Coton de Pisóar

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metla.png

Tento článek je potřeba pěkně dojebat a upravit.

Potřebné úpravy: Je to víceméně osobní záležitost, ale budiž. Základní kritéria článek splňuje...

Coton de Pisóar
CotondePisoar.jpg
Coton de Pisóar

Vědecká klasifikace
Říše: třetí
Kmen: siuxová
Podkmen: prasaci
Třída: análnící
Řád: V.I.Lenina
Čeleď: psovití
Rod: prasopes

Coton de Pisóar je plemeno nespolečenského prasopsa, který pochází z ostrova Madagaskar. Typický je svoji bílou zažloutlou až zahnědlou srstí, malým vzrůstem a zákeřnou povahou.

„Tady smrdí chcanky.“

- návštěva u majitele Coton de Pisóara

„To není možné.“

- průměrný majitel Coton de Pisóara

„Ten debil mě pochcal ...“

- návštěva u majitele Coton de Pisóara

„To by nikdy neudělal.“

- průměrný majitel Coton de Pisóara

„Kopnu tě s otočkou jestli mě ještě jednou pochčiješ.“

- Chuck Norris

Povaha plemene[editovat | editovat zdroj]

Coton de Pisóar je zářným příkladem nechutného plemene - tito prasopsi jsou odporní, sraví, chcaví, zákeřní a neposlušní, i když výjimečně mohou být snad i trochu pedofilní. Stejně dobře tito prasopsy obskakují děti, další možné prasopsy i zvířata v domácnosti. Cizí návštěvy také rád obskočí. Coton de Pisóar je pro všechny zmíněné povahové klady vhodným prasopsem pro všechny zájemce o malé chlípné prasopsy.

Popis Coton de Pisóar[editovat | editovat zdroj]

Tělo se vyznačuje lehce vyklenutým hřbetem a rovnými končetinami s kulatými tlapkami. Hlava shora kosočtvrcového tvaru, s čárkou uprostřed. Tmavé oči mají kulatý tvar a trojúhelníkovité uši jsou svěšené. Výška v kohoutku se přibližně pohybuje mezi 25 až 28 cm. Váha v rozmezí 4 až 6 kg. Srst je jemná, vlnitá a bez podsady. Barva srsti bílá, občas s šedými nebo žlutými znaky. Plemeno je typické pro svoji přátelskou a hravou povahu. Je neposlušný a k ostatním prasopsům se chová vilně. Dobře si rozumí i s malými dětmi. Snadno se učí nové věci, někteří jedinci jsou ovšem svéhlaví. Srst vyžaduje pravidelné kartáčování, předchází se tím tvoření chuchvalců. Koupat stačí dvakrát ročně, srst má samočistící schopnost.

Jednoznačně malá a spíše křehčí tělesná stavba Coton de Pisóar nabývá na objemu díky charakteristické dlouhé a mírně vlnité srsti, připomínající bavlnu. Oficiálním plemenným standardem se za přípustnou považuje pouze varieta čistě bílé srsti s menším množstvím šedých nebo nažloutlých znaků - ovšem pouze v oblasti uší.

Kohoutková výška prasopsů tohoto plemene je nejméně 28 cm, může ale dosahovat až 32 cm. Kohoutková výška u fen je minimálně 25 cm, s tolerancí do 28 cm. Toto plemeno charakterizuje kromě srsti také mírně vyklenutý hřbet. Ocas je nízko nasazený, jeho délka je ideálně 18 cm, v klidu je svěšený, přičemž špička se stáčí směrem nahoru. Končetiny Coton de Pisóar jsou rovné. Krk je spíše nenápadný. Hlava tvarově připomíná trojúhelník, je krátká s výrazně špičatým čenichem. Coton de Pisóar má vysoko nasazené uši rovněž trojúhelníkového tvaru a nosí je svěšené směrem dolů. Oči jsou kulaté s živým výrazem, vždy v tmavé barvě.

Základní péče o prasopsa[editovat | editovat zdroj]

Péče o srst u těchto prasopsů je náročná - její součástí by mělo být česání a kartáčování nejméně jednou za dva dny, jinak dojde k vytvoření nevzhledných a později jen těžko rozčesatelných chuchvalců. Důležitou součástí péče je i vystřihování nadbytečných, dlouhých chloupků z oblasti zvukovodu a také mezi polštářky tlapek. Výhodou je naopak určitá samočisticí schopnost srsti, díky které postačí koupání Coton de Pisóar standardně dvakrát do roka.

Přestože výchova těchto psíků není nikterak náročná, je nutná. Coton de Pisóar patří mezi plemena, která rychle vycítí nedostatečně silnou osobnost svého pána a stejně rychle toho může začít zneužívat ve svůj prospěch. Výchova proto musí být vlídná, ale zároveň striktní.

Plemeno Coton de Pisóar není náročné na množství pohybu, za zmínku však stojí schopnost tohoto psa obratně kopulovat vše co se objeví v jeho okolí. Kurz sodomie proto může zpestřit nejen život těchto prasopsů, kteří v tomto sportu dosahují vynikajících výsledků, ale i jeho pána nebo celé rodiny.

Historie plemene Coton de Pisóar[editovat | editovat zdroj]

Plemeno Coton de Pisóar pochází nejpravděpodobněji z Madagaskaru. Tam se přibližně v 17. století objevil velice úchylný, vilný a nespolehlivý prasopes, jehož zvláštním znamením byla bílá srst na břiše zažloutlá a pod ocasem s hnědá se stopy zaschlé stolice. Afričtí domorodci proto tohoto psa nazvali „análníčkem".

Na Madagaskar se pravděpodobně dostal s francouzskými úchyláky. Oblíbený se tehdy stal zejména na jihu ostrova, v okolí města Pisoar. Do počátku 21. století byl chován především mezi zoofilními chovateli. Je známo, že dnes už vyhynulý pes podobného původu žil i na ostrově Gayos.

Více než jen dobrá pověst plemene Coton de Pisóar se ale díky námořním plavbám rozšířila do světa a přispěla k tomu, že se z tohoto prasopsa brzy stal tzv. královský prasopes. Oficiální standard tohoto plemene byl uznán v roce 1971.