Osada Poslušnost

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snímek označníku zastávky ve zrovna nezvandalizovaném stavu

Osada Poslušnost je autobusová zastávka na znamení v obvodu MHD měst Mostu a Litvínova, ležící uprostřed ničeho na silnici III/2543 mezi Janovem a Křížatkami, zdolávající strmý krušnohorský svah mnoha serpentinami, ve čtvrté zatáčce (počítáno zdola od Janova). Jde o nejopuštěnější (v okolí 500 m od zastávky není nic než krušnohorský bukový les), nejméně frekventovanou (průměrně 0 nastupujících/den) (strana 164), ale mezi houbaři, sběrači kovů a šotouši velmi populární zastávku v oblasti obsluhované mosteckou a litvínovskou městskou dopravou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výřez z plánu mostecké a litvínovské MHD z roku 1992 dokládající historický název

Základ dnešní zastávky se vytvořil už ve třetihorách, kdy alpinské vrásnění rozlámalo prvohorní pohoří a silným poklesem podél zlomů vzniklých roztažením kůry zde vznikl strmý krušnohorský zlomový svah, uprostřed nějž se zastávka nachází. Skoro celé hory dlouho pokrýval neprostupný prales, ovšem v oblasti zastávky již v raném středověku vedla stará zemská obchodní stezka z Freibergu přes budoucí Křížatky a Janov do Mostu a dále do Prahy. Janov (první písemná zmínka 1345) i Křížatky (poprvé zmiňovány 1585) vznikly u této stezky o dost později. Pozůstatky této stezky jsou dodnes patrné jako systémy strží vzniklé zahloubením úvozových cest, jejichž průběh se v čase měnil. Jsou zachovány v obou sousedních údolích a jeden prochází i přímo zastávkou. Zástavba v horní části Janova relativně nejblíže zastávce je doložena po 2. polovině 18. století. Současná komunikace se spoustou zatáček, na které se zastávka nachází, byla vybudována v letech 1841–1844.

Veřejná doprava sem poprvé zavítala v roce 1922, kdy z Janova do Mníšku začal jezdit 2× denně (mimo neděle a svátky) poštovní autobus s kapacitou 4 cestující (což by s přehledem většinou stačilo i dnes). Skutečný autobus okolo poprvé projel v roce 1930 jako součást linky č. 3 (v celostátním číslování č. 4393) směřující z Mostu přes důl Centrum, Hamr a Janov na Křížatky a dále do Mníšku. Ta jezdila minimálně do roku 1939. O válečné historii autobusu na Křížatky se toho moc neví. Po válce došlo v roce 1947 k obnově řady místních i meziměstských linek (pravděpodobně i na Křížatky) a v roce 1949 pak k předání příměstských spojů do rukou ČSAD (pravděpodobně se to týkalo i linky na Křížatky).

Co se ví s jistotou, že v polovině roku 1962 začala na Křížatky jezdit autobusová linka MHD č. 6. Můžeme si zaspekulovat, že zastávka Osada Poslušnost vznikla nejspíše v této době. Jsou pro to dva argumenty: 1. podrobná mapa z roku 1953, která důsledně zobrazuje všechny autobusové zastávky v Janově a Hamru, ale v příslušné zatáčce žádný symbol pro zastávku (vypadající v mapě jako lízátko) nemá. 2. Pokud by zastávka vznikla ještě za éry ČSAD, tedy dříve, než sem začala jezdit městská doprava, dostala by název začínající slovem Janov, stejně jako všechny ostatní zastávky v Janově. Původní název zastávky byl ale (celkem realisticky) Rozcestí Osada Poslušnost. Vznikla snad původně proto, aby obyvatelé osmi nejvýše položených domů v janovském Zátiší nemuseli chodit rozumnou cestou (leč do kopce) z centrální části Janova, ale mohli to vzít ze zastávky sice rozbahněnou a přes temný les vedoucí, leč kratší cestou bez převýšení. Po výstavbě janovského sídliště v 70. letech 20. století užitečnost zastávky ještě poklesla, protože přes sídliště začalo jezdit několik velmi frekventovaných linek MHD a nahoru na Křížatky přes zastávku Osada Poslušnost pokračovala jen jedna z nich, jezdící navíc metodou náhodných výstřelů pouze jednou za dvě až čtyři hodiny.

Když do mosteckého a litvínovského dopravního podniku dorazila v 90. letech 20. století první digitalizace jízdních řádů, kde byl počet znaků v názvu zastávky omezen, byla zastávka v jízdním řádku linky 6 uvedena pod samovysvětlujícím názvem ROZC.OS.POSL.(NA ZN). Při přechodu na druhou generaci digitálních jízdních řádů pak došlo (nejspíš v dubnu 1994) k přejmenování zastávky na současný název. [1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2012 zastávku obsluhuje linka 13, na kterou byly v rámci optimalizace spoje linky 6 převedeny. S ohledem na polohu na opuštěném místě a nepříliš daleko od janovského ghetta je velmi populární zábavou místních obyvatel krást zdejší kovové označníky a odvážet je do sběrny kovů. [2] Na konci 90. let 20. století byla zastávka z tohoto důvodu dlouho bez označníku, s jízdním řádem po krátká období nalepeným na některém z okolních stromů. Pro nástup pak stačilo kdekoliv poblíž zatáčky na řidiče autobusu jedoucího z Křižatek prostě zamávat. Pro výstup bylo dobré se domluvit s řidičem a nespoléhat jen na tlačítko "na znamení" v autobuse. Později byl dosazen aspoň označník ve směru dolů do Janova, posunutý ještě před zatáčku (kdo by taky jezdil tu jednu zastávku nahoru na Křížatky, že?), ale i ten byl a je pravidelnou obětí více či méně úspěšných pokusů o demolici. Teprve v 10. létech století 21. se objevil zastávkový sloupek i ve směru Křížatky, nelogicky umístěný ve směru nahoru až za zatáčkou. Zkušení řidiči ho ale ignorují a pro výstup vám zastaví ještě před ní, což je o dost bezpečnější. Nástup má také svá specifika: krom čekání uprostřed lesa bez jakéhokoliv přístřešku (pozor na zvěř!) je autobus přijíždějící shora vidět o zatáčku výš, pak na nějakou dobu zmizí a náhle se objeví. V ten okamžik je třeba přeskočit přes příkop na silnici a začít zběsile mávat, aby zastavil.

Chaos v názvech[editovat | editovat zdroj]

V MHD v Mostě a Litvínově je v jízdních řádech při pojmenování zastávek uplatňován princip, že zastávky ležící v Mostě (krom těch tramvajových) neobsahují název obce (tedy nezačínají slovem Most). Všechny ostatní zastávky mimo Most začínají názvem obce nebo části obce, na jejímž území se plus mínus nacházejí. Z tohoto pravidla je jediná výjimka: právě zastávka Osada Poslušnost. V Mostě sice neleží, ale protože se nachází uprostřed ničeho, nikdo z dopravního podniku si nevěděl rady s tím, jakou obec do názvu dát. Protože tahle místní kuriozitka by v celostátních vyhledávačích spojení dělala dost chaos, v Praze pro ni vymysleli název Janov, Osada Poslušnost.

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

Název zastávky odkazuje k osadě, která se reálně jmenuje Zátiší (a tak je pojmenovaná i ulice, k níž tamní domy patří). Pátrání v temných koutech zaprášených archivů po původu jména nás zavede až před polovinu 19. století, kdy se skupina zdejších domů celkem výstižně jmenovala Am Berg (tedy na kopci). Na jih od nich ležela louka na starých mapách označená jako Auf der Folge, což někdo později přeložil jako Na Poslušnosti. [3] Tohle jméno se pak na různých mapách přesouvalo po okolí sem a tam a v době vzniku zastávky ležící uprostřed ničeho někoho napadlo ho použít, protože bylo nejblíž. Osada zažila svých 5 minut slávy na začátku 21. století, kdy město Litvínov překvapivě zjistilo, že její obyvatelé – ač žijí ve 24tisícovém městě – vůbec nemají vodovod a pro vodu musí chodit do blízkého Janovského potoka.

Plány rozvoje[editovat | editovat zdroj]

V rámci budování informačního systému s tabulemi ukazující časy odjezdů spojů s aktuálním zpožděním na zastávkách mostecké a litvínovské MHD byla z důvodů odlehlosti zastávky zvažována varianta, že se nebude zbytečně kopat kabel, ale zdrojem energie pro infopanel bude veverka běhající v kolotoči, kterým bude poháněno dynamo. [4] Podle dostupných informací tento záměr nebyl dosud realizován.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Zastávka má svůj vlastní hashtag #settlementobedience na instagramu: [5]