Řízení letového provozu

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Řízení letového provozu je oficiální označení pro telefonní linku pro osamělé piloty, která primárně slouží k rozptylování jejich chmur z dlouhých letů. V britštině se označuje jako értrefik kontrol, zkratka ATC, v američtině pak jako ATB a u nás jako ŘLP. Tolik ke standardům.

Historie[edit | edit source]

Pracovník ŘLP naslouchá odpovědi pilota na dotaz, co měl k obědu. Historický snímek, nekolorováno.

Letecký provoz v našich zemích má dlouhou tradici a ŘLP vzniklo zakrátko po něm. Bylo to nutné, protože tam, kde není dozor státní instituce, bují svobodný trh a anarchie. Když l.p. 1540 proletěl stropem čert i s Faustem, rok nato se nad Bouzovem prohnal Létající švec i tou flundrou Jasněnkou a vzápětí purkmistr vyletěl z kůže, řekli si ouřadové "Dost, takhle to dál nejde!" [1] a počli konat. Protože ještě tehdy nebyly kabely s internetem a toho roku se neurodili poštovní holubi kvůli suchu, vyslali tedy do hlavního města štandopéde tuhle Honzu s ouředním dopisem a žádostí o zřízení nových pracovních míst ve státní sféře [2].

Spěšný posel se vrátil již za dva roky a než bys správně vyslovil název islandské sopky Eyjafjallajökull, už měl někdo představu, komu se státní zakázka přiklepne a za kolik, probíhala karlovarská losovačka a do půl století byl položen základní kámen.

Sídlo a činnost[edit | edit source]

Jenec... Jenech... Jenetsch... Scheisse, wir haben ein Problem! Hilfe!

—Záznam volání pilota Luftwaffle k ŘLP. Chtěl vědět, co je večer v bedně.

ŘLP ČR sídlí nedaleko hl.m. Prahy v k.ú. obce Jeneč, což se ukazuje jako dobrá volba, protože až se český kosmický program rozvine, stále ještě můžeme použít pro sídlo obec Hostouň. V sídle sedí jen úředníci, ty co pracují jsou namontováni všude možně, zejména pak na letišti Václava Havla a různě po republice, kde se vybudovaly letiště, heliporty, sila jaderných hlavic a kurníky.

Úřad se, jak bylo řečeno, zabývá komunikací s piloty. Piloti v kabině strádají a protože na palubě je zakázáno za letu používat přístroje s anténou, nemají k dispozici ani rozhlas ani televizi, tak se nudí. Aby je nenapadaly nehezké myšlenky na nasměrování letounu na nějaký strategicky významný objekt nebo jiný letoun, úředníci s nimi hovoří a rozptylují tak jejich temné myšlenky. Pracovníci ŘLP, takzvaní řiditelé hovoří s piloty převážně česky, občas britsky se silným libeňským přízvukem, což má na piloty uklidňující vliv a piloti pak drží kniply mnohem déle než jiné věci.

Zařízení k doručování depeší pilotům, kteří nehovoří plynně česky nebo jiným spřáteleným jazykem.

Protože ovšem nejsou lidi a pilota musí dělat kdejaký hejhula, stává se, že pilot vládne pouze nějakým cizokrajným jazykem a je potřeba použít alternativních komunikačních prostředků. Historicky se nejvíce osvědčila potrubní pošta. Zpráva se pečlivě zabalí do kovového pouzdra a trubkou se pošle nahoru k letadlu. Například na Ukrajině byla takto, i když za použítí modernějšího přístroje, doručena depeše pilotům holandského letu MH17 směřujícímu do Malajsie.

Současný stav[edit | edit source]

Celkově se dá ovšem říci, že ŘLP České republiky je na světové špici [3]. Zejména v porovnání s německým úřadem, který je schopen odbavit toliko Neunundneunzich Luftballons (ať již to znamená cokoli). S rozmachem vzdušné MHD a vlnou zájmu o Tleskačovo létající kolo mezi hipstery se očekává navýšení pracovníků. Baví-li vás tedy kecat po vysílačce do něceho, čemu nerozumíte, neváhejte a přihlašte se již dnes.

Letectvi Astronautika.jpg
   v  d  e
Letectví a Astronautika
A380BomboniéraBrněnské letochodištěCs Air ForceCessnaGötterdämmerungJak 42Jednosměrné letištěLetiště Klementa GottwaldaL1L2Letecké linky PIDL-159Kloubové letadloLétající trolejbusLetecká dopravaMiG-29Mizení cestujících v letadlechO letadélku KakánětiRyanairŘidičský průkazŘízení letového provozuStíhací rogaloTu-154TurbulenceVrtulníkŠalinokoptéra
GYMIAIR

Aštar ŠeranBuranEnterprise NX-01Expedice na VenušiJak cestovat do vesmíruKanonizaceKolonizace MěsíceKostnický kosmodromLeninMezinárodní vesmírná staniceNecyklopedie našla život na MarsuOsídlování NeptunuPravidla provozu ve vesmíruRaketoplán NecyklopedieRakousko-uherský kosmický programRebešovický nadsvětelný koridorSpudnikSputnik 666Star Trek XI.Vesmírné silnice

  1. Ve skutečnosti řekli "Jejdanáčku, to je nám ale šlamastyka!", ale to sem nemůžeme napsat z důvodu politické korektnosti
  2. Zde je třeba si povšimnout, že naše země byla již tehdy velmi moderní, protože se prakticky nic nezměnilo.
  3. Myslíme tím takovou tu širší špici. Dnes již v této oblasti není slabých týmů.