Textilana

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Metla.png

Tento článek je potřeba pěkně dojebat a upravit.

Potřebné úpravy: nebyly zadány

Typický přbytek příslušníka kmene starých Liberečanů

Pravěké počátky[editovat | editovat zdroj]

Kolem 5. stol. před naším letopočtem se zde usadili Solvané, kteří si sebou ze svých dlouhých cest přinesli konopí. Ti zde jako první začali tradici textilního průmyslu. Předpokládá se že ale objevili i účinky konopí na lidskou mysl, jako důkaz nám poslouží nápis vyrytý do skály který zde byl nalezen.

Dnes nám Perun dal veliký dar, bleskem zažehnul naše pole myslili jsme že nás trestá leč když ten kouř kouzelný naši vesnici zachvátil zjistili jsme teprv že to je dar, mysl uklidnil a bytí zpříjemnil a tak budeme Peruna každý rok uctívati!
Slovanský šaman

A tak vznikl zvyk pálení čarodejnic.

Člen kmene Liberečanů kouřící tradiční konopnou dýmku

Liberečtí Slované po tomto objevu už technologicky nepostoupili a někteří tímto tradičním způsobem Libereckých lesích žijí dodnes, najít byste je mohli v remízcích u dálnice nebo pod Libereckou výšinou, někteří se pořád zdržují v okolí Textilany hlavně v přilehlých lesících.

Průmyslová revoluce[editovat | editovat zdroj]

První tragédie potkala kmen Liberečanů kolem roku 1806 kdy Český šlechtic Kryšpín Clam-Gallas při svých cestách objevil zaostalý a izolovaný kmen Liberečanů. Při pozorování si všiml že kmen ovládá výrobu oblečení, po dalším pozorování usoudil, že kmen je až podivně mírumilovný a klidný a tak navázal první kontakt. Kontakt proběhl mírumilovně a Kryšpínovi bylo dovoleno zůstat u Liberečanů jak dlouho chtěl. Při svém pobytu v osadě si Kryšpín všiml, že mnoho Liberečanů pěstuje jakýsi plevel ze kterého vyrábí oblečení, některé jeho části pojídají a květy suší a potom kouří.

Kryšpín byl v peněžní nouzi a velice ho zaujala výroba oblečení, s náčelníkem se domluvil že mu tajemství prozradí výměnou za neomezenou dodávku sirek, protože zapalování dýmek od lesních požárů a táboráků není moc praktické. Kryšpín si pár semínek toho plevelu vzal sebou a vrátil se do Prahy rostlinu se snažil vypěstovat ale v Pražské půdě se jí nedařilo a tak se rozhodl že si v Praze si půjčí nezanedbatelný obnos peněz na výstavbu továren v Liberecké kotlině. Najal 200 dělníků a ozbrojenou družinu a vyrazili na cestu. Když kryšpín dorazil do Liberecké kotliny vypálil osadu Liberečanů a postavil na ní továrny na výrobu textilu.

Liberečané se snažili odporovat ale bylo to marné, většina z nich byla zotročena a nucena pracovat v továrnách a jediná útěcha pro ně byla že měli neomezený přístup ke konopí. Malá část Liberečanů utekla do okolních lesů, kde dodnes žije stejným způsobem jako vždy žili.

Výstavba Textilany a zánik textilního průmyslu na Liberecku[editovat | editovat zdroj]

Budova která je dnes známá jako Textilana je z roku 1906 když ji stavili nikdo nevědel že staví na prastarém sídle liberečanů (to jak byl textilní průmysl na liberecku objeven bylo zapomenuto už nějakých 50 let). Od 50. let 20. století areál chátral. V roce 2003-4 byl areál demolován, ale při demolici budovy Textilany se Liberečané zasekli, viz. kapitola kmenová armáda.

Kmen Liberečanů dnes[editovat | editovat zdroj]

Liberčané se dnes dělí na dvě hlavní skupiny staří Liberečané (SL) a moderní Liberečané (ML), staří Liberečané odmítají jakoukoliv technologii a fungují v kmenovém uspořádání, prostě žijí jako když k nim poprvé přišel Kryšpín Clam-Gallas. Moderní Liberečané jimi opovrhují a štítí se jich, jen velice zřídka se stane, že by někdo ze SL přešel k ML ale obrácně se to někdy stane. Když je moderní Liberečan v neřešitelné situaci tak může opustit civilizaci a začne žít v lesích kolem Liberce, nebo v parcích či lesících v Liberci samotném. Takhle v přírodě na něj dříve nebo později narazí Starý Liberečan a přivede ho k náčelníkovi/náčelnici kmenu ( v současnosti tuto pozici zastává Ljuba ), který/á rozhodne zda je dotyčný hodný přijatí mezi staré Liberečany. Pokud není přijat tak už ho nikdy neuvidíte.

Vlajka kmene starých Liberečanů

Kmenová armáda[editovat | editovat zdroj]

Pouze rození staří Liberečané se můžou stát členy kmenové armády. Kmenová armáda se dělí na dvě hlavní odvětví, na armádu samotnou a na zvědy.

Zvědi[editovat | editovat zdroj]

Odhalený zvěd kmenové armády

Zvědi jsou jediní staří Liberečané které máte šanci běžně spatřit, vypadají jako typičtí bezdomovci a žebrají o peníze, ale jejich hlavním cílem je sbírat informace o dění v Liberci, celé dny vysedávají na lavičkách a vše důsledně pozorují, za vyžebrané peníze si kupují jídlo a další věci potřebné k přežití v nehostinném Liberci.

Armáda[editovat | editovat zdroj]

Armáda čítá asi 600 bojovníků oděných ve zvířecí kůži a ozbrojených luky a oštěpy. Když armáda nebojuje tak loví v Libereckých lesích aby uživili kmen, myslivcům nejdříve vadili ale když je Liberečané vzali na svoje hulihájky tak změnili názor.

Bitvy[editovat | editovat zdroj]

V novodobé historii je pouze jediná zaznamenaná bitva, a to bitva o Textilanu, v roce 2003 když byl demolován areál Textilany tak náčelnice Ljuba vyslala armádu na ochranu budovy Textilany, jelikož byla postavena na místě staroliberečanské osady. Když se bagry a dělníci přiblížili k budově Textilany tak na ně asi 50 bojovníků z oken budovy začalo střílet šípy a házet oštěpy. Následě byla iformována AČR která Textilanu obléhala po dobu 2 týdnů. Po intenzivním vyjednávání bylo uzavřeno příměří pod podmínkou že budova může zůstat stát.


Dne 27. ledna 2025 byl proveden teroristický útok ze strany extremistických moderních Liberečanů, kteří odpálili část Textilany, aby se vyhnuli otevřené válce tak noviny tvrdí že budova spadla sama, momentálně je Textilana zbouraná a tak můžeme každou chvíli čekat útok od starých Liberečanů.