Heslo

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tento počítač byl zřejmě zřejmě napaden hackerem, neboť má typickou černou hackerskou obrazovku, a dále při zadávání hesla se nic neobjevuje, takže nám to heslo dotyčný hacker zřejmě krade.

Heslo je nesmírně důležitý, avšak tajný prvek počítačové bezpečnosti.

Uveďme si několik příkladů hesel a jejich bezpečnost.

756498206368796703516345147568911028358356
Toto heslo, leč bylo vygenerované házením pokaždé jinou vydezinfikovanou desetistěnnou kostkou se zavázanýma očima ve vzduchotěsné zvukotěsné komoře obalené alobalem, a přestože to ani není prvočíslo, je heslo velmi slabé a nebezpečné, neboť obsahuje pouze číslice.
_%-!\@<&`,*!#~]=^}+,#[:/>?
Tak toto heslo, které na první i druhý pohled vypadá, že by ho člověk ani robotický louskáček jen tak neuhodl, je z hlediska směroplatných předpisů počítačové bezpečnosti taky bezcenné, protože neobsahuje malá ani velká písmena, natož číslice, ale opět pouze jediný typ znaků (speciální).
Heslo
Tohle je už lepší, protože obsahuje dva typy znaků – malá a velká písmena. Výhodou také je, že se dobře pamatuje a nemusíme si ho psát na monitor nebo pod klávesnici, což je další nešvar, se kterým se často setkáváme.
Já4%
Toto je už velmi silné heslo, neboť kromě malých písmen, velkých písmen a číslic ještě k tomu s diakritikou, obsahuje i speciální znaky. Avšak nedoporučujeme používat podobná hesla, které mají něco společného majitelem uživatelského účtu

Důležitou vlastností hesla je nejen jeho síla, ale také čerstvost. Citujme odborníka na slovo vzatého:

Heslo by mělo mít velké znaky, malé znaky, zavináč a další podobné prvky, ale hlavně se to mění každé 3 měsíce, aby když už se tam někdo dostane, tak aby neměl data starší.

počítačový odborník z ČSSD (čas 8:20)