Pendolíno

From Necyklopedie
(Redirected from Pendolino)
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem ČD 680 Pendolino.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Pendolino vitejte na palube.jpg

Pendolíno (cajzlovsky - letadlo chudejch, hantec - blesková šalina, ostravsky - vadne CD-ROMy pyčo, vulgárně - jednotka řady 680) patří ke konečníku ČD. Tu a tam jej lze spatřit, kterak postavá ve stanici. Při troše štěstí ho lze vidět i v pohybu, jak je taženo do depa.

První kus Pendolina měl být dodán již v roce 1997, avšak po neblahém konci výrobce skříně vozu (ČKD) zbytek konsorcia sedm let přemýšlel, jak vyřešit vzniklé finanční potíže. Firma Fiat Ferroviaria (dnes Alstom), která práci po ČKD převzala, tedy předělala sklad výzbroje proti příslušníkům Moravské osvobozenecké armády na bistro. Jelikož vozidlo nikdy nebylo koncipováno jako luxusní, nikoho nepřekvapí, že v tomto bistru se pokrmy konzumují ve stoje při sledování nikam neubíhajícího umakartu před očima strávníka - aspoň ho neruší pohled z okna.

„Ani jsem si ho nevšim!!“

- cestující na trase Týnec nad Labem - Pardubice hl.n.
Máme poruchu!!

Název[edit]

Jméno Pendolíno má původ velmi nejasný. Patrně vzniklo spojením dvou častí:

  1. První má základ ve starém vietnamském slově pendlovat tzn. přecházet mezi stánkem a tajným skladem padělaného zboží. Autor zřejmě viděl paralelu v přepravě prasopsů mezi Českem a Moravstánem.
  2. Druhá polovina je spojována s línem. S rybou se sexy mozkem, která je ale tak neohrabaná, že se ji říká slon v porcelánu, zkráceně Emo. Jazykovědci ale předpokládájí, že autor už měl něco upito.


Historie[edit]

Výroba započala již v době husitství, ale tenkrát měl tento povoz honosnější jméno, tzv. vozová hradba.

Z těchto dob se zachovalo jen spojení mezi vozy, které je tvořeno dlouhou dřevěnou kládou. Jistých uprav doznala pouze skřín vozidla, která je nyní opatřená střechou. Byla přidána také sedadla. Je totiž nepohodlné stát při dlouhých zastávkách v poli. Nově je jednotka také klimatizována, aby se pobyt v přírodě ještě více zpříjemnil.

Budoucnost nejistá
K vůli nedostatku uhlí jsou vyvíjeny hybridní lokomotivy

Specifikace[edit]

Výrobce: Castrol Ferroviagra

  • Délka: bez tří hodin dva světelné dny.
  • Šířka: tři Jyrkové vedle sebe.
  • Rychlost: i chromý slimák je rychlejší.
  • Počet vozů: 7 (kupodivu prvočíslo).
  • Přepravní kapacita: zatím utajena, prý až 12 prasopsů.
  • Provozní napětí: postačí jedna 9 V baterie, rezerva: 17477 kusů nebo že by to bylo 17747. Čert ví! (Nicméně obě čísla jsou prvočísla)

Budoucnost[edit]

Mluvčí Českých drah označil budoucnost Pendolína, kvůli klesajícím zásobám černého uhlí za ubohou, ba přímo k smíchu.

Šotoušov hl.n.
Čekej, debile Dopravci a údržba

ArrivaČerná díraLEO ExpressRegioJetSŽDCUNŽC

Pozor, sloup Infrastruktura

Bajkalsko-amurská magistrálaBrněnské hlavní nádražíDopravní podnik města BrnaDvoupatrové nádražíLampárnaLehkokolejná dráhaNádraží Františka Josefa I.Nové brněnské nádražíPražský SemmeringNádraží Praha-HolyněNádraží SmíchovPohlavní nádražíTěžkokolejná dráhaRak-Uh koridoryVršovické nádraží

Už se plazíme! "Přidělené" řady

380451452471656680742809810811830831843844Restaurační vůz854BobinaPanoramatický vůzPolský střepTSB BlitzzugÚzkorozchodné vozy Českých drahVůz ADBta

Vítejte do světlých zítřků! Technologie

AndulaBezdrátový přenos energieNaklápění jednotkyDvoupatrové nádražíKritická rychlostKřížové zhlavíLáhev na zalévání kolejí
NajbrtProtihlukové stěnyVáclav Knop

Tak dlouho čekali, až zkameněli.. Kuriozity

AsiaCityIveta BartošováCity ElefantCestující do Tel Avivu bez šátku na kufruHomeless RallyeJízdní řádKategorie vlakůKultura cestování
Standa LokotkaTeologický výklad jízdního řáduTerminál 3: Vzpoura strojů