Výpis aminů
Aminy jsou organické splácaniny sprásknuté z amoniaku, také známého jako čpavek, jenž se používá např. jako pohon lokomotivy, vynálezu ruského chemika Semjona Molotoviče Lokomotova. Jsou prudce jedovaté a tvoří základ pro trhaviny (TNT, tj. těžce neobrněné trombóny)
Příklady[editovat | editovat zdroj]
- Din Djarin
- Aladin (souhrnně zvaný džin)
- putin (souhrnně zvaný pin)
- Robin Hood (užíván v kapotách aut)
- Tintin (často se váže na kapitána Archibalda Haddocka)
- Nikotin (pseudonym amerického herce Nicolase Cage)
- Martin (např. Kupka, Dejdar, Freeman - českým názvem svoboník, někdy také hromosvob)
Původ slova[editovat | editovat zdroj]
Slovo amin pravděpodobně pochází z tzv. vulgární latiny, tedy jazyka dávných flamendrů. Podle všeho má mnoho významů, od prosté exklamace hněvu při řešení chemických rovnic, po pobídku barmana k zlevnění ceny piva. Jako chemický název slovo začali využívat pracovníci tamější chemické továrny, když šli po šichtě na jedno. Dle legendy na barmana slovo tak dlouho pokřikovali, až se jim zalíbilo natolik, že ho nemohli přestat vyřvávat.
Vznik aminů[editovat | editovat zdroj]
Aminy vznikají během Dickovy-Wienerovy reakce, pojmenované podle svých objevitelů, Angličana Henryho Dicka a Němce Hermana Wienera. Proces údajně objevili náhodou, když si vařili čaj s příchutí gama-butanové kyseliny, jejich oblíbené. Když kyselinu smíchali s vodou, Wiener si všiml, že se konvice změnila do tvaru splasklé papriky. Kolega Dick novinářům později řekl:
„málem ji sežral“
Samotná reakce probíhá obdobným způsobem, ač se dnes místo běžných kuchyňských konvic používají konvice chemické, které kromě lahodného čaje vaří i karcinogenní antidepresiva, či bombastické trhaviny.
Využití v praxi[editovat | editovat zdroj]
Aminy jsou nejrozšířenější ve sportovním průmyslu, kde se používají jako legální doping. Paprikářský průmysl pro ně přirozeně našel využití díky poměrně levné výrobě paprik a černotržci našli způsob, jak propagovat trhaviny ve tvaru papriky křesťaským radikálům ve východní Kolumbii.
Související články[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
EBEN Marek, Aminy od maminy, aneb jak se vaří pohroma, Karlovy Vary: HAK ©2001, ISBN 80‑85910‑35‑7, nakladatelství Vžum