Rasputin

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Split-arrows.png Tento článek nemá nic společného s článkem Putin.

To je dobře, můžeš založit nejmíň další čtyři nepodobné a vzájemně je rozdělit.

Grigorij Jefimovič Rasputin (22. ledna 1869 – 30. prosince 1916) byl ruský mystik, léčitel a samozvaný duchovní poradce poslední ruské carské rodiny, známý svým životem plným intrik, skandálů a alkoholu. Jako bonus k jeho životnímu příběhu patří jeho legendární bratranec, Kostěj Nesmrtelný, který byl živoucím důkazem, že v rodině Rasputinů byla nesmrtelnost minimálně teoreticky dědičná.


Raná léta: Kouzelnický učeň[editovat | editovat zdroj]

Rasputin se narodil ve vesnici Pokrovskoje na Sibiři, což je místo tak bohem zapomenuté, že tam i medvědi trpí depresí. Už od dětství se projevoval jako divné dítě – zatímco ostatní děti hrály na schovávanou, on trávil čas nadpřirozenými experimenty a pokusy ovlivňovat sousedy svou vůlí. Údajně uměl hypnotizovat kuřata, což z něj udělalo hvězdu každé vesnické slavnosti.

Vstup na carský dvůr: Kouzlo nechtěného[editovat | editovat zdroj]

Po dlouhých letech putování, během kterých sbíral moudrosti od různých sektářů, šamanů a alkoholiků, se Rasputin konečně dostal do Petrohradu, kde jeho jedinečný styl mystiky a neodolatelný odér začaly přitahovat pozornost vyšší společnosti. Díky sérii šťastných náhod a několika dobře mířeným zázrakům se stal blízkým přítelem carské rodiny, zejména carské manželky Alexandry Fjodorovny, která byla přesvědčená, že Rasputin má klíč k uzdravení jejího syna, careviče Alexeje. Car Mikuláš II. a carevna Alexandra Fedorovna ho přijali také jako svého duchovního rádce, což byla zřejmě nejhorší volba od dob, kdy si Caligula zvolil svého koně konzulem. Rasputin se stal natolik důležitým, že kdyby si to včas uvědomili, mohli ho rovnou prohlásit za nového cara.A tak se z mystika stal dvorní léčitel, což byla úloha, kterou plnil s horlivostí jemu vlastní – tedy s maximálním nasazením a minimálním výsledkem.

Vliv na politiku[editovat | editovat zdroj]

Rasputinovo politické působení bylo jako sitcom z pekla. Jeho rady byly tak absurdní, že kdyby se NATO dozvědělo, že car Mikuláš II. konzultuje s mystikem, pravděpodobně by preventivně bombardovali Petrohrad. Rasputin by pravděpodobně prosazoval program typu „Všechny problémy lze vyřešit s dostatečným množstvím modliteb a vodky“.

Životní styl[editovat | editovat zdroj]

Rasputinův životní styl byl přesně takový, jaký byste očekávali od člověka, který věří, že duchovní čistota se nejlépe dosahuje v bordelech a pijatykách. Kdyby existovala olympiáda v pití vodky a balení žen, Rasputin by byl neporazitelný šampion. Jeho morálka byla tak elastická, že by mohla být použita jako pružina v trampolíně.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Smrt Rasputina byla jako scénář z hororové komedie. Když ho chtěli zavraždit, zkusili všechno: jed, střelbu a nakonec ho hodili do řeky Něvy. Rasputin to všechno přežil, dokud se ho konečně nepodařilo utopit. Říká se, že jeho bratranec Kostěj Nesmrtelný přišel na jeho pohřeb jen proto, aby se ujistil, že Rasputin skutečně zůstal mrtvý.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Rasputin je dodnes připomínkou toho, že když se spojí mystika, politika a extrémní alkoholismus, může vzniknout příběh, který by byl i pro Tarantina příliš bizarní. Jeho život je lekcí v tom, jak přežít za jakýchkoliv podmínek a jak zemřít takovým způsobem, že vaše smrt bude jednou z nejpodivnějších kapitol v dějinách. Kdyby byl Rasputin živ dnes, pravděpodobně by byl hvězdou reality show o tom, jak přežít apokalypsu za pomoci modliteb a vodky.

Takže, pokud se někdy rozhodnete následovat Rasputinovy kroky, mějte na paměti dvě věci: vždy mějte po ruce dost vodky a nikdy nepodceňujte odhodlání ruské homosexuální aristokracie vás konečně zabít.