Řízený výbuch
Řízený výbuch je dlouhodobou zkušeností optimalisovaná metoda uvolnění napětí, vzrůstajícího nade všechny meze.
Nejlépe je ozřejmiti si tuto situaci na modelovém případu:
Mějmež doma ženu milovanou. Přesto, že většinu doby vzájemné soužití je až nebesky báječné, přeci jen čas od času nastávají chvíle deficitu oné báječnosti. Na bytosti milované jsou náhle vidět známky jakéhosi nespecifického rozladění, aniž by byl patrný zřejmý důvod oné viditelně se městnající nenálady. Na standardní testovací otázku "stalo se něco?" přichází mračná odpověď "ale nic...", věštící cosi neurčitě neblahého. Napětí by se dalo přímo krájet a je naprosto jasné, že tohle nemůže dobře skončit. Dříve či později ten vzrůstající vnitřní přetlak neodvratně povede k drtivému výbuchu s těžko odhadnutelnými následky.
Existuje však metoda, kterou je možno oněm těžko odhadnutelným, leč s tragickou jistotou očekávaným následkům předejít. Je to metoda řízeného výbuchu:
- Vyberme vhodný prostor, kde očekávaný výbuch nadělá co nejmenší škody.
- Vhodným způsobem přiveďme (nalákejme) do tohoto prostoru svou ženu milovanou, připomínající v tu chvíli přetopený parní kotel.
- Připravme se na nejhorší; přikrčme se, zatněme svalstvo, a pokud ještě máme alespoň nějaké zbytky víry v libovolné transcendentno, pomodlemež se.
- Vhodnou iniciační impertinencí svou milovanou, leč v tu chvíli pekelně nabuzenou ženu přivedeme k explosi.
Takovýto výbuch, který je iniciován v kontrolovaných podmínkách a v nejlépe možném čase, vede k okamžitému uvolnění nahromaděného napětí. Co víc, žena milovaná si v tu chvíli uvědomí, že to přeci jen trochu přešvihla, a má náhle tendenci to vše nějak kompensovat, čehož je více než vhodné bez zbytečného otálení využít.
Do kategorie řízených výbuchů lze zařadit i takzvané návratové situace. Jedná se o případy, kdy je žena milovaná okolnostmi nucena na nějakou dobu opustit domácnost, kterou zanechává v péči svého milovaného partnera. Je venkoncem jedno, s jakou starostlivostí se tento věnuje po dobu její nepřítomnosti o udržení alespoň základního pořádku ve společném hnízdečku. Jak již bylo zaznamenáno ve Výkladovém slovníku, "čurbes" je standardním označením stavu bytu manželkou, která se právě vrátila z lázní.
Řešením je v těchto případech takzvaný systém návnady. To na místě, které je na prvý pohled viditelné a současně zjevně nepatřičné, umístíme před jejím očekávaným návratem vhodnou návnadu. Příkladem takové návnady mohou být ledabyle pohozené špinavé fusekle, odložený talířek se zaschlými zbytky neurčitých pokrmů (nutno připravit s časovým předstihem), nebo i ležérně ležící prázdná plechovka od piva.
Cokoliv z toho spolehlivě vyvolá hromy a blesky, které se plně soustředí na předestřenou návnadu. Tu je třeba s provinilým výrazem uchopit a ostentativně odklidit na patřičné místo. Přetlak je tímto způsobem, jakýmsi pojistným ventilem, odpuštěn. A odpuštěny jsou tím i další možné nedostatky, které by jistě bylo možno při dobré vůli nalézt. Namísto toho se domovem rozprostře pohoda, které by bez onoho drobného výbuchu nebylo možno dosáhnout.