Kolbenova

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Stanice Kolbenova je úplně nejvíc nejdůležitější stanice metra v Praze. Za den ji výjimečně použije i více než 666 cestujících (všimněte si, že to není prvočíslo), bylo dokonce zaznamenáno, že z jedné soupravy metra vystupovali najednou dva a více cestujících, kvůli čemuž musel dozorčí stanice na několik minut spustit eskalátory.

Historie[edit]

Situace ve stanici během vrcholící dopravní špičky bývá dramatická, kvůli kapacitním problémům dochází k pádu cestujících do kolejiště nebo jejich ušlapání davem

Stanice nebyla otevřena společně s ostatními stanicemi úseku IV.B Českomoravská – Černý Most, ale až r. 2001. Vedení města se bálo kritiky a skandalizace kvůli liduprázdné stanici sloužící jako útočiště pro bezdomovce, a otevřelo ji v tichosti o několik let později.

Vytíženost[edit]

Ranní špička – výstup tří řidičů tramvaje jedoucích do nedaleké vozovny, nástup čtyř dělníků bydlících v ubytovně přes ulici.

Dopolední sedlo – převážně klid, občas dochází k honičce revizorů s černými pasažéry, kteří se schovávají za sloupy.

Odpolední špička – nástup tří řidičů tramvaje jedoucích z nedaleké vozovny, výstup čtyř dělníků bydlících v ubytovně přes ulici proletariát pracuje až do noci.

Architektura[edit]

Zda je někdo doma, lze odvodit podle auta dozorčího stanice zaparkovaného obvykle na terase před panoramatickou stěnou obývacího pokoje

Podobně jako ostatní stanice na Béčku, i tato je nejen nezajímavá, ba přímo ošklivá a husná. Jelikož u moci byla v době otevření ODS, je stanice laděna do modro-bílých barev.

Kapitolou sám pro sebe je značně naddimenzovaný vestibul. Proto bylo rozhodnuto o přestavbě většiny plochy na byt pro dozorčího stanice, jehož přítomnost ve službě lze snadno poznat dle hlasitého chrápání.