Brno-Vineyards

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na sídliště Vineyards

Brno-Vineyards je zapomenutá čtvrť Brna, která vznikla rozpadem původní čtvrti Brno-Betonovo na dvě části: Vineyards a Lesen. I přes svoji bouřlivou historii si Vineyards vybudovaly svoji kulturu a v dnešní době jsou již k nerozeznání od kultivovaných částí Brna. Zdržují se zde individua všeho charakteru a odpurci všeho (následkem toho zde vypukla v roce 2008 "Válka proti všem"). Na denním nepořádku jsou zde náhodné výstřely ze zbraní a výbuchy (údajně) dělobuchů: tato aktivita bývá často připisována lokální odnoži teroristické skupiny Rosti Hedvíčka, jedná se však o ničím nepodložené spekulace. V pralesích pokrývajících Vineyards Hill se toho ukrývá mnoho - například Hůdovic Robin, který spolu s bandou lesních mužiků usiluje o zbourání Hospody v lesích nebo šelmy, které rdousí všechny zbloudilé Pražáky.


Nepochopitelné stavby[editovat | editovat zdroj]

Doposud nepochopený vzorec pro rozmístění jednotlivých typů paneláků po sídlišti.

1) Staré Vineyards jsou tvořeny panelovými domy 3 typů, jenž se opakují podle určitého vzorce - ten je však známý pouze neznámým vandalům, kteří Vineyards založili. Jelikož své tajemství nikomu neprozradili a vzorec dodnes nebyl rozluštěn, začali zmatení dělníci při rozšiřování sídliště stavět místo paneláků rodinné domy.

2) Když vandalové zakládali Vineyards, plánovali pokračovat ve stavbě ještě více na sever. Dokazuje to žlutý most přes ulici Žarošická, který končí v pralese. Dostavba však z neznámých důvodů neproběhla a proto Vineyarďané založili u mostu zastávku Vlčnovská, aby měl vůbec nějaký smysl. Někteří obyvatelé tvrdí, že se jedná o zkratku do Maloměřic, odvážlivci, kteří se však touto zkratkou vydali a pokusili se prosekat si cestu pralesem, už nikdy nebyli spatřeni. V noci se z pralesa na druhé straně mostu ozývá vřeštění divokých šelem a většina Vineyarďanů zastává názor, že se jedná o důmyslnou past na Pražáky.

3) Památník obětem Bitvy s holuby - na počest Vineyarďanům, kteří padli v Bitvě s holuby byl na náměstí postaven památník, ze kterého si ptáci udělali napajedlo. Náměstí se tak stalo hlavní baštou holubů a dalších odnoží ptačích teroristických skupin. Vzhledem k množství rovných ploch na náměstí je jen otázkou času, než zde začnou přistávat kromě stíhačů také bombardéry.

4) V každém paneláku jsou podzemní sklepy a v každém takovém sklepě jsou někde na zemi plechové dveře, které vedou do dalšího prostoru pod sklepy. Odvážlivci, kteří si dovolí o tomto tajemství spekulovat, obvykle zastávají názor, že tyto prostory měly sloužit k rituálu upalování na špičatých kůlech.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kdysi měly Vineyards jasné poslání: v případě obléhání Brna plně nahradit jižní dovozce vín a zajišťovat tak povzbudivou náladu obyvatel. Tato myšlenka však ztroskotala poté, co neznámí vandalové poničili většinu vinic a na jejich místě vystavěli čtvrť Betonovo.

Osudovou chybou neznámých vandalů byla výstavba Hvězdného Aktiniového Děla na Yaky, kterému se lidově začalo říkat HÁDY a které mělo zvýšit produkci uranovo-aktiniového dolu. Tato technologie však přitáhla pozornost Vesmírných lidí, kteří se rozhodli Brno a zejména Betonovo obsadit. Následovaly vleklé krvavé boje a Vesmírní lidé nakonec převzali nad sídlištěm Betonovo nadvládu.

Východní polovina sídliště Vesmírným lidem snadno podlehla, západní polovina se však neustále vyzbrojovala v blízké továrně na praky a kuličkové pistole a opakovaně se pokoušela o převrat. Situace byla nakonec natolik kritická, že se Vesmírní lidé rozhodli rozdělit Betonovo na nekontrolovatelné Vineyards a Lesen.

Vineyarďané se ocitli v úplné izolaci od okolního světa a proto učinili ozbrojené tažení směrem na Lesen. Podařilo se jim získat zpět uranovo-aktiniový důl i Hády, sídliště Leseň se však osvobodit nepodařilo. Na nově získaném území začali Vineyarďané urychleně stavět továrnu a základnu pro šalinokoptéry, které měly sehrát klíčovou roli v osvobození Brna od Vesmírných lidí. Některé spekulace uvádějí, že výstavbu "ergonu" měl podněcovat a urgovat Ross Hedvíček, který chtěl pravděpodobně po porážce Vesmírných lidí získat šalinokoptéry i továrnu pro svoji podzemní teroristickou skupinu.

Těsně před zprovozněním letiště pro šalinokoptéry se však Brňanům podařilo zvítězit nad Vesmírnými lidmi, když si pralesem na jihovýchodě prorazili cestu nejprve k sídlišti Vineyards a poté i k sídlišti Lesen. Až do Leseně pak položili koleje a vysílali po nich bojové šaliny - nejprve standardní a zápalné, později i typu T3X. Jakmile Vineyarďané neměli proti komu bojovat, upustili od zprovoznění továrny a na sídlišti zavládla anarchie.

Přestože se Brňané opakovaně pokoušeli zaintegrovat Vineyards a Lesen do normálního života a zavedli sem různé variace městské hromadné dopravy, pozůstatky války jsou na obyvatelích dodnes patrné. Vineyarďané si navíc válku proti Vesmírným lidem připomínají každý rok vždy začátkem zimy, když se na Vineyards Hill kvůli pochybným meteorologickým podmínkám celý den nedostane žádný trajf ani šalina.

Další významné bitvy svedené Vineyarďany:

  • 1995 - Ozbrojený konflikt o uranovo-aktiniový lom
  • 1996 - Velká paneláková mobilizace
  • 1999 - Bitva o hospodu v lesích proti Robinu Hůdovic
  • 2008 - Válka proti všem
  • 2014 - Bitva o hospodu v lesích II
  • 2015 - Bitva s holuby - na počest padlých Vineyarďanů bylo na náměstí postaveno napajedlo pro ptáky

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Z Brna-Cantralnoje, respektive od hlavního nádraží se sem lze dostat celkem dvěma způsoby, přičemž jeden je nebezpečnější než druhý. První možnost je nastoupit na Bojovou šalinu T3X a vydat se přes Husovice, které se ve dne mění ve válečnou zónu a následně přestoupit na trajf, který sice jezdí poměrně často, ale dost často se mu také nedaří zdolat Vineyards Hill. V případě, že se tak stane, je pak cestující nucen prosekat si cestu pralesem, který pokrývá nezastavěnou část Vineyards Hillu. Vedení DPMB neustále ujišťuje cestující, že se situaci pokouší vyřešit, ve skutečnosti však tajně buduje v polovině Vineyards Hillu maskovanou točnu, aby usnadnili trolejbusům otáčení.

Druhá možnost je nasednout na šalinu a vystoupit na zastávce Novolišeňskaja, odkud se dá na sídliště pohodlně dojít pěšky, případně se dá využít některého z trolejbusů, který přeci jen zdolal Vineyards Hill a dojel až na konečnou. Šalina však jede po kolejích, které postavili Brňané během osvobozování Vineyards a Leseně pro bojové šaliny a vzhledem ke špatnému stavu celé trasy musí cestující očekávat cestu podobnou jízdě na divokém býkovi. Cesta navíc vede hustým pralesem, ve kterém se ukrývají banditi a lesní mužici, kteří často přepadají civilní šaliny buďto z pozemních stanovišť nebo obrněných drezín.

Záhada Vineyardské požární zbrojnice[editovat | editovat zdroj]

Před několika lety vznikla na okraji sídliště Vineyards požární zbrojnice, která měla poskytovat celé čtvrti ochranu před požáry. Z ničeho nic se však zbrojnice ztratila a zbyla po ní jen železná brána natřená na červeno. Mezi Vineyarďany se šíří nejrůznější fámy o tom, jak ke zmizení zbrojnice došlo, nejvíce zastánců má však ten názor, že za zmizením hasičky i všech hasičů a požární techniky stojí seniorský gang v čele se starostou. Zaměstnanci radnice opakovaně potvrdili častou přítomnost duchů zmizelých hasičů a několik pracovnic podalo výpověď poté, co jim měly na stole z ničeho nic vzplanout úřední dokumenty. Starosta se k incidentům na radnici i zmizení zbrojnice odmítá vyjadřovat.


První moravstánská mešita
Brněnské čtvrti a pamětihodnosti
AugecBetonovoBlekfíldCentralnojeHusoviceMaloměřiceMonte BúPisoárkyVineyardsŽiguljovskŽebrotín

AZ TowerPřehradaHlavní nádražíNáves SvobodyMetroLetištěHedvíčkova třídaNové nádražíOnderculus RomanusPetrovská mešitaPhallus BrunensisNoční linkyŘíční flotilaStarobrnoStart raketoplánuŠalinTubaU MikuláškaU PavoukaVozovna PisárkyZOOZelný rynek