Osamělá palma
„I na tom sebemenším ostrůvku je palma, která poskytne ztroskotanému nebožákovi tolik potřebný stín“
Související informace obsahuje Regál Cestování© |
Osamělá palma (latinsky cocos nucifera solitara) je stálezelená tropická rostlina. Obvykle ji můžeme vidět na menších a malých ostrůvcích, kde tvoří jedinou vegetaci.
Rostlina nejneobvyklejší[editovat | editovat zdroj]
Zmíněný výskyt osamělé palmy je dán její výjimečností. Dospělý jedinec této rostliny totiž vylučuje ze svých kořenů silný jed, který snadno zahubí všechny okolní rostliny. Průměrná osamělá palma je takto schopná "vyčistit" až třicetimetrové okolí, není proto divu, že usadí-li se na malém ostrůvku jediné semínko, osamělá palma bude brzy tím jediným, co na tom písčitém kousku země uprostřed oceánu nalezneme.
Nečekané objevení[editovat | editovat zdroj]
První exemplář Osamělé palmy se dostal do Evropy na lodi anglického kapitána Jamese Cooka, který nalezl několik semenáčků na Cookových ostrovech (ano, jmenovaly se stejně jako on, zvláštní náhoda,že?). Námořník stromečky považoval za obyčejné, jen moc pěkně rostlé a silné palmy, proto je bez sebemenších postraních úmyslů daroval Královské botanické zahradě. Když palmy dospěly, došlo k neštěstí a než kdokoli odhalil, proč všechny rostliny začaly najednou umírat, polovina cenných exemplářů byla zahubena.
Poměšilé využití[editovat | editovat zdroj]
Ač se to může zdát nečekané, osamělé palmy jsou dnes velmi oblíbené a hojně využívané. Uplatnění našly při budování umělých ostrovů (nic nenaštve více, když vám ta krásná bílá pláž zaroste nějakou trávou nebo mechem), v architektuře (při dnešních minimalistických trendech není nic lepšího než jedna palma uprostřed prázdné plochy), zneužívají je ale i zlí zahradníci (ano, obvykle ti,co jsou vrazi), aby zničili zahradu svých soupeřů a protivníků. Stačí hodit do cizí zahrady semínko, počkat pár let, až zakoření a dospěje a pak se zlotřile těšit z toho, jak se osamělá palma pomalu stává osamělou palmou...