Uživatel:Jeseter11

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Princ Prasomil[edit]

Postava prince Prasomila je často mylně spojována s románem Lojzy Jiráska s názvem Prasohlavci. Není také pravdou, že by hovořil záchodským nářečím. Postava prince Prasomila se objevuje již ve starém Egyptě. Zmiňuje se o něm v rozněžněných vzpomínkách i Helenka Vondráčková. Stejně jako ona se objevuje následně ve středověku i novověku. Zmiňuje se o něm samosebou i Sámo, neplést si se Sámova říše. Neunikl ani pozornosti Járy Cimrmana a to konkrétně ve svém díle Socan, kde vysvětluje jeho záměnu s tímto živočišným druhem.

Potkat ho můžete i v současnosti. Jeho poslední výskyt byl hlášen v roce 2014 v Žebrotíně. Tam se dokonce zjevil v krátkém čase v různých podobách. Všechny však měli jedno společné a to, že na jejich šatech bylo již na první pohled patrné, co měl téhož i předcházejícího dne na jídlo.

Důkaz o existenci[edit]

Jeden z nejvýznamnějších důkazů o výskytu prince Prasomila pochází z Mongolska. Zde v bohem zapomenuté jurtě, hned vedle hliněného džbánu s páchnoucím jačím mlékem ležel svitek ze slepého střeva, jenž prozřelo, a na něm text básně jenž z mongolštiny přeložil sám Jára Cimrman v.r.. Ze svitku je patrná i jistá nespokojenost s vlastním překladem, neboť úhledně napsaný text je také úhledně přeškrtnut, vše s jasným rysem mistrovy geniality.

Prasomil v akci

Úryvek ze svitku[edit]

Je mi to nemilé
můj milý Prasomile
že vidím tě zase
špinavého jako prase.

Tvůj šat nevábně voní
špína a smrad se na něm honí
použij vodu a kouzelný prášek
vždyť lépe je na tom i ten tvůj šašek

Jaká to změna najednou nastala
mám pocit jako bych chlastala
Kdo je ten jinoch, to stvoření milé
proč nemůžu říkat mu Prasomile