Rybonukleární kyselina

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Rybonukleární kyselina (J3Dk2Xo) je nejžíravější ze všech živočišně-jaderných kyselin.

Vlastnosti[edit]

Tato kyselina je vysoce žíravá, jedna kapka dokáže protavit až tři ježčí skoky vepřové tlačenky 1. jakosti. Dále se u ní projevuje silný zápach který výzkumníci přirovnávají k pobytu v jedné místnosti s Milošem Zemanem. Dalším specifikem je jasně oranžová barva která při dlouhém zírání může způsobit dočasnou ztrátu zraku (ztrátu zraku lze potlačit 1-3 lahvemi vodky).

Vznik[edit]

Tato kyselina vzniká při štěpení rybího masa v cirkulárním urychlovači částic (laicky znám pod názvem cirkulární pila). Při tomto procesu odborně nazývaném "Řežu rybu vole" vzniká i šlápotové množství kyseliny nacisté (NaCi).

Využití[edit]

Tuto kyselinu lze použít jako zvýrazňovač chuti u rybích pokrmů, ovšem po požití pokrmu všichni strávníci zemřeli z neznámých příčin. Dále je ve zředěném stavu využívána ve strojírenství, především k čištění krve nováčků z přístrojů.¨

Histerie[edit]

Tuto kyselinu objevil Jára Cimrman při pokusu o urychlení výroby kapřích řízků. Právě při této snaze vznikl i výše zmíněný odborný název kterým mistr odpověděl až příliš zvědavému sousedovi.

Chemické reakce[edit]

Reakce s oxidem prdným (P2Rd) J3Dk2Xo+P2Rd→J3Dk2Xo Prdí

Reakce s Hydroxidem Popeličitým J3Dk2Xo+Po4OH→ Js-Žid-OHX3 (kyselina židičitá)