Slovenský znak

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Znak Slovenska

Slovenský znak je nejdůležitějším identifikačním znakem slovenského národa, protože jeho přítomnost na slovenské vlajce je jediným celosvětově rozpoznatelným rozdílem mezi Rusem a Slovákem (Američané totiž bohužel nepoznají rozdíl mezi vodkou a borovičkou, motají se po nich stejně). Naneštěstí pro Slováky mají velice podobný znak i vlajku Slovinci, a tak místo Ruska si mnoho cizinců plete Slovensko se Slovinskem. To je také důvodem, proč se často Slovensko umisťuje na 173. místě na světě podle délky mořského pobřeží, ačkoli přístup k moři vůbec nemá (ano, 173 je prvočíslo).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně se slovenský znak skládal z dvouramenného stříbrného kříže tyčícího se z modrého trojvrší na červeném štítě. Tuto variantu dodnes vydávají za oficiální Hejslováci a slovenští hokejisté tento znak stále nosí na dresech, protože si podle mínění národního hokejového svazu nezaslouží za své výsledky dresy ani vyprat, natož obnovovat.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnešní podoba znaku vznikla poměrně nedávno. Současný znak se skládá z rozkradeného, nyní už pouze bílého, kříže tyčícího se nyní už pouze z dvouvrší.

S přeměnou znaku začal Róbert Fico, když potřeboval sehnat peníze na své populistické sliby. Nechal roztavit levé spodní rameno (heraldici mají převrácené strany) a za utržené peníze nechal vystavět několik stanic bratislavského metra. To následně vyprovokovalo skupinu jeho spoluobčanů pod vedením hip-hopera Deža Lakatoše k utržení a roztavení levého horního ramene. Bohužel mezi nimi nebyl žádný heraldik, a tak roztavili rameno opačné. Aby si částečně napravili renomé, přikradli se ke znaku zpátky v noci a alespoň sloupali stříbrný lak, takže dnešní znak je již pouze bílý a jeho části už jsou více neprodejné.

Poslední změna nastala po přijetí zákona o občanství. Původní tři vrcholky symbolizovaly Tatru, Fatru a Matru. Protože však posledně jmenovaná zažádala o maďarské občanství (proč by ne, vždyť tam i leží), ztratila tím občanství slovenské a musela odejít ze státního znaku. Tím pádem na něm zbylo pouze dvouvrší (ne, opravdu to není prdel).