L-159

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
L-159
Černá hora - foto.jpg
Přelet Stealth verze nad Černou horou. Všimněte si krásně provedených detailů na náběžné hraně křídla.

(Pro lepší zobrazení je nutno zapnout antistealth zobrazování na vašem počítači. Postačí do příkazového řádku zadat jednoduchou sekvenci znaků:)


<noinclude>[[|]]<math>\ln(e^{i\pi}) = \ln(e^{-i\pi})</math></noinclude>{{{{{{#  }}}}}}


Určeníuniverzální
VýrobceAero Praha
CharakterAbsolutní jednička
UživatelCs Air Force
Cest. rychlostDle verze:
podzvuk - warp 6,6
DostupDle verze:
11 km. - 111 sv. let
Doposud neprodejné. Nová ministryně má však jasné plány.
Výzbroj letounu - pivní puma GBU-12° a řízená střela AIM-120 Superman.

L-159 je český nadzvukový, neviditelný, bojový letoun páté generace. Na jeho vývoji se podílelo Aero Vodochody ve spolupráci s NASA. Letoun je vybaven revolučním motorem na biopalivo z chmelu, jenž dodává bitevníku rychlost až 3 600 km/h a jeho výškový dostup se pohybuje na hranici vesmíru.

L-159 lze vybavit moderními pivními pumami GBU-12° proti pozemním cílům. Pro vzdušný souboj letadlo využívá moderní, řízené, vysoce inteligentní střely AIM-120 Superman. Celkem má Cs Air Force ve výzbroji 72 letadel L-159, nikdy žádný stroj nebyl ztracen v bojovém konfliktu a proto je L-159 považováno za nejlepší letadlo všech dob.

Letouny je mimo jiné vybavená i elitní letka NATO z Čáslavi, která se proslavila v operaci Pouštní bouře, kde rozprášila celou tankovou divizi Saddáma Hassajna. Při vzdušných soubojích sestřelila 22 iráckých letounů, pouze jeden český stroj byl lehce poškozen a to když se střetl s rackem při přistávacím manévru na palubu lodi Kardinál Miloslav Vlk.

Od roku 2012 produkuje naše letectvo i verzi L-159V určenou pro vesmírný boj. O vývoji této verze bylo rozhodnuto po slédnutí bitvy na Antarktidě v seriálu Hvězdná brána českou vládou, kdy se mylně domnívali, že jde o skutečnost. Proto byly skladové zásoby L-159 přeměněny na tuto verzi. Okna byla utěsněna speciální plastelínou vz.98 a dodány silnější motory na chmelové biopalivo s příměsí destilátů z bramborových šlupek. Toto dodává letounu neobyčejné manévrovací schopnosti, tak jako klasický destilát. Letadlo se stává pro radar nezachytitelný, protože jsou jeho pohyby naprosto nahodilé. Dokáže operovat jak na zemi, tak i ve vesmíru a používá se hlavně na hlídkování v blízkosti Země a sběr komunálního vesmírného odpadu. Používá nový formát spojení USB 3, což mu umožňuje spojení s ISS, ale toto spojení je pomalé, protože tato stanice používá stále ještě USB 2. Přechod lidí z jedné lodě do druhé je tedy velmi pomalý. Je základní součástí výbavy nového vesmírného plavidla Českých drah Regiocat.

Varianty[editovat | editovat zdroj]


Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380Air KoryoBomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaDumbwingsGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloKunda (letadlo)Létající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silniceAštar Zeman