Sita DCS

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metla.png

Tento článek je potřeba pěkně dojebat a upravit.

Potřebné úpravy: Zjevná parodie (pokud ne, tak rychle smazat), ale rád bych věděl, co autor paroduje.

Sita DCS Sita DCS (orig. Le merde D’ces, angl. The Shita) je sedmý román francouzského spisovatele Hectora Viga psaný v Sitštině, který poprvé vyšel v roce 1768. Podle dobové kritiky se jedná o jeden z Vigových nejpovedenějších románů, čemuž nasvědčuje i fakt, že dílo je v téměř nepozměněném znění dodnes velice populární. Autor tímto sociologickým cestopisem dává najevo zhoubný vliv lidské domýšlivosti na charakter prosté spodiny a prosazuje militantní tezi antikoupakismu.

Vznik díla Román začal vycházet v roce 1768 na pokračování ve francouzských novinách Le mon, ale kvůli dekadentnímu obsahu a naturalisticky znázorněným popisům slunečníků a vlastním životem žijících řízků doznalo dílo značného odporu ze strany čtenářů a následně byla rubrika z vydáních stažena. Přes veškerá varování odborníků se ale rozhodl na své náklady dílo vydat Ondřej Hejma a to jako propagaci ke své nové pochodové písně Modrá je dobrá.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

PA:1,3/58,B,M1,SNR29AProstý lakýrník a nedoceněný vůdce národů

PA:2,1/14,B,F1,INF1TEODOR,RW,SNR29BVelice moudrá žena, která ráda rozdává svůj obsáhlý rozum

PA:3,0/0,B,CHD1,SNR29CMladý altruista, který se přes veškerá varování společnosti rozhodl zasvětit život máváním kufrů jedoucích po pásech.

PA:4,1/84,B,M1,WCHC,BLD,DEAF,AVIH1/40,PETC1/7,UM10,SNR1A,PSM PAP WITH GUNhororová postava

PW-5lyricko-epická postava zastupující smrt a zkázu

SI330/24501T/110udatný princ, který na konci příběhu padne vysílením na bojovém poli

amybysme chtěli všici kvoknu.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Kniha vypráví příběh chudé rodiny při strastiplné cestě do země zaslíbené faraonům, svingám a neomezenému množství chlebíčků na hotelovém baru.

Na počátku první kapitoly nazvané I řízky nejsou nesmrtelné se dějství odehrává kolem hlavní postavy PA:1,3/58,B,M1,SNR29A (zatím pouze ‘Táta‘) a jeho nejbližších. Autor se v této části zamýšlí nad ergonomií letištních laviček a nesmyslnosti desítihodinového čekání v prázdnu, autor zde též popisuje život Koupáka obecného, čímž čtenáři přibližuje problematiku hlavního tématu knihy.

V druhé kapitole nazvané Kam s ním?, jsou již řízky snědeny a hlavní hrdinové se pomalým krokem dostávají před soud, kde moudrý a spravedlivý SI330/24501T/110 rozhoduje o koupákovském bytí či nebytí (odtud pramení název celé knihy, jelikož soudce velmi často používá při identifikaci letících dam otázku: Si ta?). Autor v této pasáži také velmi autenticky vystihuje napjatost situace a zabývá se otázkou „Kde jsou klosety“.

Ve třetí a poslední kapitole nazvané Travel nezná vyvolených, je již nadváha zaplacena, matka vzkříšena a SI330/24501T/110 umírá vysílením, celá kniha končí vítězným nafouknutím krokodýla nejmladším z účastníků a dnes již notoricky známým prohlášením „CI:*“.

Související články[editovat | editovat zdroj]