Střední kopáčská škola

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Přikopov Lopatovič Kopaněnko, zakladatel SKŠ
Současný ředitel SKŠ, Josef Dělňas
Skutečná esa na poli výkopových prací, Stanko a Chatko Khamorovi

Střední kopáčská škola (dále jen SKŠ) je nejstarší a jediná škola svého typu v Čechách.

Historie[edit | edit source]

Střední kopáčská škola byla založena roku 1896 ambiciózním kopáčským mistrem Přikopovem Lopatovičem Kopaněnkem z toho důvodu, že nebyl spokojený s výkony svých spolupracovníků kopáčů. První studenti byli přijati a škola procházela rozvojem, až se dostala na nynější, prvotřídní úroveň.

Učitelský sbor[edit | edit source]

Učitelský sbor je složen výhradně ze špičkových odborníků z kopáčského světa (i když převážně jen z toho východního. Na SKŠ není přijat jen tak někdo - musí projít tvrdým pohovorem a mít řádně nakopáno. Mezi nejvyhlášenější učitele patří Chatko a Stanko Khamorovi (viz obrázek), Čeněk Košomyš, Karel Histů, Kop-Patch a Umim Sri-Chem.

Výuka[edit | edit source]

Výuka probíhá pouze pod kvalifikovaným dozorem a na velice kvalitním přístrojovém vybavení (namátkou např. Oko z drátu na tyči 7350dx nebo motorová lopata Shovelsson 3000, jejíž dva exempláře jsou díky hbitým prstům bratrů Khamorových majetkem školy).V nabídce je i mnoho volitelných kurzů a seminářů, např. kurz sběračů hoven či kroužek kydání hnoje.

Podmínky přijetí[edit | edit source]

Kapacita školy je téměř neomezená. Jediným kritériem pro přijetí je průměr na základní škole do 4,95. Uchazeči, kteří nesplní toto kritérium, musí skládat náročný přijímací test.

Uplatnění a absolventi[edit | edit source]

Střední kopáčská škola poskytuje dokonalé vzdělání v kopáčství. Její absolventi jsou žádanými dělníky jak v příkopové, tak v kydací a sběračské sféře. Mezi nejslavnější absolventy patří i Tomáš Rosický, který se naučil kopat právě v této škole.

Další informace[edit | edit source]

Podrobnější informace o škole naleznete na jejích internetových stránkách http://www.s-k-s.wz.cz/