Lagrangeova funkce
„Tak tahle funkce nadělala ze spousty počítačů sekanou.“
- řezník
„Nechápu, co to řezník zase mele.“
- gejmr
Lagrangeova funkce je kurvítko, které vytvořil pod pseudonymem lagrange známý nizozemský pseudo vývojář her Chouis van Vymrdaag.
Lagrange
Chouis se narodil v roce 1940 v malém nizozemském městečku Plnoohoven. Již jako malý se chtěl věnovat vývojařině videoher a to i přesto, že žádné neexistovaly. Vystudoval střední mlynářskou školu, živil se jako prodavač zlata v obchodě se zeleninou a žil v celku poklidný život. Vše se změnilo v roce 1992, kdy naplno okusil kouzlo her. Asi se mu již v té době zdály moc vyspělé, a tak vymyslel tzv. "škálu lagů" (ang. lag range) o které kontaktoval některé ostatní vývojáře. Šlo v podstatě o programy s lagy, které podle některých "kurevsky serou všechny gejmry", ale údajně zvyšují hranost. Chouis za celý svůj život nevytvořil ani jednu hru.
Funkce[editovat | editovat zdroj]
K využití lagrangeovy funkce dochází při větším úspěchu v nějaké hře, čehož nevědomky využívají miliony hráčů. Jedná se pouze o rozšířenou sadu lagů. Má čtyři fáze: neprve se projeví krátkými záseky (vystrašení), které se prodlužují (beznaděj), dojde k vymazání obsahu (to už je k posrání) a vrácení do původního stavu (pro většinu ironie). Někdy se nesprávně označuje jako lagrangián, jako to bylo v jednom z dílů Fututlamy, pojednávajícím o minulosti z pohledu budoucnosti; tehdy dokonce v 8-bitové hře jeden z hrdinů použil větu: "spočítal jsem invarianci lagrangiánu", což byl naprostý nesmysl (postavy o funkci nesmí vědět), tudíž se jednalo o podvrh.