Tarja Turunen

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.
Tarja(5).jpg
Tarja Salze Anna Turunen Cibuli
Biografické informace
Pohlaví něžné
Barva očí když si vyndá zelené kontaktní čočky tak světle zelená
Vlasy přírodní s roztřepenými konečky
Rodina velká a hlučná
Národnost argentinská
Tituly MA (Master of art), MoR. (master of rock), MoM. (master of metal), ENW. (ex-nightfish), VoA. (Voice of Argentina)
Přezdívka Dorhateia
Povolání momentálně žena v domácnosti, příležitostně: zpěvačka, klavíristka, houslistka atd.
Zajímavosti
1 Hudbu neposlouchá, protože doma musí poslouchat manžela
2 Dává hodiny zpěvu nové zpěvačce Nightfish, Nettie Foolzon
3 Každý víkend jezdí grilovat s Tuomasem a Rukkou
4 Má ráda pavouky a sama jich několik vlastní

„Tarja a Mickey Mouse byli jediní, kteří mě chápali! “

- Tuomas

„Dej mi tu vodku !!! “

- Marconius Hievala

„Tuomasi, já říkal, že až si ten dopis přečte, tak se našve a odejde ... “

- Rukka

„Byla tak vysoká.... “

- Kemppu

„Pravda, zuby má poněkud větší ... “

- Tarja Heroinen

„Kvůli Oasis jsem byl ve vaně 5 dní non-stop .... “

- Hans Zimmerman

„Tarja? ... ne tu neznám ... Tarcha? ¿Quién es Tarja??? .... “

- Marzelo

Tarja Salze Anna Turunen, zpěvačka pyšnící se lyrickým barytonem, přeučená na soprán, klavírní virtuozka a vášnivá houslistka se narodila 17. 8. 1977 ve finské metropoli Kitte. Vyrůstala mezi svými dvěma bratry, Timjem a Tonjim. Jelikož ji šikanoval nejen starší bratr Timjo, ale dokonce i mladší Tonji, který jí například barvil dětský mikrofon červenou barvou, a malá Tarja pak měla špinavé ručičky od barvy, za což potom musela za trest celý den štípat dříví, rozhodla se již v útlém věku svou rodinu ignorovat a začala si hrát s tichým chlapcem ze sousedství, jménem Tuomas Holocaustcauser. Ačkoliv Tuomas Tarju často škádlil, tahal za vlasy, a občas ji zavřel na celý den do rozpálené sauny, jen aby se ji na moment zbavil a měl čas na sůj koníček - rybaření, vzniklo mezi dětmi silné přátelství.

Tarja se od malička věnovala hudbě. Již v pěti letech uměla zpívat všemi operními technikami, ale protože její výrazný lyrický baryton byl pro operu nepoužitelný, rozhodla se přeučit na mezzosopranistku. Když Tuomasova maminka uslyšela poprvé její hlas, pochopila, že dívka by v zájmu celé společnosti raději měla objevit talent pro hudební nástroj. Tarja se tedy začala učit hrát na piano. Ve volném čase se ještě věnovala vášnivé hře na housle, lesní roh a kazu. Jelikož ji odmítli vzít v celém Finsku na jakoukoliv základní školu (z důvodu přílišného individualismu a komerčního přístupu ke vzdělání)byla nucena základní vzdělání vynechat a jít studovat rovnou konzervatoř. Tak se na Manerheimově akedemii muzických umění v Savonnlině začala učit sopranistkou (obor mezzosoprán byl tehdy beznadějně obsazený a Tarja měla na výběr pouze ze studia sopránového zpěvu, nebo hry na bongo).

Poté, co ji dvakrát učitel vyhodil od zkoušky, se rozhodla, že jít na třetí termín je pod její úroveň a přijala nabídku svého kamaráda z dětství Tuomase Holocaustcausera, který zrovna zakládal laponský folkový sbor Nightfish. Protože folkový sbor nebyl moc úspěšný, rozhodla se zklamaná Tarja dokončit svá studia v Německu. Po dokončení studií jí Německý emigrační úřad vypověděl státní občanství, z důvodu častých opileckých výtržností, a Tarja se musela vrátit do Finska. Mezitím se projekt Nightfish ukázal jako nadějný a Tarji baryton se hodil. Tuomas ovšem již na první zkoušce se zděšením zjistil, že Tarja nyní zpívá soprán, po neúspěšné prosbě, aby si odbarvila vlasy na blond kapela začala zažívat krušné časy a krizi. Při jihoamerickém tour došlo na konflikt, kdy se Tuomas po několika flaškách vodky podpírán kolegou Marconiusem Hievalou pokusil požádat Tarju o ruku. Jelikož ani jednou netrefili do správného hotelového pokoje, zkončil pokus fiaskem, Tarja se blíže během tour seznámila se svým manažerem Marzelem Cibulou, který ji na sklonku roku donutil k sňatku.

Tarja s manželem

(Za sňatek jí nabídl své ropné vrty v oblasti Argentinské Mendozy, kávovou plantáž a dvě vinice i s personálem, jako svatební dar pak 8OO akrů půdy s 10 stády krav. Tarji rodiče mu na oplátku přislíbili rodinnou saunu v Laponsku i s přilehlým jezerem)Tarja na lukrativní nabídku přikývla. V kapele to začalo skřípat, kvůli finanční krizi v Argentině, chtěla Tarja vyšší honorář, aby mohla vyplatit mzdu svým vinařům. Kapela ovšem její tíživou životní situaci přehlížela. Vše vyvrcholilo, když ji odmítli pozvat na tradiční letní Nightfishácké saunování, na které se celou zimu Tarja tešila. Po albu Ocet, kapela jela poslední tour s příznačným názvem End of Turunen Era. Nicnetušící Tarja si po posledním koncertu v Hardwall Aréně, kde se sešlo neuvěřitelných 150 skalních fanoušků z celého světa a 8 náhodných kolemjdoucích, převzala od kapely děkovný dopis. V něm se dočetla, jak si kapela váží její práce, ale vytkla jí zároveń příliš nekomerční přístup, a špatný přístup ke kolektivnímu saunování. Na konci dopisu stálo, že kvůli zvýšení daní ve Finsku si již nemohou dovolit platit 5 členů kapely a zpěvačka je vlastně nepotřebný luxus.

Tarja mluví o tom, jak nepije kvůli hlasu alkohol a nekouří
Tarja, Tuomas a Rukka...oslavují Tarjin odchod z Nightfish

Text dopisu: Drahá Tarjo, Je čas vybrat který příběh o Nightfish zde končí a který bude pokračovat dál. Pracovali jsme na tomto díle 9 let a již jsme připraveni to vzdát. Nightwish není tvá životní dráha, ani nic , z čeho by se dalo žít, natož pak to, pro co se dá žít. V průběhu minulého roku se stalo něco smutného, co zůstává v mé hlavě každý den, ráno i večer. Tvůj postoj a přesvědčení skončit se saunováním. Lidé, kteří se nesaunují skoro rok, nemohou zůstat v jedné kapele. Zapojili jsme se do průmyslu kde obchodní stránka věci je nutným zlem a starostí po celou dobu. Jsme také kapelou, která vždy dělala muziku pro peníze, pro zvýšení mého ega a pro muziku samotnou. Nightfish je rodina, nejsou to emoce! Obchod, peníze a věci, které nemají s emocemi nic společného se pro tebe bohužel staly nedůležitými. Ty jsi svou hudební kariéru obětovala Nightfish,to je tvůj problém. Tvůj postoj se mi jasně ukázal ve dvou věcech, které jsi mi řekla na letišti v Teheránu: "Mám písek v botách" a "Pamatuj si Tuomasi,příště jedu raději stopem!" Říkala si že jsi jen "hostující tanečnice" s občasnou pěveckou výpomocí v Nightfish. Nyní hostování končí a my budeme pokračovat s naším novým dalmatinem. Čtyři z nás přemýšleli nad touto situací nesčetněkrát a shodli jsme se, že toto je řešení, které chceme. Tak jsme to udělali. V prosinci 2004, ve Finsku jsi řekla, že už nikdy nepojedeš na tour bez přenosné sauny. Také jsi řekla, že můžeme zapomenout na U.S.A. a Austrálii protože tam nemají sauny. Akceptovali jsme a cítili stejně všechno, kromě individuálního saunování, podceňovaní finské zimy a porušování zákonů. Nemohl jsem se dívat na takové sobectví a odmítání naší společné sauny! .... Ty jsi byla vždy jediná, kdo chtěl nejmíň peněz za show. Tento postoj "Méně výdělků" je důvodem, proč jsme tak moc zklamaní! Kulturní rozdíly v saunování, kombinované s individualismem a láskou k chudobě jsou nebezpečná kombinace. Přestaň sama sebe převádět na mizinu! Toto rozhodnutí není nic, na co bychom byli zvlášť hrdí, ale zvýšení daní ve Finsku nám nedalo šanci. Propast mezi našim výdělkem a daněmi je příliš široká. Vše nejlepší pro tvůj příští život a kariéru. Tuomas, Kemppu, Rukka, Marconius

Odpověď na Tuomasovu žádost o sňatek

Po tomto bolestivém rozchodu, se Tarja odstěhovala do Argentiny, uzavřela se v soukromí a po několika letech se odvážila vydat album. Album dostalo název My Night Storm, prvním singl a klip vznikl pro píseň I Walk Alone a odkazoval na smutek po kapele. Nightfish projevili dobrou vůli a vydali speciálně pro Tarju song Bye Bye Beautiful, který odkazuje na smutek kapely, která se po jejím odchodu psychicky zhroutila a vzpamatovává se z tohoto šoku dodnes. Plachá Tarja song slyšela a dopadly na ní ještě větší deprese, které spřetrhalo úspěšné koncertní turné po Evropě a jižní Americe, nazvané Warm Up (vření). Tento název zvolila po prvním koncertu, kde se opařila vroucí vodou při přípravě čaje s vodkou.

Nucena okolnostmi sestavila kapelu, která nakonec zastínila její zpěv natolik, že musela její sestavu obměnit. Příkladem může být výkon Gogha Wimbishe, který na svou basovou kytaru předvedl 30-ti minutové solo, a diváci si vytleskali ještě 20-ti minutový přídavek, takže na Tarju zbylo kolem 10 minut na její solo na klavír a instrumentální skladbu Ite missa est. Tarja, zdrcená faktem, že nemohla předvést své solo na foukací harmoniku, opustila zmateně podium,a ve společnosti Mr. Finlandia si zazpívala u táboráku za halou s fanoušky několik songů od Nightfish. Tímto vstřícným krokem si získala spousty příznivců po celém světě, kteří toužili opéct si s ní za halou buřta. Přítrž tomu udělal fakt, že se rozhodla naučit práci s internetem, aby mohla fanouškům psát blog, který pravidelně denně aktualizuje.

Momentálně pracuje na novém albu, které se bude jmenovat WHO LIES BENEATH a na kterém v písních prozradí pikantnosti ze soukromého života. První song se bude jmenovat Crying MOR, který je o lítosti nad tím, že Tarja nebyla pozvána na letošní Masters of Rock.


Kam se její hudební dráha bude ubírat je ve hvězdách...

Alba[edit | edit source]

Tarja právě slyší hrát svou hudbu z rádia
  • Henkäys Ikuisuudesta ja hellä kosketus (Vánoční album)
  • One dangerous dream (singl)
  • My Night Storm (Album o bolestivém období po odchodu z kapely, obsahuje songy jako Nightfish lost star, Boys and the Ghost, calling Tuomas)
  • Viejo molde noches Escandinava (oper-metalové album)
  • Who lies beneath