Mochomůrka obnažená

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Mochomůrka obnažená
Sromotnik bezwstydny1.jpg
Exemplář mochomůrky obnažené v lesním porostu.

Stupeň ohrožení
na pokraji vyhynutí
Vědecká klasifikace
Říše: Houby (Fungi)
Třída: stopkovýtrusné (Cadilati)
Podtřída: rouškaté (Rouscata)
Řád: lupenotvaré (forma ticketi)
Rod: hrochomůrka (Amanitae)


Mochomůrka obnažená, neboli Amonita nudum dildus je dnes již téměř vyhynulá houba. Houba je charakteristická dvěma pochvami, bílou nohou a úzkým kloboukem s lupeny. Nedá se splést téměř s žádnou jinou mochomůrkou.

Rozměry[edit | edit source]

Většinou bývá okolo 6 palců (cca 16 cm) vysoká, někdy – zvláště v oblastech Afriky a Afroameriky může dosahovat až dvojnásobku této velikosti. Naopak v Japonsku a na Dálném východě může mít velikost i dvojnásobně menší. Proč tomu tak je, zatím nikdo neobjasnil. Nejspíš je to dané prostředím, ve kterém houba roste.

Na pokraji vyhynutí[edit | edit source]

Bohužel, v dnešní době je houba na pokraji vyhynutí. Doktor Radim Uzel nedávno přišel s teorií, že k úbytku dochází proto, že tato houba je velmi vyhledávaná nedostatečně uspokojenými slečnami a paničkami, které si na houbu sedají a provádějí s ní sexuální praktiky. To samozřejmě houbu ničí, a postupným opotřebením se z houby loupe kůra a houba přestává být životaschopná. Nejvíc šokující byl případ ženy, která houbu týrala vibračním zařízením, které připevnila k jejímu kořenu, a celé hodiny jí takto trápila.

V dnešní době se houba vyskutuje už jen především ve Vatikánu, kde přežívá posledních několik kusů. Tato houba se prý pěstuje i v některých mužských klášterech, tam ale bývá velmi přísně střežena, takže údaje o tomo jevu jsou značně kusé.

Pozor – pokud někde narazíte na tuto houbu, v žádném případě si na ni nesedejte a okamžitě ohlašte její výskyt ochráncům přírody.Houby schema.jpg
Houby a houbičky
Smrděnka hněvuplná (Foetidus animositas inncoruptus)Hřib jaderný (Pseudoboletus nucleus)Hřib satan (Boletus satanas)Hřib Santa (Boletus santae-nicholasi)Jidášovo ucho (Auricula judae)Mochomůrka obnažená (Amanita nudum dildus)Hřib pražský (Boletus pragensis ssp. primatorius)