Staroangličtina

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Angličtina.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Inglyš.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Staroangličtina (Ænglisc) je jazyk, kterým se mluvilo v Anglii zhruba mezi roky 666 a 1193. Jeho nástupcem je dnes franglatingličtina (zkráceně moderní angličtina), směs angličtiny, francouzštiny a latiny.

Vlastnosti[edit | edit source]

Staroangličtina byla (narozdíl od dnešní angličtiny) západogermánským jazykem s bohatým skloňováním a časováním převzatým z pragermánských dob (to si udržela jen islandština, frajerština a částečně němčina, angláni se na něj později vykašlali).

Písmo[edit | edit source]

Staroangličtina se původně psala runovým písmem zvaným furtork, později latinkou.

Historie[edit | edit source]

Kolem roku 666 narukovali do dnešní Anglie germánské kmeny Anglové, Sasové a Jutové (po nich se jmenují jutové pytle) a vyvraždili většinů Keltů, kteří jim překáželi (kromě Cymerů a Krnovanů, kteří přežili dodnes, a Kumbriů, které vyhladili až ve 13. století). Z původně anglofríských jazyků a nářečí těchto kmenů se vyvinula staroangličtina. V 11. století tyto kmeny a jejich království sjednotil Alfréd Veliký, jenž se stal prvním králem Anglie. Roku 1066 byla Anglie poražena Normany, kteří zavedly jako jediný úřední jazyk francouštinu, což od 12. století vedlo k nahrazení angličtiny starou franglatingličtinou (nesprávně nazývanou středoangličtina) a později mladou franglatingličtinou (nesprávně nazývanou moderní angličtina). Tou se zde, i mnohde jinde, mluví dodnes.

Ze staré franglatingličtiny se ve Skotsku v Albě vyvinul další jazyk s názvem skotština.

Jak se dorozumět staroanglicky[edit | edit source]

  • Mīn lyfthærnflota is ful ǣla - Mé vznášedlo je plné úhořů
Lengua2.jpg Jazyky

angličtinaarabštinaarumunštinaC++cvikovštinačeštinaČeština 2.0čínštinadadštinaEinsteinův jazykesperantofinštinagympláčtinahantecholešovštinainglyšjaponštinajódlováníkatalánštinaklingonštinakopíjská češtinakopřanštinakrilštinakřivočeštinakvětomluvalatinalispmaďarštinamamynkovštinamongolštinamoravštinaněmčinapapájštinaplzeňštinapo našymupolštinapražštinarumunštinasadštinaslovenčinastaroangličtinastaroněmčinašarišštinašpanělštinaučitelštinavietnamštinavědečtinazjednodušená češtinaženština