Kuroplach předčarský

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Původ[editovat | editovat zdroj]

kuroplaší samec

nikdo neví, kde se kuroplach objevil poprvé, ale teorií je několik. První říká, že se jedná o zmenšeného opeřeného dinosaura, tkzv. protokuroplach, jiní zase, že jde o křížence slepice a tetřeva, či kříženec obou. Existuje i názor, že se jedná o posly z vesmírné galaxie. Svědčí o tom hlavně jejich hlas, který jde slyšel pouze v uchem neslyšitelných frekvencích.

Vzhled a live-style[editovat | editovat zdroj]

Kuroplach je asi střední pololétavý vegetariánský pták, nápadný je zejména jeho červený kohoutek na temeni hlavy (tkzv. číro). Křídla má zakrslá, ale když chce a má dobrou náladu, dokáže popoletět. S oblibou sedává na sloupech elektrického vedení, mostech, věžích a jiných přírodních vyvýšeninách. Své teritorium si označkovává. Samice snáší jedno vejce pouze do trní. Je těhotná maximálně 2x za půlrok.

Kuroplach a člověk[editovat | editovat zdroj]

Kuroplach je téměř nevycvičitelný pták. Jeho odchov v zajetí je téměř nemožný, na světě byl zaznamenán pouze jeden případ odchovu v ZOO Předčary roku 1888. Otcem byl samec Arnošt, matkou samice Theodora. Měli zdravý vrh díky kvalitnímu trní. Soužití kuroplacha a člověka je složité - kuroplach nerad chodí na vodítku, v zápřahu se cuká, na povely téměř nereaguje. Pokud je mu však dopřán tvrdý dril, může z něho být výtečný společník a pracovník. Nejznámějším chovatelem kuroplachů je Daniel Landa, který s nimi dokonce účinkoval v TV šou Slavík. Na maso se nehodí, je tvrdej.

landovo cvičený kouhoti