Fotografování

Z Necyklopedie
(přesměrováno z Fotografie)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Švejk2.jpeg „Je to těžké, fotografovat nádraží?
Lehčí než něco jinýho, odpověděl Švejk, poněvadž se to nehejbá a pořád to nádraží stojí na jednom místě a člověk mu nemusí říkat, aby se tvářilo příjemně“
II./2 - Švejkova budějovická anabaze
Soubor:Fotografka.jpg
Po nástupu bakelitových výlisků, které se troufale nazývají fotoaparáty, začala fotografovat i děvčata.

Fotografie je opticko-chemická nebo opticko-elektronická zbraň, která za dobrých světelných podmínek umožňuje snadno a na velké vzdálenosti odebírat duše cizím lidem.

Daguerrotypie[editovat | editovat zdroj]

první praktickou metodu fotografování - daguerrotypii, vymyslel kupodivu Francouz. Jmenoval se Louis Daguerre. Byl to malíř, nabízí se tedy domněnka, že chtěl usnadnit práci sobě a kolegům z francouzské odborové centrály malířů, aby zase nemuseli stávkovat. Jeho výtvorům se dodnes říká daguerrotypie. Relativní nevýhodou bylo, že expozice trvala 15 - 20 minut. V porovnání s časem potřebným na olejomalbu to není mnoho, ale zkuste nutit dítě, nebo pejsánka, aby se čtvrthodinu nepohnulo.

Protesty římskokatolíků[editovat | editovat zdroj]

Netrvalo dlouho a vznikly klasické fotografické postupy. Většina malířů mrštila paletami do žumpy a začala fotografovat. Pro Římskokatolickou církev však nastaly krušné časy. Neměl kdo malovat svaté a Ježíšovu křížovou cestu na výzdobu kostelů. Takový svatý se totiž nedá jednoduše vyfotit, většinou jsou totiž mrtví a Václav Klaus v té době zase ještě nežil. Vatikán vydal papežskou encykliku Ecclesia de Photographia a chtěli dosáhnout zákazu fotografování. Naopak Luteráni se smáli pod fousy. Ti mají v kostelích jen holé stěny.

Žlutý obr[editovat | editovat zdroj]

Fotografování brzy zlidovělo.(focení nudes) Velkou měrou k tomu přispěla americká firma Kokodák (Eastman Kokodák Company), alias „žlutý obr z Rochesteru“. Firma přišla na trh s jednoduchým aparátem na svitkový film a s geniálním heslem: „Vy zmáčknete spoušť, ostatní uděláme za vás“

Později se Firma stala dominantním dodavatelem filmového materiálu, na kterém byla natočena většina stěžejních děl filmového umění, jako Prasopes baskervillský, Daleko od Brna, či Wikipedia 2070.

Digitalizace[editovat | editovat zdroj]

Výběr pozadí je důležitý
Po nástupu digitální fotografie je možné současnými přístroji odpálit daleko větší blesk, než jaké se používaly s přístroji na film

S nástupem digitalizace už to není to pravé fotografování: postavit aparát na stativu na vhodný plac, vybrat nejlepší kompozici, odhadnout a nastavit expozici, zvolit vhodný poměr clonového čísla a expozičního času, namíchat vývojku a ustalovač, v temné komoře film vyvolat, počkat do příštího dne až se film usuší, mezitím namíchat jinou vývojku a ustalovač na papíry a pod zvětšovákem vyrobit krásné černobílé fotografie.

Ony krásné tvůrčí doby již dávno odvál čas. Dnes je digitální foťák v každém mobilu, chlapci a dokonce (považte) i děvčata to práskají od pasu, jako na běžícím pásu a místo do krabic, si to ukládají do počítačů. Dnes se za fotografa považuje kdejaký maglaja.