Muzeum

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Muzea obvykle sídlí v prostorných budovách, aby ty památky bylo kam dát

Muzeum je (obvykle) budova, která shromažďuje různé více či méně podstatné artefakty. Za muzeum tak můžeme považovat např. i vyšehradský hřbitov, obsahující hmotné pozůstatky převážně významných osob (Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Svatopluka Čecha. Stejně se dají za muzea označovat sbírky anatomických ústavů a ústavů soudního lékařství. Naopak se za muzeem nemůže nazývat žádná Lampárna, neboť tam se artefakty (=stížnosti) vrší v celá pohoří bez ladu a skladu, pokud nebyly upotřebeny na záchodech.

Slovem "muzeum" se označuje nejen instituce, ale i budova.

Pro necyklopedistu jsou muzea důležitá, aby měl kde čerpat inspiraci pro publikační činnost, byl jmenován doktorem (NUDr.), a později i správcem.

Muzea zřizuje ten, kdo dotuje jejich provoz. Některá muzea, např. Národní muzeum v Praze, živí Ministerstvo kultury. Některá nyní, za koronavirové epidemie, krachují, neboť se musí živit návštěvníky. Jednou z mála výjimek je Muzeum Necyklopedie, které zkrachovat nemůže ze svého principu.

Takový návštěvník je taky zajímavý živožich. Žije v králíkárně, např. v Praze 666, a myslí si, že v muzeu uvidí za 20,-Kč něco zajímavého. Uvidí - pokladnu...