Rumunskem. Nad jejich místní částí Vyšné Vlkodlaky se nachází hrad, jenž je opředen mnoha tajemstvími a znám pod názvem Tajemný hrad v Karpatech.

Policie[edit]

„Policia Salašáry!“

- Policejní náčelník v Salašárech při přehlídce

Policie v Salašárech je známá především děláním přehlídek a vykřikováním hesla Policia Salašáry!; též velmi rychlým lapáním zločinců, od nahlášení případu do chycení pachatele průměrně uplyne 666 dnů a třeba při hledání Nikoly Šuhaje (kde pomáhali policajtům z Koločavy) jim to trvalo 25 let. Pořád jsou však pomalejší než čeští policisti, kteří by ho dostali až za... Chuckví kolik roků.

Historie[edit]

Obec vznikla ve 12. století jako druhé stálé sídlo v Dalekostánu po Užhorodě. Ve století třináctém byla založena místní část Vyšné Vlkodlaky i s Tajemným hradem v Karpatech a klášterem v Salašárech. V roce 1542 v klášteře vznikl Klášterní vzdělávací ústav pro výchovu křesťanských pannen, jenž je stejně jako hrad znám z knihy a filmu Tajemný hrad v Karpatech.