Hřib jaderný

From Necyklopedie
(Redirected from Jaderný hřib)
Jump to navigation Jump to search
Merge-arrows.png Tento článek se tematicky překrývá s článkem Atomové bomby na velryby.

To je dobře, můžeš založit další čtyři podobné a vzájemně je propojit.

Hřib jaderný
Atomovy vybuch.jpg
Překrásný exemplář vyrašil po deštích v Nevadské poušti. Povšimněte si zbarvení roušky, typického pro tento rod.

Stupeň ohrožení
Kdysi široce rozšířený, dnes spíše vzácný.
Vědecká klasifikace
Říše: Houby (Fungi)
Třída: stopkovýtrusné (Cadilati)
Podtřída: rouškaté (Rouscata)
Řád: norotvorné (Shelteridae)
Rod: hřib (Boletus)
Podrod: Výbušné hřiby (Pseudoboletus)

Hřib jaderný (latinsky Pseudoboletus nucleus) je významný zástupce norotvorných hub a široce použitelný ekologický a geopolitický indikátor.

Rostou!

Popis[edit | edit source]

Řadí se mezi nejedlé, kosmopolitní houby a v řadách houbařů se netěší příliš velké oblibě. Jeho unikátní zápach lze rozpoznat až na vzdálenost několika desítek kilometrů a výheň vzniklá jeho rapidním růstem povětšinou sežehne veškerou flóru i faunu v bezprostředním okolí. Kdekoliv se tedy hřib jaderný vyskytne, houbařská sezóna končí.

Výskyt[edit | edit source]

V přírodě se tato odrůda vyskytuje jen velmi vzácně, ovšem v řádu vteřin, případně minut může dorůstat úctyhodných výšek až několika kilometrů, pročež si mezi houbaři i mykology vysloužila označení „svině jedna vysoká“.

Životní cyklus[edit | edit source]

Zpravidla je tato houbička zasazena (ano, tato houba se musí pěstovat od semínka, kterému se říká aktivní spóra) na dálku celým ansámblem zahradníků buďto za využití letadel, nebo přesným zasazením semínka pomocí raketového nosiče. Dojde-li ke správnému uvolnění semínka, toto se sotva znatelně zahřeje, vyskočí několik set metrů vysoko a hříbek je na světě.

Typické sytě oranžové zbarvení během růstového cyklu zvolna přechází v popelavě šedý odstín bezprostředně před tím, než hřib vypustí mračno spór do okolí. Většina spór je ovšem sterilních a neschopných založit podhoubí pro nové hřiby.

Zároveň s růstem se po okolí jako mračno ptáků rozletí rajská hudba, která okouzlí všechny přítomné, až se samou radostí rozplývají. Musí tomu tak být, protože lidé, kteří viděli hřib na vlastní oči vyrůst, již nikdo neviděl. Ve vědeckých kruzích se hovoří též o zářivé světelné disko-show, ale to už je asi pomluva.

Pěstování[edit | edit source]

Poštěstí-li se vám ovšem získat aktivní spóru, můžete si hřib jaderný vypěstovat i doma v truhlíku. Tato plodina není příliš náročná na podnebné podmínky a daří se jí téměř všude, kde panuje alespoň mírně nepřátelská atmosféra. V období, kdy podhoubí bují, pravidelně a vydatně zalévejte zeminu studenou válkou, případně můžete přihnojit také teroristickou hrozbou. Jakmile se hřib začne klubat, rychle se pokochejte, než bude pozdě.

Využití[edit | edit source]

Kromě nezanedbatelné estetické funkce, lze využít tuto houbu jako účinný herbicid. Jak již bylo předestřeno - tam, kde tato vskutku majestátní houba vyroste, poměrně dlouhou dobu neroste nic jiného. A co vyroste, příjemně světélkuje, takže se ušetří poplatky za elektřinu.

Přestože se zcela jasně jedná o příjemný a vítaný veskrze přírodní produkt, jež umí zkultivovat i jinak veskrze odporné krajiny, existují lidé, kteří se sázení těchto houbiček snaží zabránit. Zřejmě nemají v lásce rovné, nedozírné krajiny. V současnosti aktivními spórami disponuje hrstka zemí, které se sdružily do tzv. Jaderného klubu. Členy tohoto zahradnického spolku jsou zejména USA, Rusko, Írán, Indie, Pákistán, Severní Korea, Izrael. Očividně není čeho se obávat.


Houby schema.jpg
Houby a houbičky
Smrděnka hněvuplná (Foetidus animositas inncoruptus)Hřib jaderný (Pseudoboletus nucleus)Hřib satan (Boletus satanas)Hřib Santa (Boletus santae-nicholasi)Jidášovo ucho (Auricula judae)Mochomůrka obnažená (Amanita nudum dildus)Hřib pražský (Boletus pragensis ssp. primatorius)