Mazda 626

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Exploding-head.gif Tento článek obsahuje příliš mnoho informací.
Pokud se je budete snažit všechny vstřebat, může se stát, že vám exploduje hlava.


Mazda 626 je tragikomický a nepříliš úspěšný pokus japonské "automobilky" Mazda udělat rodinné auto, které by si někdo dobrovolně koupil. Předtím Mazda vyráběla jen levné krámy, které se rozpadly ještě předtím, než byly předvedeny zákazníkovi. Mazda 626 byla vyráběná v letech 1970-2002 v celkem šesti generacích, které byly všechny stejně neúspěšné v hledání zákazníků. Možná jen ta pátá generace opravdu za něco stála, ale to nemění nic na tom, že to byl rezavý šrot už na výrobní lince. Konkurence byla vždy o pár světelných let napřed a proto si dnes na Mazdu 626 kromě autora tohoto článku nikdo nevzpomene. Jediná vlastnost, kterou tato modelová řada vynikala, byla schopnost rozložit se po několika letech provozu na hromádku šrotu, zvaná koroze. Tím byla ovšem Mazda průkopník v ekologii. I po skončení výroby modelu 626 Mazda své pokusy o výrobu rodinného auta nevzdala a v roce 2002 přišla s nástupnickým modelem Mazda6, který se snaží být víc cool, protože nemá žádnou mezeru v názvu.

První generace[editovat | editovat zdroj]

Jediná Mazda 626 první generace, která se dodnes nerozpadla, protože ji majitel nastříkal bezbarvým lakem

První generace Mazdy 626 byla vyráběna v letech 1970-1978. Auta byly vyráběny v malé garáži z bílého papíru, proto měly velice nízké náklady na výrobu a velice nízkou prodejní cenu. Díky tomu se první Mazda 626 docela dobře prodávala. Jinak to ale byla dost špatná napodobenina evropských aut, která se rozpadla většinou ještě předtím, než si ji převzal zákazník. Naštěstí ještě marketingové oddělení konkurenčních automobilek nevymyslelo pojem záruka, takže Mazda z těchto situací vycházela bez problémů a vyráběla vesele šest-dva-šestku dál. V prodeji byly dokonce verze s Wankelovým rotačním motorem, které dokázaly naštvat zákazníky ještě více než běžné benzínové modely svojí nespolehlivostí a schopností tahat z majitelů desetitisíce za opravy. Navíc tyto motory zvládly spotřebovat více benzínu než kolik piva vypili návštěvnící Oktoberfestu za celý týden.

Druhá generace[editovat | editovat zdroj]

Druhá generace Mazdy 626 v dražší verzi z barevného papíru s bezbarvým lakem.

Druhá generace Mazdy 626 se zjevila v roce 1978 a vydržela v prodeji až do roku 1982. V druhé generaci už dokázali japonští konstruktéři udělat velký pokrok v kvalitě. Automobily už nebyly vyráběny v garáži, ale byly vyráběny v nově postavené továrně z kusů papíru. Když byly peníze, tak některé vozy dostaly dokonce bezbarvý lak, takže se nerozmočily tak rychle v dešti. Díky tomu se auta rozpadala až poté, co si je koupil zákazník, nikoliv předtím. Proto se výrazně zvýšily prodeje automobilů Mazda. Tato generace byla poslední, se kterou se dala jezdit Rally, protože měla pohon zadních kol a dostala se snadno do nekontrolovatelného smyku. Nutno říci,že se tak stávalo často, pokud se papírové auto do té doby nezlomilo vejpůl. Design tohoto auta byl navržen tak, že si japonští designéři koupili poprvé americký automobilový časopis a podle fotek obkreslili auto, které se až podezřele podobá ostatním americkým vozům. Díky tomu si je rádi kupovali američané, protože vypadalo jako stará známá klasika, ale byla o hodně levnější.

Třetí generace[editovat | editovat zdroj]

Novější Mazda 626 ve stádiu rozpadu po záruce

Třetí generace Mazdy 626 se objevila v roce 1982 a vydržela v prodeji až do roku 1987. Opět byl učiněn velký pokrok v kvalitě a auta se zákazníkům rozpadla až po třech letech. Díky tomu marketingové oddělení zavedlo pojem záruka, kterým označovalo kvalitu této nové generace. Auta už byla vyráběna z rezavé oceli, takže byla o něco pevnější než původní modely z papíru. Třetí generace už má pohon předních kol, protože všechny předchozí modely se prý blbě řídily. Stejně to ale ničemu nepomohlo, protože opice, které tyto auta často řídily, dokázaly nabourat s každým autem.

Čtvrtá generace[editovat | editovat zdroj]

Prototyp nejlevnější základní verze čtvrté generace z papíru. Kvůli šetření nákladů byla délka vozu zkrácena.

Čtvrtá generace se začala vyrábět v roce 1987. Designérské oddělení Mazdy bylo zrušeno, protože designéři stejně většinu času v práci prospali. Proto se tato generace podobá té předchozí. Inženýrské oddělení bylo také zrušeno, takže ani nevím, proč je tento model považován za novou generaci. Říká se, že na poslední chvíli před zahájením výroby zasáhlo marketingové oddělení, které aspoň u sedanu vyřízlo otvor v zadním sloupku a přidalo okno. Jinak nebylo nic nového, ale marketingové oddělení Mazdy tvrdilo něco jiného, protože je to jejich práce.

Pátá generace[editovat | editovat zdroj]

Prototyp Mazdy 626 páté generace s raketovým pohonem

Pátá generace se objevila v roce 1992 a byla vyráběna do roku 1997. Mazdu 626 si už nikdo nekupoval a bylo potřeba zasáhnout. Hranaté tvary karoserie vyšly z módy. Designérské a inženýrské oddělení Mazdy bylo probuzeno z hibernace a bylo donuceno vyvíjet nějakou činnost. Designéři poprvé ochutnali houbičky, aby se jim snáze vymýšleli tvary nové Mazdy a díky tomu vymysleli hypermoderní tvary, které nebyly podobné žádnému autu vyráběnému do té doby. Inženýrské oddělení Mazdy také ochutnalo houbičky, a proto inženýry poprvé napadlo dát do Mazdy 626 výkonný šestiválcový motor, což by je v normálním stavu nenapadlo. Na začátku 90. let dokonce tato Mazda 626 mírně narušila nadvládu samochodů Škoda na silnicích v Československu a proto si někteří řidiči dokonce pamatují tuto Mazdu 626 dodnes. Vlastně se dá říct, že tato generace Mazdy 626 byla docela zajímavá.

Šestá generace[editovat | editovat zdroj]

Památná Mazda 626 šesté generace po důchodci, který s ní jel jednou do Kauflandu. Od té doby je v muzeu jako připomínka tohoto památného dne.

Poslední šestá generace se objevila v roce 1997 a byla vyráběna do roku 2002. Všichni blázni do aut tvrdí, že tato generace byla ztělesněním úpadku řady 626 a byla labutí písní celé série Mazdy 626. Designérské oddělení Mazdy vystřízlivělo z vlivu houbiček a tak se tvrdí, že tato generace má nejnudnější design ze všech generací Mazdy 626. Říká se, že design auta vytvořila jedna účetní v Excelu. Dokonce i první generace, kterou navrhovalo tříleté dítě, vypadá zajímavěji. Houbičky byly navíc strašně drahé a Mazdu finančně skoro položily, proto nezbylo moc peněz na vývoj tohoto nového modelu. Inženýrské oddělení Mazdy bylo opět zrušeno, protože inženýři usnuli po předávkováním houbičkami a už se neprobrali. Proto byly v této generaci použity motory z předchozí generace. Marketingové oddělení zrušilo výrobu šestiválcových motorů, protože potřebovalo ušetřit na dovolenou pro své zaměstnance. Ostatní motory starší konstrukce ale nestačily na výkonnější motory konkurence. Jediný nový motor byl diesel o objemu 2 litry, který ale žral jak tank a kouřil jako Tatra. Jízdní vlastnosti tohoto auta byly tak nudné, že řidiči často usínali za volantem. Tato generace Mazdy 626 vlastně neměla žádnou zajímavou vlastnost a proto si ji kupovali jen důchodci, kteří mají rádi nudná auta. Což potvrdil i motoristický magazín Top Gear, který toto auto společně s nudnou japonskou plechovkou Mitsubishi Carisma vyhlásil jako absolutně nudné auto, které ani nestojí za test. Pět let výroby byla dostatečná doba na to, aby se ukázalo, že Mazda 626 už nemá budoucnost, protože nikoho kromě důchodců nezajímá.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ne.

Dál už nic nebylo[editovat | editovat zdroj]

Jen ta hrůza změnila jméno a dodnes rezne jako Mazda6.