Diskuse:Dvě minuty nenávisti

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jaké dvě minuty?--Nytra (diskuse) 10. 10. 2016, 08:52 (UTC)

  • Jedná se o dvě minuty nenávisti z Orwellova románu 1984. Ten, kdo to nečetl, tak to asi nepochopí. --OK1ASW (diskuse) 11. 10. 2016, 05:30 (UTC)
Nějak mi uniká jak to s tím článkem souvisí, snad by tam mohlo být aspoň motto. Náznak kolektivní nenávisti sice v článku je, ale myslím si že to není dostatečně na pohled jasné, také by se hodil dát minimálně externí odkaz, opačných odkazů tam máš požehnaně. Necyklopedie by měla být obecně srozumitelná a pochopitelně poučná, tak aby to pochopili i "obyčejní lidé", o kterých se zmiňoval například Paroubek.--Nytra (diskuse) 11. 10. 2016, 07:10 (UTC)
Pokusím se vysvětlit význam tohoto článku podrobněji. Vsadil jsem Billa Gatese do role Velkého bratra, protože už má předpoklady, že by se jím jednou mohl stát. Tento článek zachycuje projev Velkého bratra při dvou minutách nenávisti, při kterých propaguje Windows a jiné produkty Microsoftu. V této alternativní budoucnosti se svět dělí na tři státy, podobně jako v románu 1984: Widlománie (propagující Windows), Gůglstán (propagující Google) a masoxáníe (propagující MAC OS X). Při tom každé z uvedených zemí vládne totalita a nepřipouští používání produktů jiných zemí. Linux je zde uváděn jako dílo ideozločinců, kteří si nechtějí nainstalovat Windows za žádnou cenu. Obávám se, že přílišným vysvětlováním tohoto článku bych úplně zkazil jeho vyznění, zkusím něco vymyslet. --OK1ASW (diskuse) 11. 10. 2016, 14:27 (UTC)
Tak jsem to trochu upravil, snad je to teď srozumitelnější. Přidal jsem k tomu nějaký úvod, abych nastínil, o co zhruba jde. Přímému vysvětlení, o co ve skutečnosti jde, se snažím v tomto případě vyhnout, protože je to neslučitelné s tématikou. --OK1ASW (diskuse) 11. 10. 2016, 17:03 (UTC)
Řekl bych že je to překombinované, nestačilo by zakomponovat to do článku Orwell, který tu nakonec máme, stěžejní ideu, která tam evidentně chybí? Potom by pochopení idey bylo celkem jistě jednodušší. Nějak jsem nepostřehl jasný odkaz na tento článek, jak jsem již dříve podotkl, bylo by zřejmě vhodné použít motto s Orwellem, je to tak těžké? Přece nutit poživatele k studiu celé Orwellovy tvorby je ve většině případů celkem zbytečné, stačí vystihnout stěžejní ideu, co možná jednoduše, nakonec známe heslo: v jednoduchosti je krása, všechny ty náznaky jsou pěkné, ale proč hned na začátku nevzpomeneš toho Orwella, třeba se mnohem více lidí dovtípí v čem je pointa. Tak jak to bylo pojato, název článku nekoresponduje s obsahem bez znalosti epizody Orwellova románu. Třeba se pokusit vžít do mysli průměrného poživatele Necyklopedie, jistě tu máme články které jsou někdy těžké k pochopení, ale v tomto případě to na pohled nedává smysl, bylo by zřejmě vhodné to odkázat aspoň někam kde to bude jasnější.

Víš co je motto? Například třeba zkusit wikipedia, i když to není v našem případě příliš relevantní příklad:

motto

Webové definice

Motto je fráze nebo skupina slov, která vyjadřuje motivaci nebo záměr člověka či skupiny lidí. Motto může být heslo, citát nebo jiná sentence. Používá se v čele uměleckého díla a vztahuje se k základní myšlence tohoto díla.

Necyklopedie motta používá, stačí ji trochu pročíst, zřejmě by to hodilo více než hromadu vysvětlivek. --Nytra (diskuse) 11. 10. 2016, 19:51 (UTC)

Asi jsem nepochopil, co se po mě chce. Pokud se nemýlím, motta už tady mám nejméně dvě: „VIRUS JE MÍR, SVOBODA JE ŠPEHOVÁNÍ, AKTUALIZACE JSOU SÍLA“ a „Velký bratr tě sleduje!“. Na vaše přání jsem přidal ještě citát „Windows 10 tě sleduje!“. Myslím si, že motto mám, jenom nerozumím tomu, co si přejete, abych s tím dělal. Už jsem četl hodně stránek na Necyklopedii, na citáty a věty shrnující hlavní myšlenky jsem často narážel. V tomto článku jsou dva citáty a „VIRUS JE MÍR, SVOBODA JE ŠPEHOVÁNÍ, AKTUALIZACE JSOU SÍLA“ je tu třikrát tučně vysázeno a jednou obsaženo v obrázku. Žádám tedy o upřesnění toho, kde/jak mám motto uvést, abych vyhověl požadavkům. --OK1ASW (diskuse) 12. 10. 2016, 16:44 (UTC)
Nechtěl jsem ti do toho kecat, ale řekl bych že hlavní myšlenka je v Orwellově formulaci ovlivňování davu, nějak to však z článku nevyplývá. Všechny indicie jsou sice správné, kdo má však z toho poznat hlavní myšlenku, když třeba Orwella vůbec nezná, což se může snadno stát. Když už toho Orwella cituješ, tak se podívej na článek Orwell a zkus to doprasit, nějak to nekoresponduje. Když už chceš tak duchaplné myšlenky interpretovat v Necyklopedii, tak je třeba toho Orwella tam nějak narvat. Třeba bych zkusil ho dát do motta a provázat s článkem George Orwell, kde to bude také třeba zmíněno. Může se zkusit i video, na You tube jsou. Tím se jistě rozšíří obzory i prostým uživatelům Necyklopedie, kteří v životě četli max vkladní knížku. --Nytra (diskuse) 12. 10. 2016, 22:47 (UTC)
Děkuji za informaci, ještě s tím něco zkusím. --OK1ASW (diskuse) 13. 10. 2016, 05:26 (UTC)
Myslím že je lepší, ještě by asi nebylo špatné v článku ORWELL nějak ozřejmit ty dvě minuty, třeba nějakou citací kde o tom je zmíněno.

Co tak zkusit nějak použít něco z konkrétní situace např:

„Jako obyčejně se na obrazovce objevila tvář Emanuela Goldsteina, Nepřítele lidu. Tu a tam se mezi posluchači ozval sykot. Drobná žena s pískovými vlasy ze sebe vydala skřek, v němž se mísil strach a odpor... Nenávist trvala sotva třicet vteřin a polovina lidí v místnosti začala neovladatelně, zběsile pokřikovat... Ve druhé minutě přešla nenávist v záchvat zuřivosti. Lidé vyskakovali z míst, křičeli z plných plic a snažili se umlčet dráždivý, mečivý hlas znějící z obrazovky... Winston v jasném okamžiku zjistil, že řve s ostatními a zuřivě kope patou do trnože. Na dvou minutách nenávisti nebylo tak hrozné, že se jich člověk musel zúčastňovat, ale že bylo nemožné nezapojit se.“

Děkuji za nápad, zkusím to.--OK1ASW (diskuse) 14. 10. 2016, 16:30 (UTC)