Ice Bucket Challenge
„To jsem ani netušil, kolik lidí má doma kyblík.“
- Krtek
Ice Bucket Challenge, zkráceně IBC, je charitativní činnost, kterou vymyslel Václav Klaus a jež má rozšířit povědomí světa o nesmyslnosti globálního oteplování. Charitativní je proto, jelikož každý, kdo Ice Bucket Challenge přijme, musí věnovat peníze na NVKPK - Nadaci Václava Klause Pro Kleptomany.
Vznik[editovat | editovat zdroj]
Podle slov samotného Klause šlo původně o reakci na píseň Nightwork „Globální oteplování - Já jsem gay“. Rozhodl se, že jim - taktéž přes internet - dokáže, kolik lidí stojí za názorem, že globální oteplování je blbost. S realizací nápadu mu pomohla Jana Nagyová-Nečasová, která zorganizovala natočení několika prvních IBC-videí. Poté už to šlo velice rychle, rychleji než čekali. Překvapení iniciátorů nejvíce vystihuje věta pronesená Nečasovou, již zachytila Kočí na jednom ze svých odposlechů: „Teď už to jde velice rychle, rychleji než jsme čekali.“
Pravidla[editovat | editovat zdroj]
Pravidla jsou jednoduchá, každý, kdo je tzv. „vyzvaný“ a výzvu přijme, musí zakoupit libovolnou knihu Velkého Vendy a vylít si na hlavu kýbl[1] (časem se z kýblu stal kyblík) ledové vody, přičemž musí být natáčen, aby se video mohlo vystavit na internet. V rámci toho samého videa ještě musí vyzvat několik dalších lidí, aby jej či ji následovalo. Tento bod si Zčileperko Váša přinesl z politiky, vždy když si založil stranu, také musel nejdříve vyzvat několik lidí, aby ho následovalo, což se mu osvědčilo.
Cíle projektu[editovat | editovat zdroj]
Globální oteplování[editovat | editovat zdroj]
Hlavním cílem je vyvrátit předsudky o globálním oteplování, což se rozhodně daří. Mnoho lidí si až donedávna myslelo, že ledy tají a není jich dostatek, že za několik let tu nebude už led žádný. Videa úspěšně dokazují, že nejen že ledu, potažmo ledové vody, dostatek je, ale ještě jím můžeme plýtvat na takové šmejdy jako je Justin Bieber, 50 Korun, Selena Gomez, objevitel One Erection a další.
Charita[editovat | editovat zdroj]
Každý participant musí také věnovat nějakou tu drobnou částku na Nadaci Václava Klause Pro Kleptomany. Nadace díky Ice Bucket Challenge vybrala již neuvěřitelných hodně peněz, za což Václav Klaus, jakožto předseda nadace, osobně poděkoval a slíbil, že je použije na zrušení eurozóny a celé EU. Svého závazku se drží a s Vladimírem Putinem se už úspěšně pustili do jeho plnění.
Částka věnovaná charitě má být drobná, což porušil Charlie Sheen, který daroval asi $10 000. „To přehnal,“ říká Klaus.
Zúčastnění[editovat | editovat zdroj]
Tuto výzvu přijala velká většina světa, včetně sportovců, herců, zpěváků, prezidentů atd. V tuto chvíli už se vlastně jenom čeká až na sebe kyblík vylije Honza Nedvěd a z celebrit to bude všechno.
Ohlasy[editovat | editovat zdroj]
Ač je to k nevíře, našli se i takoví, co si dovolili Ice Bucket Challenge kritizovat. Jejich argumenty jsou ovšem jednotvárné a vrchnímu českému klimatologovi nedá mnoho práce prokázat pravdivost a správnost svých činů a celé IBC - jednoduše si kritiku nepřipouští. Navíc, většina oveček si IBC (sice tak trochu na povel, protože slepě následují své celebrití bohy) zamilovala.
Negativní ohlasy[editovat | editovat zdroj]
Někteří kritici tvrdí, že tato činnost může být velice nebezpečná, a dokládají to případy, kdy účinkující v důsledku provedení výzvy vážně onemocněli nebo i hůř. Klaus kritiku velkoryse přechází slovy, že jim do toho nic není, že to je jeho veliká ztráta, protože přichází o své voliče, ale on že to v rámci světové osvěty obětuje.
Pozitivní ohlasy[editovat | editovat zdroj]
Většina těch, kdo výzvu podstoupili (kromě těch, kteří nepřežili), je naprosto nadšena a akt dokonce zopakovali. Byla už nahlášena i závislost na Ice Bucket Challenge, nikdo zatím ale nepřišel na vhodnou léčbu. Příkladem může být Justin Bieber, který podle svých vlastních slov při styku své hlavy s ledovou vodou přichází do stavu extáze, a doporučil všem svým fanynkám, aby to také vyzkoušely. Jako reakci na něj museli poslanci začít projednávat, od kdy může být tento styk legální. Prozatím to vypadá na hranici 14 let, čímž dají dětem rok na to, aby si vyzkoušely, co rozkoše života obnáší, než budou moci přistoupit k styku pohlavnímu.
Případy, kdy na sebe ledokyblík někdo vylil opakovaně, byly zaznamenány mnohokrát. Někdy to ovšem nesouvisí s již zmíněným vyvrcholením. Například Lady Gaga zapomněla, že už nikoho nezajímá a že ji tedy nikdo nenatáčí 24/7, a tak se napoprvé polila, aniž by z toho vzniklo důkazné video. Napodruhé už to ale, holka šikovná, zvládla.
Podvody[editovat | editovat zdroj]
Bohužel, podvádí se všude a IBC není výjimkou. Nejčastěji jde o použití teplé vody namísto ledově studené. Klaus prohlásil, že z toho byl původně rozčarovaný a zklamaný, nyní už ale s Nečasovou pracují na systému dálkové kontroly použité vody, aby se podobné věci neopakovaly.