Segmentová tabule

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Segmentová tabule je taková, na kterou se nepíše ani křídou, ani fixou

Segmentová tabule je taková, na kterou se nepíše ani křídou, ani fixou. Kterou pohání mlůno. Jméno má od latinského segmentum, ale není to proto, že je rozštípána sekerou, ale proto, že písmena a znaky jsou na ní udělané z malých odštěpků.

Konečné stanice Šaliny Necyklopedie
Sixteen-segment display animated.gif

Původně existovaly pouze 7segmentové. Na dlouhou dobu se vývoj zastavil u 16segmentových písmen. Ale 8.8.2020 přišel VTN se 60segmentovými písmeny. 60segmentová tabule, známá též jako diodová tabule, je technologie, která ve vzdělaných zemích nahradila různé zobrazovací technologie, od dřevěných tabulí a křídy, přes pragotrony, až po drahé a poruchové BUSE panely. Jsou konány (zatím úspěšně) pokusy na nádražích (jako odjezdové tabule)

Princip funkce je takový, že tabule je složena s maličkých destiček z mléčného plexiskla. Pod každou destičkou je LED dioda. A zapínáním a vypínáním diod jsou zobrazované různé číslice. Není to ovšem tak, že by každá ta dioda svítivka měla svůj cvakací vypínač, to zařizuje řídicí matice. Ovšem ve věku genderové vyváženosti může spínání svítivek ovládat i řídicí tatice.

Existuje i varianta se 78 segmenty, která se používá právě na nádraží a u tramvají.

Tabule s 60segmentovými číslicemi pro kostely.

Pro kostely (zobrazování mešních písní) dostačuje varianta 60segmentová.

Omezení[edit]

60segmentová tabule dokáže zobrazit čísla a velká písmena bez háčků a čárek. Má menší potíže s písmeny V, X, a Q.

78segmentová tabule dokáže zobrazit i písmena s háčky a čárkami (Ě, Š, Č, Ř, Ž, Ý, Á, Í, É, apod.). Písmeno "V" už není problém.

Když dojde mluno, segmentová tabule zhasne do černa. Proto musí být u každé segmentové tabule pro případ nouze k disposici tzv. křída poslední záchrany (KPZ).