Heslo
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání
Heslo je nesmírně důležitý, avšak tajný prvek počítačové bezpečnosti.
Uveďme si několik příkladů hesel a jejich bezpečnost.
- 756498206368796703516345147568911028358356
- Toto heslo, leč bylo vygenerované házením pokaždé jinou vydezinfikovanou desetistěnnou kostkou se zavázanýma očima ve vzduchotěsné zvukotěsné komoře obalené alobalem, a přestože to ani není prvočíslo, je heslo velmi slabé a nebezpečné, neboť obsahuje pouze číslice.
- _%-!\@<&`,*!#~]=^}+,#[:/>?
- Tak toto heslo, které na první i druhý pohled vypadá, že by ho člověk ani robotický louskáček jen tak neuhodl, je z hlediska směroplatných předpisů počítačové bezpečnosti taky bezcenné, protože neobsahuje malá ani velká písmena, natož číslice, ale opět pouze jediný typ znaků (speciální).
- Heslo
- Tohle je už lepší, protože obsahuje dva typy znaků – malá a velká písmena. Výhodou také je, že se dobře pamatuje a nemusíme si ho psát na monitor nebo pod klávesnici, což je další nešvar, se kterým se často setkáváme.
- Já4%
- Toto je už velmi silné heslo, neboť kromě malých písmen, velkých písmen a číslic ještě k tomu s diakritikou, obsahuje i speciální znaky. Avšak nedoporučujeme používat podobná hesla, které mají něco společného majitelem uživatelského účtu
Důležitou vlastností hesla je nejen jeho síla, ale také čerstvost. Citujme odborníka na slovo vzatého:
„ | Heslo by mělo mít velké znaky, malé znaky, zavináč a další podobné prvky, ale hlavně se to mění každé 3 měsíce, aby když už se tam někdo dostane, tak aby neměl data starší. —počítačový odborník z ČSSD (čas 8:20) |
“ |