Past na Vránu

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Past na Vránu[editovat | editovat zdroj]

Past na Vránu (1983) je fiktivní československý film režisérů Ladislava Smoljaka a Jaroslava Dudka. Natáčení probíhalo současně s kriminálním seriálem Malý pitaval z velkého města (1983). Děj úzce souvisí s touto detektivní sérií a s komediálním snímkem Vrchní, prchni (1980). Kriminální komedie Past na Vránu přibližuje pátrání detektivů z pražské SNB po fantomu českých číšníků.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Falešný číšník a krádeže psů[editovat | editovat zdroj]

Nadporučík Břetislav Kubát z pražského oddělení kriminalistiky SNB je informován o jakési recesi ze strany hostů, která se předchozího dne večer rozšířila po žižkovských hospodách. Vysílá proto na místo Kamila Hamříka, který přestože se musí vydat na Žižkov, ujme se případu rád. Po důkladném prozkoumání žižkovských restaurací zjišťuje, že čin nespáchali hosté restaurací. Zjistilo se, že zaměstnancům nechtěli zaplatit účty za občerstvení a dokonce ani dýška proto, že je v nepozorované chvíli již zkasíroval záhadný vrchní, jenž jak přišel, tak se také vypařil. Tímto způsobem okradl desítky hostů v několika podnicích na Praze 3, aniž by jej přistihl jediný zaměstnanec restaurace při činu.

SNB vyhlásila vzápětí pátrání a po dohodě s náčelníkem Břetislavem Kubátem se případu ujal Kamil Hamřík a starý zkušený detektiv Rudolf Pekař. Oba dva obcházejí pražské restaurace a pátrají v přestrojení za štamgasty po falešném číšníkovi. Záhadný vrchní, jenž je ve skutečnosti vedoucí knihkupectví Dalibor Vrána, stále uniká. Nejen, že navštěvuje podniky, do nichž Rudolf Pekař s Kamilem Hamříkem nechodí, navíc si ještě pořídil zrzavou paruku, aby nebyl poznat. Pekař žádá náčelníka Kubáta o nasazení příslušníků SNB do pátrací akce, nicméně ten jeho prosbu zamítá s tím, že policisté by ve službě neměli chlastat.

Zatímco dvojice Pekař a Hamřík marně vysedávají po hospůdkách, z pražských útulků mizí psíci. Případem je pověřen mladý detektiv Jiří Otradovec. Při pátrání po zmizelých psech pustí po stopě únosců domácích mazlíčků služebního psa. Ten vypátrá, že stopa vede do městských jatek. Jiří, ačkoli má policejní odznak, není do jatek vpuštěn. Vrátný prý má přísný zákaz otevírat mladistvým do areálu.

Špindlerův Mlýn[editovat | editovat zdroj]

Vrchní Vrána mezitím cestuje pod pseudonymem inženýr Králík s dětmi jeho současných i bývalých partnerek na lyže do Špindlerova Mlýna. Stihne zkásnout hosty tamějších hotelů. Na stopě je mu nic netušící soused Pařízek, jenž mu však uvěří, že je opravdu Králík a ne Vrána. V době, kdy na místo činu přijíždějí detektivové Rudolf Pekař a Kamil Hamřík, je už Dalibor Vrána alias inženýr Králík doma v Praze. Přesto je cesta obou detektivů úspěšná, neboť se jim ve Špindlerově Mlýně podaří vypátrat celostátně hledaného sňatkového podvodníka, jenž se zde ukrýval v přestrojení za pravého číšníka na místě Vránova ubytování. Byl to právě on, kdo zjistil a ohlásil krádeže, jež Vrána spáchal v jeho restauraci. Bohužel mu to polehčující okolnost u soudu nepřineslo.

Komplikace v případě[editovat | editovat zdroj]

Dalibor Vrána v Praze přichází na první komplikace. Nejen, že je mu stále v patách dotěrný soused Pařízek, jenž naštěstí ještě nepřišel na totožnost knihkupce Vrány s inženýrem Králíkem a zlodějským vrchním. Navíc mu při olupování herců v divadelním klubu není zaplaceno. Herci Menšík, Bohdalová, Brodský a Suchý se ohrazují, že jim útratu má psát na účet a chudák vrchní se vrací domů s prázdnou. Jaká to rána pro Vránu!

Jiří zatím obléhá s zásahovou jednotkou SNB jatka, o nichž se domnívá, že v nich mizí psi z pražských útulků. Rudolf Pekař navštěvuje hostinec U Kalicha, kde je vyškolen o problematice kradení psů skoro stoletým staříkem Josefem Švejkem. Poté Pekař pomáhá Jiřímu v obléhání jatek, neboť tuší, že případy krádeží pětek za pivo a psů spolu souvisejí.

Stíhání[editovat | editovat zdroj]

Po tom, co byl vrchní spatřen v Ústí nad Labem a dokonce vyfotografován, rozjel se tam detektiv Kamil Hamřík. Stopa jej však zavedla zpět do Prahy a pak do Karlových Varů. Tam na falešného vrchního Vránu alias Králíka podnikli číšníci hon, on jim však stačil uzmout tržby a odjet automobilem. Karel Hamřík již mířil vrchnímu ve svém služebním voze naproti, když v tom mu klekl motor. Vrchní Vrána proto opět upláchl a pro Kamila musel přijet Rudolf Pekař.

Jiří mezitím úspěšně dobyl jatka. Stateční obránci však stačili všechny důkazy o zabíjení psů zlikvidovat a za nic na světě nechtěli vypovídat. Proto Jiří již předtím nasadil do pražských hospod agenty, kteří měli posloucháním hostů vystopovat, kdo vlastně psi nechával unášet a zpracovávat a hlavně proč tak dělal. Při rozhovoru manželky Vránova spolužáka Vyskočila s Vránou se jeden z agentů dovídá, že vedoucí v hotelu Vyskočil dělal ze psů řízky a ty pak podával svým hostům, aby ušetřil na mase. Vyskočil je proto zatčen a vyšetřován. Nakonec se přiznal, že kradl psi, dělal z nich na jatkách řízky, podával to hostům a tak šidil podnik.

Mezitím Vránu odhalí soused Pařízek, který o jeho podobnosti s inženýrem Králíkem a záhadným vrchním zpraví příslušníka SNB. Nakonec je Dalibor Vrána dopaden ve svém knihkupectví. Zátah na něj neprovádí Rudolf Pekař ani Kamil Hamřík, ale obyčejný detektiv, jenž se k vyřešením případu dostal jen díky všetečnému zvídavému Pařízkovi a příslušníku SNB.

Vrchní dopaden[editovat | editovat zdroj]

V závěrečných scénách je vrchní Dalibor Vrána odsouzen na osm let, jeho spolužák Vyskočil, který kradl psi taktéž zabásnut a oba hoši mohou po dlouhé době od školních let opět sedět spolu, tentokrát však ne v lavici, ale v base.

Kamil Hamřík a Rudolf Pekař, přestože nevyřešili případ fantoma restaurací, jsou odměněni prezidentem republiky za zásluhy.

Jiří Otradovec musel hradit ze svého platu opravu dobytých a pobořených jatek. Trojice Pařízek, Esenbák a neznámý detektiv nebyli za odhalení vrchního odměněni vůbec.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu si zahráli všichni herci z komedie Vrchní, prchni a velká část kriminalistů z Malého pitavala z velkého města. Hlavní postava vrchního Vrány navíc ztvárnila dvojroli, herec musel zahrát i kapitána Divíška z VB. Navíc byla do filmu přidána scéna s herci v divadelním klubu, jíž ve filmu Vrchní, prchni zakázal tehdejší režim.