Sebevražedný Meziměstský Rychlostní Transport
Černý humor je specifický druh humoru a komiky založený na tom, že paradoxně vyvolává smích prostředky, které ve své podstatě vůbec k smíchu nejsou. |
Sebevražedný Meziměstský Rychlostní Transport (častěji zkráceně SMRT) je národním železničním dopravcem České republiky. Tento podnik vznikl v lednu roku 2020 přejmenováním dnes již neexistující společnosti ČD (České Dráhy). Důvodem pro přejmenování byla nepříliš lichotivá pověst národních podniků v očích občanů naší republiky. České dráhy se musely potýkat s neutuchající kritikou kvality služeb, ale především s neustálými posměšky, kdy lidé zkratku ČD parodovali nejrůznějšími jízlivými názvy typu "Času Dost", "Čekej doma" a podobně.
Nová vize národního dopravce[editovat | editovat zdroj]
Národní železniční dopravce České republiky se po svém přejmenování na SMRT snaží poučit z nezdarů a přešlapů Českých Drah. Prvním (a zcela logickým) krokem vstříc lepším zítřkům byla změna celkového konceptu. Zatímco u Českých Drah si pasažéři čekající na perónu nebyli nikdy jisti, zda mohou s příjezdem vraku vůbec kdy počítat, v případě cestování se společností SMRT se sice příjezdu většinou dočkají, ale zase si nemohou být jisti, zda do cílové stanice přijedou živi a zdrávi. Bezpečnostní stav českých železnic a vlakových souprav lze totiž přirovnat k situaci, kdy se slepé dítě v Laosu vydá nazdařbůh přes minové pole.
Na první pohled by se sice mohlo zdát, že zvýšené riziko úmrtí případné pasažéry od cestování se společností SMRT spolehlivě odradí, opak je ovšem pravdou. Počet cestujících se dokonce zvýšil, neboť novou železniční společnost si velice oblíbili členové Svazu českých sebevrahů (což je organizace, která se bohužel potýká s dlouhotrvajícím úbytkem svých členské základny). Ale co ostatní cestující, kteří by cestu rádi přežili až do cíle? Ti stejně nemají moc na výběr. Vezmeme-li v úvahu rostoucí cenu pohonných hmot, mnozí pasažéři prostě nemají jinou možnost, než to zkrátka a dobře risknout.
„Doba se mění. Dříve si sebevrazi lehávali na koleje, zatímco dnes už je pro ně jistější nasednout přímo do vlaku.“
Palubní servis[editovat | editovat zdroj]
Se změnou konceptu se samozřejmě změnila i samotná celková povaha železničního cestování. Vlakové soupravy, které společnost SMRT používá, jsou v nesrovnatelně horším stavu než tomu bývalo u ČD, a to především proto, že se stejně počítá s vykolejením vlaku a následnou likvidací. Pasažéři si tak mohou užívat nefungující Wi-Fi, zaneřáděné toalety (které svým stavem připomínají suché záchody na týden trvající technopárty, kde se účastníkům podávají prošlé klobásy a zkyslé mléko) a v neposlední řadě i sedačky, v jejichž potazích se kromě sto let staré špíny a zaschlého semena nachází například injekční stříkačky se zbytkem perníku a bonusem ve formě HIV.
Změnou prošel i palubní servis. Ve vracích Českých drah bývalo například dobrým zvykem, že se během jízdy po vagónech pohybovali zaměstnanci s jídelními vozíky, kteří cestujícím nabízeli občerstvení. To však dnes již neplatí. Ve vozech společnosti SMRT se pohybují pouze notáři, kteří pasažérům nabízejí sepsání poslední závěti, a také pracovníci pohřebních agentur, kteří se od cestujících pokoušejí nenápadným způsobem vyloudit telefonní kontakty na jejich budoucí pozůstalé. Na sedačkách po nich pak většinou jakoby mimochodem zůstávají papírové katalogy s nabídkou rakví a pohřebních uren.
Seznam dopravních nehod společnosti SMRT[editovat | editovat zdroj]
Bilance nehod hovoří sama za sebe. Společnosti SMRT se jen za léto 2020 a 2021 může pochlubit krásnou bilancí, která čítá 5 mrtvých a 133 zraněných. A to se vyplatí!
- Srážka dvou osobních vlaků u Perninku (7. července 2020), 2 mrtví, 24 zraněných
- Srážka vlaku s elektrickou jednotkou u Českého Brodu (14. července 2020), 1 mrtvý, 33 zraněných
- Srážka vlaků u Kdyně (9. září 2020), 19 zraněných
- Vykolejení osobního vlaku v Hluboké nad Vltavou (19. prosince 2020), nikdo nepřišel k úhoně
- Vykolejení nákladního vlaku v Malešicích (24. února 2021), nikdo nepřišel k úhoně
- Srážka vlaků u Milavčí (4. srpna 2021), 3 mrtví, 67 zraněných
- Vykolejení nákladního vlaku u Kralup nad Vltavou (4. srpna 2021), nikdo nepřišel k úhoně
- Vykolejení vlaku v Lázních Kynžvart (22. července 2021), 7 zraněných
- Srážka osobního vlaku s elektrickou lokomotivou v Němčicích nad Hanou (31. červenec 2021), 2 zranění
- Vykolejení osobního vlaku mezi Žďárcem u Skutče a Hlinskem (17. únor 2022), nikdo nepřišel k úhoně
- Vykolejení nákladního vlaku mezi Mostem a Bílinou (14. března 2022), nikdo nepřišel k úhoně