Spudnik

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Spudnik.jpg

Spudnik 1 je první satelit vypuštěný Necyklopedií. Do vesmíru byl vypuštěn 5. října 2007. Jeho vypuštění bylo připravováno v přísném utajení již od začátku roku 2006 v rámci tzv. Projektu Long Island.

Družice je pozoruhodná z mnoha důvodů. Je to vůbec první jedlý objekt obíhající kolem Země. To vedlo zpočátku k jistým obavám, že hladoví mimozemšťané zhltnou družici ještě před ukončením její mise. Ovšem vzhledem k vysokým teplotám, které panují při startu vesmírných lodí a při jejich průletu atmosférou (až 3000 °C), je satelit lehce připálený a tedy asi ne moc chutný.

Jak již název napovídá (anglické spud může znament také brambor), Spudnik je obří brambor, podobný logu Necyklopedie, který nyní obíhá po oběžné dráze. Vzhledem k tomu, že celý satelit je jedlý, nenese žádné elektronické zařízení, přesto je jeho vědecký přínos nesporný.

Úspěšné vypuštění satelitu znamená další pokoření Wikipedie, jejíž projekt Staten Island byl pozastaven z důvodu nedostatku banánů. (Proč se vlastně všechny tajné projekty jmenují podle newyorských ostrovů?)

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice