První botanická výprava

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jarní louka v Lotyšsku

Jedná se o výpravu několika slovenských vojenských botaniků do Lotyšska, jejímž účelem bylo napomoci rozvoji místní agrikultury. 

Okolnosti výpravy[edit]

Iniciativa vychází ze skutečnosti, že na lotyšských polích se dosud podařilo zdomestikovat jedinou plodinu a to kámen. Když se tato informace dostala k nejmenovanému Slovákovi, uvědomil si hloubku lotyšské nouze, protože kámen nepatří mezi suroviny vhodné pro výrobu pálenky. Slovenská vláda proto vyslala oddíl profesionálních vojenských botaniků, kteří měli lotyšským chlapům napomoci v pěstování jejich národní potraviny - zemiaku.

Průběh a výsledek výpravy[edit]

Jediným materiálem dokumentujícím tuto výpravu, který se nám zachoval do dnešního dne, je videozáznam zelinářské televizní stanice Vega Tv. (Poznámka: Tato stanice se v minulosti nazývala Vegan TV, ale bylo nutné ji přejmenovat kvůli tomu, že její vysílání běželo opakovaně i před 22. hodinou, kdy slovenská televize nepovoluje sprostá slova ani v názvu.)

Důležitým faktorem této výpravy byla psychika zúčastněných, neboť ta v případě těch, kterým se povedlo vrátit, zůstala vážně narušena. Doteď panují dohady, zda tato stránka věci nebyla podceněna. Na dvaadvacáté vteřině zmíněného videa například profesionální botanička přiznává, že se jedná o její "prvé zahradničné cvičenie". 

Přitom i totéž video ukazuje záběry na lotyšskou krajinu, které jasně vypovídají o její nehostinnosti. Zcela očividně se zde vyskytuje pouze kamení a stromy použité v záběru jsou s největší pravděpodobností pouze kulisy, které sem umístilo politbyro.