Eiffelova věž

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fotografie Adolfa Hitlera před Eiffelovou věží z roku 1940.

Eiffelova věž (neboli věž na bílou vlajku, francouzsky tour sur drapeau blanc) je nyní využívaná jako lákadlo na japonské turisty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Půvedně to byl vládní program, ve kterém se nejlepší francouzští vědci, pod vedením Gustava Eiffela, snažili vymyslet na co zavěsit velkou bílou vlajku tak, aby ji nepřítel viděl z co největší vzdálenosti. Byla pojmenována podle Gustava Eiffela, protože se uměl nejlépe vzdávat. Vlajku ušila jeho žena a její spolupracovnice ze švadleny.

Smůla Vichistické Francie[editovat | editovat zdroj]

Bývalý prezident Nicolas Sarkozy byl plný vzteku poté, co neprošel jeho návrh, aby bílá vlajka visela na věži permantně

Brzká, ale očekávaná, kapitulace Francie ve 2. světové válce (1940) dala vzniknout Vichistické Francii, kterou vedl maršál nadkolaborant Philippe Pétain. Protože ale tato Falešná Francie de facto ovládala jen jižní část původní Francie, neměla z logiky věci pod kontrolou město Paříž, a tudíž ani Eiffelovu věž. Když Spojenci začali svírat Nacistické Německo a jeho spojence do kleští, postrádala Pétainova Francie možnost se vzdát.

Dnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes je Eiffelova věž oblíbeným cílem turistů z celého světa. Přestože je Francie obklopena svými spojenci z NATO, bílá vlajka je nadále připravena splnit svůj účel, prozatím uzamčená v jednom ze dvou věžových kumbálů.

Další čtení[editovat | editovat zdroj]