Politický korek

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Politický korek je kůra korkovníku politického (phallodendron politicus). Využívá se především k výrobě špuntů a zátek, jimiž je možno ucpávat ústa, uši a jiné tělesné otvory, aby se tak zabránilo průniku nežádoucích slov, sousloví, vět, ba i celých projevů.

Příklad[edit | edit source]

Václav Klaus ml., ilustrační foto

Na úvod malý kvíz.
Věta „Václav Klaus mladší má křivou hubu“ je:

a) pravdivá,
b) neslušná,
c) urážlivá,
d) politicky nekorektní.

Odpověď vám nesdělíme, zeptejte se Václava Klause ml. Ale poslouchejte pečlivě, odpoví vám jen tak na půl huby.

Užití[edit | edit source]

Politický korek se hodí k eliminaci nežádoucích výroků, které do slušné společnosti nepatří. Za ty považujeme výroky nepravdivé, manipulativní apod. Například by bylo lepší, kdyby autor sdělení, že schválení GDPR je jako rozhodnutí židovské rady, kdo půjde do transportu, měl zátku z politického korku zaraženou hluboko v krku a neoblažoval nás takovými výroky.

Může se stát, že i pravdivý výrok může být považován za politicky nekorektní. Kdyby někdo ve společnosti barvitě popisoval, jakou měl ranní stolici, jistě by přítomní vzali za vděk kusem korku, kterým by bylo možno ucpat jeho mluvidla, byť jeho tvrzení jsou veskrze pravdivá. Totéž platí i o výrocích, které mohou u někoho vyvolat pocit ohrožení. „Byl bych rád, kdybyste se politickým korkem udusil a s vámi i vaše děti.

Korek se od pradávna užívá k uzavírání lahví vína a jiných špiritusů. To proto, že tyto nápoje často působí, že jejich konzument počne promlouvat politicky nekorektně, ba přímo urážlivě a vulgárně. Pouze uzavření láhve může takovým výrokům zabránit. Bohužel však korkovou zátku je možné snadno či méně snadno z láhve vytáhnout. Proto je účinnější použít zátku přímo do krku řečníkova, ať již stihnul alkohol požít nebo se k tomu teprve chystá.

Výskyt[edit | edit source]

Korkovník politický roste ve všech zeměpisných šířkách. Dříve byl hojný v okolí parlamentů, úřadů, televizních a novinových redakcí. V poslední době však byl zaznamenán jeho úbytek. Stále se mu však daří v okolí univerzit. Uměle je vysazován před sídly evropských institucí.

Má se za to, že korkovník politický nemůže růst v blízkosti klausovce obrovského, zemanovníku nasáklého či trumpovníku severoamerického. O výskyt korkovníku pravidelně informuje novinář Miroslav Korecký v rubrice „Malostranské korekce“.

Sázení[edit | edit source]

Jelikož bez dotací nevyroste ani korkovník, přispěchal Velký Bratr a zadotoval jeho výsadbu na naší hranici za 1 002 493 (jedná se o prvočíslo).[1] Na jeden strom připadá až 6 pracovníků.[2] Ale na to, že se taková sadba ujme by nesázel ani Adolf Hitler.

Bullfinch (51093556917).jpg

Kompletní pahýl Tento článek je sice krátký, ale dozvíte se z něho vše. Nemá smysl, abyste o dané problematice sháněli jinde další informace. Nenajdete je.