Novičok

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hlubší pojednání o Novičoku coby otravné látce ZDE

Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.
Varime s Putinem.jpg
Novičok na smažení :-)

„Novičok? Prosímvás, neotravujte mě s tím!“

- Sergej Skripal

Co je to proboha zač, ten Novičok?[editovat | editovat zdroj]

Takhle krásně vás vyšponuje Novičok
Organofosfáty mohou být přímo ďábelské tonikum

Možná už jste viděli, co se stane s mouchou nebo vosou, kterou posprejujete Biolitem, či obdobným hmyzovrahem. V příšerných křečích umírající hmyzí tělíčko je dokonalou ilustrací toho, co s tělem lidským (a nebo i zvířecím) udělají organofosfátové jedy.

Tabun, Soman, Sarin, VX...... až to uzavírá skupina podobných, navzájem příbuzných látek, skrývající se pod mazlivě roztomilým názvem NOVIČOK.

Pokud přitom u Novičoku jde skutečně o látku ještě účinnější, než byla dosud nejsilnější chemická zbraň VX, pak se jeho smrtná dávka pohybuje v desetinách miligramu. Což je množství, srovnatelné s jedním jediným mušincem na slavném obraze Císaře Pána blahé paměti. Hlubší podrobnosti ZDE

Shrneme li vše, co bylo ve spolehlivých zdrojích napsáno, tak novičok je látka binární neboli dvojsložková, k její účinnosti však není zapotřebí vždy obou složek. Je to plyn, který se dá dobře mazat na kliky. Je tak extrémně prchavý, že vydrží na tomtéž místě působit celé týdny. Účinkuje vždy okamžitě s výjimkou těch případů, kdy účinkuje až po nějaké době. V malém množství působí automaticky smrt, v množství větším se však dá v pohodě přežít.

Binární otravné látky[editovat | editovat zdroj]

Binární otravná látka zde není to, čím je otravováno studentstvo v hodinách informatiky. Binární otravná látka je vlhký sen vyznavačů příští chemické války. To se totiž vezmou dvě víceméně neškodné složky, kdy každá z nich může být na místo určení dodána různým způsobem a v různou dobu. Ve vhodný čas se prostě smíchají - a je hotovo. Princip bojového nasazení téhle šílenosti spočívá v tom, že dvě nejedovaté chemikálie se v oddělených částech střely či bomby teprve za letu na cíl vzájemně smísí a vznikne tím vražedný jed. Pro útočníka pohoda, pro oběť zmar. Příznivci chemické války tak z těchto "binárních zbraní" udělali výrobně velmi levné a v nasazení bezpečné, přitom však zákeřně vražedné prostředky na ničení „škodlivých lidí“. V nastalém pekle už živí budou jen závidět těm mrtvým, co už mají to hrůzné umírání za sebou.

Jak to vypadá v cíli po skutečném útoku organofosfátovým nervovým jedem na civilní obyvatelstvo, to vám řekne například strejda Gůgl, když se ho zeptáte na heslo Halabja 1988. Pokud si k tomu dáte ukázat obrázky[1], vybavte se předtím dobrým žaludkem a fakt velice pevnými nervy:

Takhle vypadá útok organofosfátem na civilní cíl - kurdské město Halabža, 1988

Svědectví neodvratně umírajícího[editovat | editovat zdroj]

(Přímá citace https://zpravy.idnes.cz/andrej-zeleznakov-sergej-skripal-vil-mirzjanov-ftc-/zahranicni.aspx?c=A180323_123824_zahranicni_aha )

Andrej Železňakov

Sergej Skripal a jeho dcera nejsou prvními obětmi paralytického jedu novičok. Sovětský vědec Andrej Železňakov se jím otrávil v roce 1987 kvůli poruše větrání v laboratoři. Zemřel o několik let později, ještě před svojí smrtí však stihl dát rozhovor ruskému listu Novoja Vremja. V květnu 1987 v Železňakově laboratoři selhalo odvětrávání a nepatrné množství novičoku se dostalo do vzduchu. Nadřízený mu řekl, aby se napil čaje, který otrávený vědec okamžitě vyzvracel. Pak dostal protilátku, a protože na první pohled trochu zabrala, poslali ho domů. Došel jen k nedalekému kostelu, který před jeho očima „začal zářit a pak se najednou rozpadl na kousky.“ Železňakov zkolaboval a odvezli ho do nemocnice. Důstojníci KGB lékařům řekli, že se otrávil zkaženou klobásou a donutili je podepsat dokument o mlčenlivosti.Doktoři se ovšem dovtípili, že Železňaka nesklátila otrava jídlem. Píchli mu atropin, čímž mu nejspíš zachránili život. Nikdy se však už zcela neuzdravil, jeho zdraví se naopak postupně zhoršovalo, jak v těle pevně usazený novičok postupně leptal jeho nervovou soustavu. Železňakov nakonec, mimo jiné, trpěl cirhózou, toxickou hepatitidou a epilepsií. Zemřel v roce 1993 uprostřed večeře na mozkovu mrtvici. Dožil v naprosté izolaci. Žena se s ním rozvedla, děti neměl. Vláda mu každý měsíc platila několik tisíc rublů. „Chtěli po něm jedinou věc: aby zůstal zticha,“ napsal ruský novinář, který s ním udělal rozhovor sedm měsíců před jeho smrtí. „Před očima se mi objevily rudé a oranžové kruhy. Zvonilo mi v uších, nemohl jsem popadnout dech. Zaplavil mě pocit strachu, jako kdyby se něco mělo stát,“ vzpomínal Železňakov v roce 1992 v rozhovoru pro dnes již zaniklý list Novoja Vremja. „Sedl jsem si na židli a řekl jsem klukům: Dostalo mě to,“ popsal pět let starý incident, který se mu stal osudným.

Železňakov se nakonec rozhodl promluvit kvůli kauze Vila Mirzajanova, chemika, který byl obviněn ze zrady, protože na počátku 90. let upozornil na tajný sovětský program na výrobu binárních chemických zbraní. „Neměl se čeho bát, protože věděl, že jeho dny jsou sečteny,“ ocenil v rozhovoru pro The Guardian Železňakovo rozhodnutí promluvit Vil Mirzajanov, který dnes žije v americkém exilu.

Skripal už je živý jen napůl, tvrdí Uglev[editovat | editovat zdroj]

(Pokračování přímé citace https://zpravy.idnes.cz/andrej-zeleznakov-sergej-skripal-vil-mirzjanov-ftc-/zahranicni.aspx?c=A180323_123824_zahranicni_aha )

O vývoji novičoku v sovětských laboratořích v posledních dnech promluvilo už několik ruských vědců. Například Vladimir Uglev, který v GNIIOChT pracoval spolu s Mirzajanovem.

Podle něj se pod názvem novičok skrývá skupina čtyř látek, které byly označeny podle data vzniku jako A-1972, B-1976, C-1976 a D-1980. První tři jsou v tekutém stavu, čtvrtá je prášek. „Žádné nově vyvíjené látky je svými toxickými vlastnostmi nemohou překonat,“ řekl vědec, podle nějž se jed vyvíjel v letech 1972 až 1988 na zakázku sovětského ministerstva obrany.

Protijed podle něj neexistuje. „S téměř stoprocentní jistotou mohu říct, že jakmile Skripala a jeho dceru odpojí od podpůrných systémů, zemřou. I teď jsou naživu tak napůl,“ řekl na adresu někdejšího plukovníka ruské vojenské rozvědky GRU, kterého dosud neznámý pachatel otrávil počátkem března v anglickém Salisbury.

(Konec citace.)

Britové však nejsou žádná béčka a dokáží ireverzibilní otravy nervově paralytickými látkami léčit cíleně nasazenými sedativy, jak prozradili po zdánlivě zázračném probuzení pacientů Skripalových z kómatu.[2]

Konspirační a fejkové alternativy[editovat | editovat zdroj]

„Mackie Messer vyhrál sázku, nic mu nelze dosvědčit“

- Mackie Messer

Když všemocná organisace potřebuje odstranit nežádoucí osobu, může to udělat skrytě, inscenovat vraždu jako obyčejnou nehodu. Pes by po takové banalitě neštěk. Ale když taková organisace potřebuje někoho odstranit spektakulárně, tak, aby každý zatraceně dobře věděl, kdo to udělal, a proč to udělal, je nejlepší použít něco, co rozvíří pozornost celého světa. Pokud by například Alexander V. Litviněnko nešťastnou náhodou uklouzl na mokrých dlaždičkách v koupelně, stěží by si toho kdo ve víru světa okolního vůbec povšimnul. Ale polonium 210, které bylo s pravděpodobností hraničící s jistotou vyrobeno v ruském závodě Avangard asi 500 kilometrů jihovýchodně od Moskvy a sotva kde jinde, to už je jiný šálek čaje. Takže přestože 21. ledna 2016 mohl britský soudce Robert Owen dospět k závěru, že operaci FSB s cílem zabít Litviněnka pravděpodobně posvětil její tehdejší šéf Nikolaj Patrušev a nejspíš ji odsouhlasil také prezident Vladimir Putin, a kdy za pachatele vraždy soud přímo označil Andreje Lugového[3] a Dmitrije Kovtuna - nestalo se ve výsledku ani to pověstné zblo.

Když v ruském Petrohradě, kde byl přede dvěma lety se svou dívkou na dovolené, náhle Skripalův syn Alexander umřel na selhání jater, kdo si něčeho takového všimnul? Ale takový Novičok, to je spektakulární záležitost, která sotva vyšumí za pár dní. Všichni vědí, kdo to učinil, proč to učinil, ale důkaz? Chachá, jak pravil Rumcajs.

Takže nakonec bude z novičokové vraždy obviněna sama Británie. Specielně agent Jejího Veličenstva, s registračním číslem 007.

Důkaz?

Přece už dávno před vraždou prokazoval znalost přípravy binárního jedu Novičoku z jeho prekursorů, dokonce velmi často ji při různých příležitostech zmiňoval:

„Protřepat, nemíchat!“

- James Bond

Dále se ukázalo, že v celém Skripalově případu je zcela zřejmá britská stopa. Vzdálenost předmětu doličného od předmětné lavičky totiž jeden z policistů udal právě v těchto jednotkách (britská stopa je 1/3 yardu, neboli 30,48 cm), což zcela boří zjevně zcela vykonstruované řeči o jakési "ruské stopě", která by se měla v celé této sprosté a nijak nepodložené protiruské provokaci nacházet.

Velmi vážně je podezřelé i Československo (oni nás tak občas ve furt tak ještě trochu sovětském Rusku takhle nerozděleně berou). Jak jejich oficiální místa velmi dobře vědí, vyskytují se zde lidé, kteří velice dobře vědí, jakou strukturu organofosfátové jedy mají, a jakým postupem by je bylo možno vyrobit či naopak zneškodnit. A protože ten, kdo má patřičné vybavení, může být čistě na tomto základě kdykoliv odsouzen nejen za podloudné pálení alkoholu, ale i za znásilnění (viz Harašení mýtů), tak podle stejné neprůstřelné logiky jsou ti potměšilí Čechoslováci nade vší pochybnost zjevní pachatelé tohoto odporného novičokového zločinu, ve kterém jacíkoliv Rusové nemají žádné, ale vůbec žádné zavinění.

Moskva (přesněji ruský velvyslanec v Británii Alexandr Jakovenko) obvinění odmítá a tvrdí, že Rusko žádný program na vývoj substance, označované jako Novičok, nikdy nemělo. Ruské ministerstvo zahraničí navíc mezi země, které na vývoji tohoto armádního jedu pracovaly, opakovaně zařadilo Českou republiku, spolu s Británií a Švédskem. Londýn sice tvrdí, že tuto substanci útočník použil a že tato látka vznikla v sovětských a později v ruských laboratořích. Ovšem „na britské slovo se není možné spolehnout,“ řekl Jakovenko s tím, že Británie přece v minulosti opakovaně porušovala mezinárodní právo. Jako případ uvedl, že Londýn v roce 2014 podpořil převrat na Ukrajině. Což je nevyvratitelný důkaz (slippery slope argument) britského zavinění čehokoliv dalšího. Britanie s tím šoustavně otravuje mezinárodní vztahy, a právě na to potřebuje ten jed.

And last not least, to slovo novičok přece není ruského původu, ale je to zkomolenina anglického now we check it, čímž je nade vší pochybnost dokázáno že v pozadí vývoje této otravné látky jsou bez jakýchkoli pochybností ti perfidní Britové. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová obvinila britské zvláštní služby ze zavraždění Grigorije Rasputina. Kromě toho, podle Zacharovové, se Londýn účastnil zabití ruského imperátora Pavla I. a politického činitele v Kongu Patrice Lumumby. Všechny zmíněné případy zabití jsou podle ruské mluvčí provedeny na vládní objednávku. Zacharovová označila Velkou Británii za "světového rekordmana v genocidě". Podle jejího tvrzení Britové během kolonizace zničili 95 % australských domorodců (takže toho Skripala rozhodně taky vodkrouhli oni). Zacharovová prohlásila, že tímto reaguje na britská obvinění ohledně ruského zabíjení za hranicemi. Londýn je přesto stále přesvědčen, že útokem na bývalého agenta GRU Sergeje Skripala a jeho dcery v Salisbury 4. března je vinno Rusko. Rusko samozřejmě veškerá obvinění odmítá. Ministr zahraničí Sergej Lavrov tvrdí, že při útoku byla použita jiná látka - BZzzz - kterou vyvíjely USA a Británie. Lavrov se odvolal na závěry chemické laboratoře ve švýcarském městě Spitz, která však, bohužel, jeho vyjádření jaksi nepotvrdila. Uzdravování bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije svědčí o tom, že nemohli být vystaveni nervové látce A-234, to by totiž nepřežili. Řekl to v sobotu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který použil odborné kódové označení nervové paralytické látky novičok, přičemž ovšem, dle Jakovenka, Rusko žádný program na vývoj substance, označované jako Novičok, nikdy nemělo. (15. 4. 2018)

Další možná alternativní fakta lze nalézti v zatrollených diskusích pod libovolným článkem, který se byť i okrajově zabývá fenomenem Novičok. Zcela jistě mnohá z nich se dříve či později v plné rozvinutosti objeví na patřičných hovnometných serverech Sítě Sítí, příznačně nazvané World Wide Web. A bude těch troly šířených alternativních fakt tolik, že skutečnost se v nich utopí stejně spolehlivě, jako upuštěný mobil v senkruvně kadibudky.

Poslední dobou tak prosakují informace, že novičok se vyráběl v ČR, a to dokonce v v megapikogramových množstvích. Protože molekula novičoku obsahuje atomová jádra, situaci už řeší Dana Drábová.
Tedy, testována u nás byla látka A-230, Skripalovi byli otráveni látkou A-234, kteréžto jsou analyticky dobře odlišitelné různými ocásky, navěšenými na stejný jedovatý základ (viz výše publikované obrázky), ale takováto maličkost je hluboko pod rozlišovací schopností úplně obyčejných zemanů i Naprosto Neobyčejných Zemanů. Stejně tak rozdíl mezi výrobou, vyráběním, vyrobením, testováním a mikrosynthesou[4]. Ale základ dalšího fejku už je bezpečně položen a dál si bude žít svým nezničitelným, weby konspirativně škudibíckými vydatně podporovaným, životem. Lež má sice krátké nohy, ale to taková veš má taky, a zkuste jí, Novičok nemaje, vyhnat z kožichu, kam už jednou zalezla.
A vůbec; šéf BIS, Koudelka (zde nikoliv František Koudelka ze STS Chvojkovice - Brod, leč plk. Ing. Michal Koudelka), si to pěkně vypije. Tohle byla poslední kapka! Za to, že tenhle Koudelka Vládce Hradu Nejhradovatějšího ve věci tohohle fejku nepodržel, just a just nebude jmenován generálem. Zůstane už nafurt, do smrti smrťoucí, pouhým plukovníkem, UPPDKV! * A basta!!!
(* Pro neznalé: UPPDKV značí "úplně po piči do konce vojny".)

Causa Novičok - časový přehled[editovat | editovat zdroj]

  • Rok 2018:
  • 4. března - V Salisbury byl zasažen, v té době neznámou látkou, bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Dvojice, kterou našli v bezvědomí v centru města, byla v kritickém stavu okamžitě hospitalizována na jednotce intenzivní péče.
  • 7. března - Britská policie oznámila, že proti Skripalovým byl použit nervově paralytický prostředek.
  • 11. března - Vyšetřování odhalilo stopy zatím neznámého, ale charakteristcky účinkujícího nervově paralytického jedu, v restauraci Zizzi a v hospodě The Mill v centru Salisbury. Bylo však už jasné, že zde jde o nějaký vysoce účinný chemický bojový prostředek, což jednoznačně znamenalo průser nejvyššího stupně.
  • 12. března - Britská premiérka Terka Květnová označila za vysoce pravděpodobné, že za otravu je zodpovědné Rusko. Podle ní otravu způsobila nervová látka zvaná Novičok, vyvíjená a vyráběná v Sovětském svazu blahé paměti. Po Moskvě proto požadovala vysvětlení, jak že se mohla tato superjedovatina dostat do Británie. Ruský prezident Vladimir Putin se jen pohrdlivě ušklíbl a vyzval Londýn, aby nejprve pořádně zjistil, co se vlastně skutečně stalo, a do té doby kušoval.
  • 13. března - Vil Mirzajanov, jeden z hlavních tvůrců látek typu Novičok, prohlásil, že Novičok nemohla použít jiná země než Rusko, protože přesné složení jeho jednotlivých klonů bylo dosud dost přísně tajné.
  • 14. března - Británie oznámila, že v reakci na tento případ pokusu o vraždu Novičokem vypoví 23 ruských diplomatů. Mayová také řekla, že členové vlády ani královské rodiny nepojedou na mistrovství světa ve fotbale, které bude v Rusku. Do konce března se k vyhošťování ruských diplomatů přidaly další tři desítky zemí včetně Spojených států a České republiky. Celkem se do Ruska muselo vrátit přes 150 diplomatů, Rusko reagovalo zrcadlově - jak taky jinak.
  • 16. března - Britský ministr zahraničí Boris Johnson řekl, že útok s nejvyšší pravděpodobností nařídil, či alespoň schválil osobně Putin. Podle Kremlu je toto Borisovo blafání neodpustitelným porušením diplomatické slušnosti. Ruští vyšetřovatelé současně zahájili vlastní vyšetřování případu Skripalových a s tím i vraždu Nikolaje Gluškova, někdejšího přítele velkého kritika Kremlu, Borise Berezovského. Britská policie prozatím vyloučila, že by úmrtí Gluškova souviselo s kauzou Skripal.
  • 17. března - Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová prohlásila, že Česko, Slovensko, Británie, Švédsko a možná i USA od konce 90. let provádějí "intensivní výzkum" látek podobných Novičoku. Praha, Bratislava a Stockholm tvrzení odmítly.
  • 18. března - Putin, který, jak jinak než drtivě, zvítězil zdrcujícím způsobem v prvním kole presidentských voleb, opět popřel jakýkoliv podíl Ruska na otravě Skripala. Což bylo víc než očekávatelné.
  • 22. března - Bruselský summit EU podpořil názor expertů z Londýna, že za útokem v Salisbury je, s pravděpodobností hraničící s jistotou, zodpovědné Rusko.
  • 3. dubna - Šéf britského armádního výzkumného střediska Gary Aitkenhead oznámil, že experti jako jed určili Novičok, dokonce i jeho přesnou variantu, nebyli ale s to prokázat nade vší pochybnost, že zrovna tahle věcička byla vyrobena přímo v Rusku.
  • 4. dubna - Rusko na zasedání výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) neuspělo s žádostí o nové, společné vyšetřování případu Skripalových.
  • 9. dubna - Julija Skripalová byla propuštěna z nemocnice.
  • 12. dubna - OPCW stvrdila výsledky britských testů otravné látky ze Salisbury coby přesné a správné.
  • 3. května - Český president Miloš Zeman uvedl, že podle vojenského zpravodajství se v Česku Novičok vyráběl, podle Bezpečnostní informační služby však nikoliv, a že se tedy přiklonil ke zprávě armádní tajné služby, protože se mu víc líbí. Jeho výroky okamžitě, snad ještě dříve než byly zveřejněny, uvítalo Rusko. Podle Moskvy slova českého prezidenta vyvracejí obvinění britských vyšetřovatelů, že za útokem na Skripala stojí Moskva. V Česku sice Zemanovy výroky rozpoutaly ostrou debatu, odmítla je řada politiků i institucí, leč to bylo asi tak vše, co se proti tomu dalo dělat.
  • 18. května - Sergej Skripal byl propuštěn z nemocnice v Salisbury.
  • 23. května - Julia Skripalová poprvé mluvila přímo se zástupci médií o svých zkušenostech z posledních měsíců. Agentuře Reuters řekla, že léčba po útoku nervovým jedem novičok byla "bolestivá a deprimující".
  • 30. června - V Amesbury, deset kilometrů od Salisbury, se z ničeho nic zhroutili pětačtyřicetiletý Charlie Rowley a jeho o rok mladší životní družka Dawn Sturgess. Oba byli převezeni do nemocnice, kde se lékaři marně snažili zjistit, co se jim přihodilo. Vzhledem k minulosti a životnímu stylu obou postižených dlouho předpokládali intoxikaci nějakou hodně znečištěnou psychotropní látkou, než jim došlo, že se tu bude jednat o něco mnohem divočejšího.
  • 4. července - Protiteroristická policie potvrdila, že postižený pár byl otráven Novičokem. Otrávili se při "manipulaci s kontaminovaným předmětem", pravděpodobně nešťastnou náhodou. Dvojice z Amesbury údajně mohla najít lahvičku, případně injekční stříkačku, se zbytky jedu, který byl aplikován v Salisbury při útoku na Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji před čtyřmi měsíci. Skripalovi tenkrát jen těsně unikli smrti a nyní přebývají na utajovaném místě. I oni byli v péči lékařů v salisburské okresní nemocnici. Podle britských médií jde u aktuálně otrávené dvojice z Amesbury o uživatele drog.
  • 8. července - Dawn Sturgess zemřela v nemocnici. Rowley zůstává v kritickém stavu. Podstatnou roli v tragickém konci Dawn Sturgess a v aktuálně krajně kritickém stavu Charlese Rowleye hrála příliš dlouhá doba, než byla stanovena přesná diagnosa jejich otravy a mohla nastoupit správně cílená léčba obou postižených.
  • 19. července - Britská policie identifikovala osoby odpovědné za útok Novičokem na Sergeje Skripala a jeho dceru. Oznámila to ve čtvrtek britská média, která se odvolávají na informace vyšetřovatelů. Jsou si též jisti, že pachateli jsou Rusové. Žádná jména ale zatím přes média neuvádějí. Britská policie také objevila zdroj Novičku, kterým se před necelými dvěma týdny nešťastně otrávila ona dvojice z jihoanglického Amesbury, nedaleko od Salisbury. Skutečně jím byla ona "malá lahvička", která se našla v domě jedné z obětí otravy. Vyšetřovatelé pracují s versí, že nervově paralytickou látku, která byla obsažena v lahvičce od parfému, si Dawn Sturgess aplikovala sama. Rowleyho bratr Matthew totiž vypověděl, že z nalezené parfémové lahvičky si Dawn pár kapek stříkla na zápěstí. Flakon s vražedným obsahem údajně Charlie Rowleym našel ledabyle pohozený někde v centru Salisbury. I v Rusku už se zjevně škudlí. Dvoučlenému týmu vrahů zjevně chyběl třetí do hry, Viktor Čistič.
  • 26. července - Když po týdnu v nemocnici Charlie Rowley nabyl vědomí, britská policie mu oznámila, že se s partnerkou otrávili novičokem. Rowley se tehdy také dozvěděl, že jeho přítelkyně kontaktu s chemikálií podlehla. Zpráva ho šokovala a se ztrátou ženy, s níž plánoval žít, se vyrovnává jen velmi těžko. Kde přesně krabičku objevil, ovšem nedokázal vyšetřovatelům říct. Všechny vzpomínky mu splývají. Onen víkend byl s Dawn v Salisbury. Domnívá se však, že „parfém“ našel s největší pravděpodobností někde v okolí Amesbury. Sběratelství byl jeho koníček. Lahvičku připomínající parfém zabalenou v celofánu našel uvnitř zhruba sedmicentimetrové lepenkové krabičky. Lahvička vypadala netknutá, byla utěsněná a zalepená. Rowley sám přišel do styku s novičokem, když na nalezenou lahvičku našroubovával rozprašovač. V koupelně si Dawn stříkla domnělou voňavku na zápěstí a otřela si je o sebe. Během patnácti minut ji ale rozbolela hlava a chtěla po Charliem prášky proti bolesti. Když se s nimi do koupelny vrátil, našel Dawn ležet oblečenou ve vaně a už ve skutečně velmi špatném zdravotním stavu.
  • 30. července - Dawn Sturgess měla pohřeb: "A very emotional service has taken place in Salisbury as family said goodbye to Dawn Sturgess, who died from exposure to the nerve agent Novichok".[5]
  • 9. srpna - Spojené státy podle středečního vyjádření ministerstva zahraničí dospěly k závěru, že nervově paralytický jed proti Skripalovým použilo Rusko. Nové sankce vstoupí v platnost 22. srpna nebo blízko tomuto datu. Británie rozhodnutí amerického spojence uvítala.
  • 5. září - Britská policie zveřejnila jména a fotografie dvou Rusů, podezřelých z pokusu o vraždu Sergeje Skripala a jeho dcery.
    Flakon s "voňavkou.
    Obal od "voňavky".
    Na Alexandra Petrova a Ruslana Boširova už vydala i evropský zatykač, neb má k jejich obvinění hafo důkazů. Oběma mužům je asi čtyřicet let (tedy každému zvlášť). Policie ovšem bystře předpokládá, že Alexandr Petrov a Ruslan Boširov jsou jen falešná jména. Stopy novičoku našla policie v hotelu, kde bydleli. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili v lahvičce na voňavku (fake Nina Ricci Premier Jour perfume). No, moc pěkná voňavka to byla, chudák Dawn by mohla povídat, kdyby mohla...
  • 13. září - Alexandr Petrov a Ruslan Boširov se konečně přiznali, že v Salisbury skutečně byli. Jenže prý na dovolené, kvůli prohlídce Stonehenge.[6][7]
"Alexander Petrov" & "Ruslan Boširov". Na prvý pohled příjemní a roztomilí lidičkové..., ale opravdu, kvůli provalení jejich ne úplně vydařených operací na prohnilém západě byl tento pár za trest šéfem donucen v televizním vystoupení provést coming-out a přiznat, že se v Salisbury ve volném čase věnovali romantickým procházkám a prohlíželi si tamní kulturní památky
  • 5. října 2018 - Do švýcarské chemické laboratoře, kde po útoku na dvojitého agenta Sergeje Skripala paralytickou látkou novičok analyzovali její vzorky, se letos pokusili nabourat ruští agenti. Čtveřici na jaře v nizozemském Haagu zadrželi holandští policisté ve spolupráci se švýcarskými a britskými kolegy. Ruští agenti do Nizozemska přijeli letos 10. dubna a o tři dni později se je podařilo odhalit. Z auta zaparkovaného nedalo sídla OPCW se snažili proniknout do bezdrátové sítě organizace. Rusové měli diplomatické pasy a byl mezi nimi také odborník na informační technologie. Podle Nizozemců za akcí stála ruská vojenská rozvědka GRU. Čtyři její "diplomatičtí" agenti byli po odhalení vyhoštěni.
  • 9. října - Skutečná identita travičů v aféře Skripal: Alexandr Miškin (alias Alexandr Petrov) a Anatolij Čepiga (alias Ruslan Boširov).
    Miškin se v roce 1979 narodil v zapadlé obci Lojga na severu Ruska, kde nejsou žádné silnice a se světem ji spojuje jen úzkorozchodná jednokolejka. Vojenskou lékařskou školu vystudoval se specializací pro ruské námořnictvo. GRU ho naverbovala už za studií. Identitu Alexandra Petrova dostal mezi lety 2007 a 2010, kdy přesídlil do Moskvy. Až do začátku září 2014 bylo Miškinovou moskevskou adresou Choroševskoje šosse 76B, kde sídlí ruská vojenská rozvědka. Je držitelem řádu Hrdiny Ruské federace. Dostal jej od prezidenta Putina za utajené aktivity na Krymu. Fotografii této ceremonie investigativci našli v domě Miškinovy babičky, u níž (ve vsi Lojga) vyrůstal. Chudák babička, která se tolik chlubila vnukovým vyznamenáním, samozřejmě krátce poté beze stop zmizela. Podle expertů přítomnost lékaře při útoku proti Skripalovi je standardním postupem při operacích toho druhu. Měl zajistit, aby jed byl použit účinně a měl zabránit náhodné intoxikaci útočníků.
    Jeho parťákem byl 39letý Anatolij Vladimirovič Čepiga, dosud známý jako Ruslan Boširov. Bojoval v konfliktech v Čečensku i na Ukrajině a je držitelem nejvyššího ruského vyznamenání. Čepiga v roce 2001 dokončil studia na vojenské akademii na ruském Dálném východě a poté nastoupil k útvaru speciálních jednotek, s nimiž absolvoval tři turnusy ve druhé čečenské válce. V roce 2014 byl též vyslán na Ukrajinu. O několik měsíců později mu prezident Putin udělil řád Hrdiny Ruské Federace při „utajené ceremonii“.
  • 10. října - Miškin a Čepiga, které Británie viní z travičství, byli v říjnu 2014 pod svou falešnou identitou (Petrov a Boširov) v Česku. Miškin přicestoval do České republiky v polovině října roku 2014, od 13. do 16. října byl ubytován v jednom z ostravských hotelů, poté se přesunul do Prahy. Čepiga, plukovník rozvědky GRU, navštívil Prahu už 11. října. V téže době přijel do ČR i Sergej Skripal, aby se tu setkal s českými důstojníky, jimž pomáhal i s odhalováním ruských špionů. Čepiga s Miškinem tu sice otravovali, ale Skripala tenkrát ještě neotrávili.
  • Rok 2019
  • 14. února 2019 - Třetím mužem, který se loni v březnu v britském Salisbury podílel na pokusu otrávit bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii smrtící látkou novičok, byl Denis Vjačeslavovič Sergejev. Muž byl dosud znám pouze pod krycím jménem Sergej Fedotov. Jde o vysoce postaveného důstojníka ruské vojenské rozvědky GRU. Krycí jméno Fedotov má Sergejev od roku 2010. Na toto jméno mu byl vystaven pas - a to na stejné moskevské pobočce, kde byl vyhotoven pas nejen prvým dvěma útočníkům na Skripala, ale i dalším operativcům GRU. Sergejevovo místo narození bylo v dokumentu kupodivu změněno za úplně falešné. V lednu 2014 navštívil s Miškinem Prahu, oba samozřejmě na své falešné pasy. Přespávali spolu v jednom společném pokoji ve čtyřhvězdičkovém hotelu Best Western Meteor Plaza v Hybernské ulici osm dní. Co přesně zde spolu dělali, není známo, ale při troše fantasie si to lze domyslet. 2. února odletěli zpátky do Moskvy. [8]
  • Rok 2020
  • 2. září 2020 - Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl otráven novičokem, konstatuje německá vláda. Stopy nervové látky novičok byly nalezeny ve vzorcích jeho tkání. Steffen Seibert, mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové, uvedl v prohlášení, že testy ve zvláštní vojenské laboratoři prokázaly důkaz přítomnosti chemické nervové látky ze skupiny novičoků. Seibert uvedl, že německá vláda bude o tomto zjištění informovat své partnery v Evropské unii a v NATO. Dodal, že německá vláda bude konzultovat své partnery ve světle reakce Ruska na vhodnou společnou reakci."Tento útok odsuzujeme co nejdůrazněji," řekl německý ministr zahraničí Heiko Maas. Dodal, že byl vzhledem k těmto novým zjištěním byl povolán ruský velvyslanec v Berlíně. Navalnyj je i nadále v lékařsky vyvolaném komatu a na ventilátoru na jednotce intenzivní péče v berlínské nemocnici Charité. Jeho stav zůstává vážný, ale mluvčí uvedl minulý pátek, že jeho život není bezprostředně ohrožen[9].
"Jak blbí nebo drzí musíte být, že použijete přesně tutéž oficiálně vyrobenou chemikálii, které bylo použito při pokusu o vraždu Sergeje Skripala r. 2018", ptá se nestor britských televizních novinářů John Simpson.
  • 8. září 2020 - 2. září vystoupila německá kancléřka Angela Merkel s prohlášením, že Navalný byl nade vším pochybnost otráven jedem z rodiny novičoků. To ukazuje na zapojení Kremlu. Merkelová je původní profesí kvantový chemik, takže se dá předpokládat, že odborně je plně v obraze. Médiím bližší podrobnosti o testech a postupech, které při odhalení novičoku použili vědci ve vojenské laboratoři v německém Mnichově ale nesdělila. Odborníci obeznámení s novičoky ovšem mají dost jasnou představu, jak to nejspíš proběhlo (metabolity novičoků lze relativně snadno identifikovat hmotnostní spektrometrií). A zároveň se vyjadřují s uznáním o tom, jak rychle to Němci zvládli[10].
  • 21. prosince 2020 Ruský agent, který se měl účastnit sledování kritika Kremlu Alexeje Navalného, operace jeho otrávení a následného zahlazování stop, nevědomky v telefonickém rozhovoru Navalnému vyzradil, že toxická látka novičok mu byla nastražena do spodního prádla[11]. Holt ani to utajení už není to co bejvávalo, vono se všecko dřív či pozdějc prokecne. Navalnyj tentokrát uspěl díky tomu, že se jeho vlastní telefonní číslo podařilo zamaskovat tak, aby to vypadalo, že telefonát je veden z centrály FSB. A zas je v tom namočená ta zatracená kočička se zvonečkem, Bellingcat...

Zdroje a prazdroje[editovat | editovat zdroj]