Paradox trojčat

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Paradox trojčat je myšlenkový Xperiment Alberta Jednokamenného týkající se zpomalení či zrychlení času.
Představme si tři trojčata (nikoliv troje), z nichž jedno odletí do vesmíru raketou pohybující se téměř Kladnou rychlostí světla. Druhé zůstane na Zemi a třetí poletí do vesmíru nadsvětelnou rychlostí.

Jakékoliv heslo na téma Paradox trojčat byste na české Wikipedii hledali marně.
Nehopsající Wikipedie.png
Článek Paradox trojčat dokazuje, že mnohé z toho, co se píše na Českopedii je opsáno z Necyklopedie.
Nehopsající Wikipedie.png

Rozbor problému[editovat | editovat zdroj]

Dilatace času sa spočítá podle vzorca: Dylatace času pyčo.png

Výraz ve jmenovateli se nazývá Lorentzův faktor; pro první trojče platí: (v=rychlost rakety, c=rychlost světla) v ≈ c, takže L. faktor je velký, čas se zkracuje a zmíněné dvojče omládne třeba až do kojeneckého věku.

Naproti tomu třetí dvojče má nadsvětelnou rychlost, tedy v > c. Z teho vyplývá, že L. faktor je ryze imaginární číslo a čas tohoto čtyřčete je tedy rovněž imaginární, takže dojde k přesunu do imaginárního světa plného halucinací a vidin, účinek se tedy podobá vykouření marihuany či zkonzumování nejmíň sedmi houbiček. Když se chce vrátit, musí zas nadsvětelnou rychlostí. Ryze imaginární Lorentzovy faktory se ponásobí a vyjde záporný faktor (protože jak víme, součin dvou kladných ryze imaginárních čísel je záporné reálné číslo); proto se ten člověk cítí blbě, jelikož mu to mozek nebere.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tento paradox využívá např. Chuck Norris jako prostředek k věčnému mládí a Bob Marley jej používal na zhulení, když neměl na gandžu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]