Kovošrot u Ivana a Lakatoše
Názvem Kovošrot u Ivana a Lakatoše (může se psát i s malým "k" na začátku, zkráceně KuIaL) se pyšní největší, nejvýdělečnější či prostě nejlepší kovošrot a sběrný dvůr v dějinách lidstva, nacházející se v České Republice. Je to univerzální dvůr kde se dá kupovat i prodávat všechno, a tím se myslí fakt všechno přebytečné harampádí, včetně např. dopravních prostředků (zejména se zde daří Sovětským vojenským samochódům a samolétům) a nejen kov, třeba i dřevo, plast atd...
Založení[editovat | editovat zdroj]
Navzdory tomu, že dnes má pobočky po celém světě, ta první byla v roce 1703 založena Ivanem a Lakatošem na dědině přecpané dialekty a kroji víc jak hantec, čili na Hanácku. Rozhodli se založit si inovativní společnost co ještě v Evropě neexistuje, která bude od měšťanů vykupovat a jiným nabízet vyřazené krámy a haraburdí. Tak dali dohromady pár grošů a krejcarů, skoupili pozemek, pořídíli vrata, vyvěsili reklamy a už to jelo.
,,Vždy se začíná od nuly"[editovat | editovat zdroj]
Jelikož otevřeli první evropský (pravděpodobně i světový) kovošrot, nikdo se o něj příliš nezajímal, ale spíš proto, že normální měšťané bydlící v chlívcích a kravínech měla ke kovu přístup pouze jednou za rok (na vánoce). Pak ale někdy v 18. století nastal Cikánský převrat (datum není známé, buď je tajné, nebo ho autor nezná), po kterém začal být o kovošrot zájem, který furt rostl a rostl. Byl dovršen bohatým kupcem a prodejcem někde z Východního Německa (zázrak že se tím mohl živit), který náhodou zabloudil na Hanácko a ještě větší náhodou uměl česky. Všichni mu samozřejmě doporučili Kovošrot u Ivana a Lakatoše, jenž se mu zalíbil. Kupec a prodejce byl tak trochu drbna a po návratu do NDR všude roznesl jaký je na Hanácku skvělý kovošrot. A už to znovu jelo v ještě větších otáčkách.
19. století[editovat | editovat zdroj]
V tomto století se kovošrotu vedlo ještě líp, protože kov byl mezi obyvatli ještě dostupnější a furt tam jezdili noví a noví kupci.
20. století[editovat | editovat zdroj]
Tady už kovošrot zažíval krušnou dobu.
1. světová válka[editovat | editovat zdroj]
Během 1.světové války mu byla nařízena výroba sraček pro armádu. Po válce bylo naštěstí dovoleno vrátit se k prodávání a vykupování krámů.
2.světová válka[editovat | editovat zdroj]
Na začátku 2. světové války Němci obsadili spolu se sudetami několik poboček a nařídíli zde výrobu tanků pod dohledem popravčích (protože tušili že jinak by češi výrobu tanků schválně dosírali). Během osvobozování Evropy byly (logicky) osvobozeny a soudruzi je používali jako opravárny při postupu na Berlín.
Kovošrot u Ivana a Lakatoše dnes[editovat | editovat zdroj]
Dnes má pobočky po celé zeměkouli (či zeměplacce), zaměstnává staticíce ukrajinců a ťamanů a je příčinnou proč svět není překrámován.
Galerie[editovat | editovat zdroj]
Tank IS-2 při opravě (po čelení Německým divizím držících pobočku) u kovošrotu během postupu do Berlína