Bergofského princip

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bergofského princip říká, že jakákoli šifra se dá rozluštit hrubou sílou, pokud se vyzkouší všechny možné algoritmy kódování. To je velmi zajímavé, protože tím můžeme z každé šifry získat libovolný výsledek. Vynalezl ho polský matematik Josif Bergofski krátce po tom, co kvůli autohavárii přišel o polovinu mozku.

Metoda parciální substituce[editovat | editovat zdroj]

Je mnoho metod dešifrování využívajících Bergofského princip. K dešifrování řetězců znaků se často používá metoda parciální substituce. Podstatou metody je, že jednotlivé podřetězce se nahradí jinými.

Dešifrujme třeba řetězec "chleba s máslem". Nejprve sestavíme tabulku na substituci podřetězců:

původní nový
" má" "v roc"
"a " "přijd"
"c" "ko"
"eb" "věta "
"em" "2017"
"h" "nec s"
"l" ""
"s" "e "

Použitím vytvořených pravidel získáme výsledek "konec světa přijde v roce 2017" (pozor, je to prvočíslo). Jak je vidno, i v těch nejnevinnějších věcech okolo nás jsou často zakódované znepokojující informace.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Používání Bergofského principu není velmi rozšířeno, protože není příliš známý, ale vzhledem k jeho širokým možnostem využití a zejména možných výsledků dešifrování se dá očekávat, že ho brzy začne využívat americká armáda k luštění (i nešifrované) komunikace mezi náhodnými lidmi, čímž si usnadní dokazování viny na teroristických útocích.

Bergofského princip v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]