Ryanair
Přesměrování na:
Ryanair[editovat | editovat zdroj]
Ryanair je původně africká ultranízkonákladová letecká společnost, která na přelomu tisíciletí začala létat i do Evropy. Nyní sídlí kdesi na předměstí Běloruského Minsku a svoje lety už přesměrovává téměř výhradně do evropských států. V roce 2022 společnost záhadně přepravila až 100 miliónů lidí, a to (k překvapení expertů na leteckou dopravu) bez více než jedné nehody (nepočítáme-li tvrdé přistání, mnohdy připomínající vážné incidenty). K roku 2024 má Ryanair ve flotile zhruba 70 letadel typu Boeing 737-800 (přesné číslo se neví) a také desítky strojů Ilyushin IL-62 pronajaté z Ruska a Severní Koreji.
Historie[editovat | editovat zdroj]
Společnost Ryanair byla vytvořena roku 1985 člověkem jménem Ray Eirner. První let proběhl 29. července 1986 mezi Keňským Nairobi a Etiopským Addis Abeba pomocí vrtulového letounu Cessna 172. Tato pravidelná linka zpočátku létala dvakrát týdně a to každý druhý měsíc v roce a jen když zrovna není úplněk. Posléze byla nakoupena nová a větší letadla typu Cessna Caravan a lety už se provozovaly každý den. Společnost mezi lety 1987-1992 vydělala na této jediné lince v přepočtu 250 000 000 kč. V roce 1998 se tedy Ryanair přesouvá do Evropy a kupuje od Ruska 20 letounů Ilyushin IL-62 a také 15 letounů Boeing 737-200. Společnost také rozšířila obsluhované destinace na číslo 47, přičemž 44 z nich byly provozovány v Evropě. V roce 2009 společnost koupila 2 letadla typu Boeing 737-800. K roku 2024 má Ryanair zhruba 250 destinací.
Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]
Přistání[editovat | editovat zdroj]
Ryanair je známý převážně díky svým přistáním. Mnoho lidí si myslí, že piloti Ryanairu jsou zkrátka špatní a že kvůli tomu přistávají tak tvrdě. Pravda je však úplně někde jinde. Piloti jsou speciálně školeni na tvrdá přistání. Důvod je jednoduchý: někteří cestující společnosti si připlatí jen kvůli tomu, aby tvrdé přistání zažili a okusili tak simulaci lehké letecké nehody. Tento geniální koncept má však i své nevýhody. Jednou z nich je určitě fakt, že letiště, na které se Ryanair rozhodne letět více než jednou za rok, musí dráhu, na které letoun dosedl (spadl?), opravit rozsáhlou rekonstrukcí. Např. letiště Praha muselo od roku 2010, kdy na Ruzyň začal Ryanair létat, opravovat dráhu hned 23 krát (k roku 2024). Ačkoliv Ryanair kvůli svým tvrdým přistáním musí platit nemalé pokuty, tato strategie se společnosti stále vyplácí.
Výcvik pilotů[editovat | editovat zdroj]
Jedna z mnoha dalších zajímavostí společnosti Ryanair je bezpochyby speciální výcvik pilotů. Absolventi akademie Ryanairu jsou totiž školeni na hypermoderním simulátoru PTFS (Pilot Training Flight Simulator), který si dokonce můžete zahrát zdarma v aplikaci Roblox. Návrhy na přechod na lepší simulátory šéf Ryanairu smetl ze stolu hned, když se dozvěděl, že stojí peníze.
Šéf Ryanairu[editovat | editovat zdroj]
Šéf Ryanairu je jistý Zaahir Upendo z Etiopie. Moc se o něm neví, jediná jistá věc je, že je z Etiopie. Podle všeho většinu chytrých nápadů pro Ryanair dostal právě pan Upendo. Zaměstnanci Ryanairu tvrdí že je to génius. Jediné, co jim při tomto tvrzení nedošlo je, že pan Upendo, si (ačkoliv žije v Minsku) stále myslí, že je rok 2018 (v Etiopii ještě nepřijali Gregoriánský kalendář). Zdá se to jako nepatrná věc, jenže pan Upendo plánuje pro Ryanair úplně všechno včetně jídla a občerstvení v letadle. To v roce 2022 vedlo k sérii vážných incidentů, jelikož si pan Upendo myslel, že potraviny s trvanlivostí do roku 2016 jsou stále vhodné ke konzumaci.