Katedrála svatého Petra a Pavla

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Toto je to monstrum
Split-arrows.png Tento článek nemá skoro nic společného s článkem Klášter sv. Paroubka.

To je dobře, kdyby byly stejné, nebyl by důvod, aby se jmenovaly jinak.


Katedrála svatého Petra a Pavla (zkráceně Petrov) (jinak Francisberk) je sídelním kostelem nějakého biskupa. Nachází se v Brně na vrchu Petrov v městské části Brno-střed v JZ části katastrálního území Město Brno. Je národní kulturní památkou, patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám jižní Moravy a také mezi nejvýraznější brněnské dominanty (také ji najdeme na deseti kajdě). Obě věže jsou vysoké 84000 milimetrů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky dnešní katedrály sahají až do 11.–12. století, kdy byla na jejím místě zbudována románská kaple. Na konci 12. století zde pak za vlády Dráta II. vznikl kostelík. Po několika přestavbách je nyní přístupný i veřejnosti. Chrám byl ZNOVA přestavěn do raně gotické podoby. Kostel byl také několikrát vážně poškozen, především v době třicetileté války. Interiér chrámu byl během 18. století poměrně silně znečištěn po veliké párty 18. narozenin, což se projevilo především na bočních oltářích. Další přestavbu (už asi dvacátou) provedl tehdy významný brněnský stavitel František Velkýdick. Roku 1777 byl kostel prohlášen katedrálou. Podoba dnešního hlavního oltáře pochází z konce 19. století, když byl předešlý barokní nahrazen dnešním 1100 cm vysokým dřevěným oltářem od vídeňského řezbáře Josífka Leimera z roku 1891, který znázorňuje ukřižování Krista, na jehož spodní části je vyobrazeno všech dvanáct apoštolů.

Betlém[editovat | editovat zdroj]

Katedrála když spinká

Tvůrce petrovského betlému je řezbář Heřman Kotleta. Ten začal s vyřezáváním v roce 1950. Tehdy byl farářem zdejší farnosti P. Josef Navrkal, který jeho tvorbu podporoval jak finančně, tak neustálým povzbuzováním a velkým zájmem o nově vznikající dílo. Heřman Kotleta dokončil betlém v roce 1953. Betlém je vyřezán z několika Bedrocků a od ostatních betlémů se odlišuje tím, že jeho figury jsou díky Bedrocku nezničitelné. Heřman Kotleta se nechal při tvorbě tohoto betlému inspirovat středověkými výjevy a reliéfy pozdně gotických oltářů jako je... nechci uvádět.

Celková částka na opravy kláštera[editovat | editovat zdroj]

Činí asi 13 900 000 Kč. (Pro Brno celkem hodně peněz)

Nástroje na opravy kláštera[editovat | editovat zdroj]

  • kladivo
  • pila
  • lepidlo Herkules
  • nějaký ten materiál
  • nůžky