Řízení letového provozu
Řízení letového provozu je oficiální označení pro telefonní linku pro osamělé piloty, která primárně slouží k rozptylování jejich chmur z dlouhých letů. V britštině se označuje jako értrefik kontrol, zkratka ATC, v američtině pak jako ATB a u nás jako ŘLP. Tolik ke standardům.
Historie[edit | edit source]
Letecký provoz v našich zemích má dlouhou tradici a ŘLP vzniklo zakrátko po něm. Bylo to nutné, protože tam, kde není dozor státní instituce, bují svobodný trh a anarchie. Když l.p. 1540 proletěl stropem čert i s Faustem, rok nato se nad Bouzovem prohnal Létající švec i tou flundrou Jasněnkou a vzápětí purkmistr vyletěl z kůže, řekli si ouřadové "Dost, takhle to dál nejde!" [1] a počli konat. Protože ještě tehdy nebyly kabely s internetem a toho roku se neurodili poštovní holubi kvůli suchu, vyslali tedy do hlavního města štandopéde tuhle Honzu s ouředním dopisem a žádostí o zřízení nových pracovních míst ve státní sféře [2].
Spěšný posel se vrátil již za dva roky a než bys správně vyslovil název islandské sopky Eyjafjallajökull, už měl někdo představu, komu se státní zakázka přiklepne a za kolik, probíhala karlovarská losovačka a do půl století byl položen základní kámen.
Sídlo a činnost[edit | edit source]
„ | Jenec... Jenech... Jenetsch... Scheisse, wir haben ein Problem! Hilfe! —Záznam volání pilota Luftwaffle k ŘLP. Chtěl vědět, co je večer v bedně. |
“ |
ŘLP ČR sídlí nedaleko hl.m. Prahy v k.ú. obce Jeneč, což se ukazuje jako dobrá volba, protože až se český kosmický program rozvine, stále ještě můžeme použít pro sídlo obec Hostouň. V sídle sedí jen úředníci, ty co pracují jsou namontováni všude možně, zejména pak na letišti Václava Havla a různě po republice, kde se vybudovaly letiště, heliporty, sila jaderných hlavic a kurníky.
Úřad se, jak bylo řečeno, zabývá komunikací s piloty. Piloti v kabině strádají a protože na palubě je zakázáno za letu používat přístroje s anténou, nemají k dispozici ani rozhlas ani televizi, tak se nudí. Aby je nenapadaly nehezké myšlenky na nasměrování letounu na nějaký strategicky významný objekt nebo jiný letoun, úředníci s nimi hovoří a rozptylují tak jejich temné myšlenky. Pracovníci ŘLP, takzvaní řiditelé hovoří s piloty převážně česky, občas britsky se silným libeňským přízvukem, což má na piloty uklidňující vliv a piloti pak drží kniply mnohem déle než jiné věci.
Protože ovšem nejsou lidi a pilota musí dělat kdejaký hejhula, stává se, že pilot vládne pouze nějakým cizokrajným jazykem a je potřeba použít alternativních komunikačních prostředků. Historicky se nejvíce osvědčila potrubní pošta. Zpráva se pečlivě zabalí do kovového pouzdra a trubkou se pošle nahoru k letadlu. Například na Ukrajině byla takto, i když za použítí modernějšího přístroje, doručena depeše pilotům holandského letu MH17 směřujícímu do Malajsie.
Současný stav[edit | edit source]
Celkově se dá ovšem říci, že ŘLP České republiky je na světové špici [3]. Zejména v porovnání s německým úřadem, který je schopen odbavit toliko Neunundneunzich Luftballons (ať již to znamená cokoli). S rozmachem vzdušné MHD a vlnou zájmu o Tleskačovo létající kolo mezi hipstery se očekává navýšení pracovníků. Baví-li vás tedy kecat po vysílačce do něceho, čemu nerozumíte, neváhejte a přihlašte se již dnes.
- ↑ Ve skutečnosti řekli "Jejdanáčku, to je nám ale šlamastyka!", ale to sem nemůžeme napsat z důvodu politické korektnosti
- ↑ Zde je třeba si povšimnout, že naše země byla již tehdy velmi moderní, protože se prakticky nic nezměnilo.
- ↑ Myslíme tím takovou tu širší špici. Dnes již v této oblasti není slabých týmů.