Slovenský znak

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Znak Slovenska

Slovenský znak je nejdůležitějším identifikačním znakem slovenského národa, protože jeho přítomnost na slovenské vlajce je jediným celosvětově rozpoznatelným rozdílem mezi Rusem a Slovákem (Američané totiž bohužel nepoznají rozdíl mezi vodkou a borovičkou, motají se po nich stejně). Naneštěstí pro Slováky mají velice podobný znak i vlajku Slovinci, a tak místo Ruska si mnoho cizinců plete Slovensko se Slovinskem. To je také důvodem, proč se často Slovensko umisťuje na 173. místě na světě podle délky mořského pobřeží, ačkoli přístup k moři vůbec nemá (ano, 173 je prvočíslo).

Historie[edit | edit source]

Původně se slovenský znak skládal z dvouramenného stříbrného kříže tyčícího se z modrého trojvrší na červeném štítě. Tuto variantu dodnes vydávají za oficiální Hejslováci a slovenští hokejisté tento znak stále nosí na dresech, protože si podle mínění národního hokejového svazu nezaslouží za své výsledky dresy ani vyprat, natož obnovovat.

Současnost[edit | edit source]

Dnešní podoba znaku vznikla poměrně nedávno. Současný znak se skládá z rozkradeného, nyní už pouze bílého, kříže tyčícího se nyní už pouze z dvouvrší.

S přeměnou znaku začal Róbert Fico, když potřeboval sehnat peníze na své populistické sliby. Nechal roztavit levé spodní rameno (heraldici mají převrácené strany) a za utržené peníze nechal vystavět několik stanic bratislavského metra. To následně vyprovokovalo skupinu jeho spoluobčanů pod vedením hip-hopera Deža Lakatoše k utržení a roztavení levého horního ramene. Bohužel mezi nimi nebyl žádný heraldik, a tak roztavili rameno opačné. Aby si částečně napravili renomé, přikradli se ke znaku zpátky v noci a alespoň sloupali stříbrný lak, takže dnešní znak je již pouze bílý a jeho části už jsou více neprodejné.

Poslední změna nastala po přijetí zákona o občanství. Původní tři vrcholky symbolizovaly Tatru, Fatru a Matru. Protože však posledně jmenovaná zažádala o maďarské občanství (proč by ne, vždyť tam i leží), ztratila tím občanství slovenské a musela odejít ze státního znaku. Tím pádem na něm zbylo pouze dvouvrší (ne, opravdu to není prdel).