Volvo

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Volvo1.jpg

Volvo je švédský výrobce obrněné techniky založený 1927 na přání tehdejší hlavy Švédského království — Gustava V.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gustav tehdy usoudil, že 300 let od posledního pokusu Švédů o invazi do Evropy je dostatečně dlouhou a nikdo nebude invazi se severu očekávat. Navíc se Evropa dávala dohromady po první světové válce, tak začaly plány o invazi. Ve válce se tanky dobře osvědčily a bylo jasné že kvalitní obrněná technika musí být základ pro úspěšnou invazi. Byla naplánovaná bojová doktrína založená na rychlém a hlubokém průniku motorizovaných a mechanizovaných jednotek obranou nepřítele. Speciálně pro tento účel byly navrhovány tanky Volvo. Tuto doktrínu nakonec první vyzkoušeli Němci a pojmenovali si ji Blitzkrieg. Roku 1937 byla založena společnost SAAB na výrobu stíhacích letounů pro leteckou podporu. Švédi dále připravovali i loďstvo, jelikož jejich tanky vzdáleně připomínají osobní auta, nenechte se zmást "rybářskými loděmi".

Když vypukla druhá světová válka, Švédi usoudili, že bude vhodné ještě chvíli počkat. Proto prohlásili svůj stát za neutrální a jen sledovali jak zbytek Evropy válčí s tím, že sami zaútočí na oslabeného vítěze. Bohužel pro Švédy se v Evropě usadili Američané a jelikož Amerika byla hlavní obchodní partner, musela se invaze opět odložit. V období studené války a jaderných zbraní Švédi pomalu přestávali uvažovat o invazi do Evropy. Začátkem 21. století byly plány na invazi úplně zrušeny, Volvo bylo 2010 prodané Číně, která nyní plánuje vlastní invazi do světa. Naštěstí pro zbytek světa Čína používá místo švédské oceli svoje vlastní slitiny hliníkoplastu, takže nové modely Volvo se nedají s původními srovnávat.

Volvo bylo také hlavním výrobcem dílů pro Projekt Terror-Traktor.

Civilní verze[editovat | editovat zdroj]

Arnold Schwarzenegger požádal Hummer ať vydají civilní verzi jejich vozu Hummer H1. Podobné to bylo u Volva, kde ale o civilní verzi požádali členové skupiny ABBA. Vyžadovali co nejvhodnější vůz pro rozrážení tisíců fanoušků. Tímto způsobou bohužel zabili nebo zmrzačili zásadní procento základny svých nejvěrnějších fanoušků, kteří když byli mrtví nemohli si kupovat jejich LP a jezdit po koncertech. Fanoušci nakonec došli a kapela se rozpadla.

Civilní verze se od vojenské liší jen nepatrně. Nejdůležitější je, že nepotřebujete zbrojní pas k řízení civilní verze Volva. Vozidlo je pouze odzbrojené (ale stále pro okolí nebezpečné) a byl předělaný interiér pro větší komfort cestujících. Dále jsou civilní Volva nabízené v dalších barvách: kromě zimní a letní kamufláže přibyly normální barvy tipu žlutá, červená, černá, šedá, zelená a pod. U pozdější modelů byl ze základní výbavy odstraněný radar jammer. Policie si stěžovala u Evropské komise, že na radaru zachycuje více než jedno vozidlo a i to má problém zaměřit a při pokusu o vyfotografování se vypouštěli klamné cíle.

Dále se při nehodách na silnicích Volva vyhlásili "nejbezpečnějšími vozidly", to ovšem pokud jste seděli ve Volvu. Šance na přežití autonehody ve Volvu byla rekordních 27.32%. Pokud by jste se ocitli ve vozidle které se srazí s Volvem vaše šance na přežití je 3,141592%, jen čirou náhodou se šance na přežití rovná . Existuje takzvaná Volvo Teorie Chaosu, kde se mluví o případě, že se srazí dvě Volva. Pokud se dva vozy Volvo srazí v této dimenzi, náhodné malé auto v malém ruském městečku se rozpadne a rozerve časoprostorové kontinuum. To je jediný známý důvod pro atletiku.

Název Volvo má tedy dva významy. U armádní verze Volvo znamená latinské slovo "Válec". U civilní verze je Volvo zkratka V.O.L.V.O., ve Švédštině "Vi Orsakar Landets Värsta olyckor", po překladu do angličtiny "We causes the worst accidents in the country" a po překladu do češtiny "My způsobujeme nejhorší nehody v zemi".

Rozdělení do tříd[editovat | editovat zdroj]

Volvo rozděluje svoji techniku do několika tříd označených písmenem a číslem, kde písmeno je typ vozidla a číslo váha.

  • Třída V (např. V40, V70) - Základ invazního vojska, švédské MBT (main batte tank). Kombinace těžké palebné síly, vysoké rychlosti a vysoké úrovni vlastní ochrany vozidla i posádky.
  • Třída S (např. S60, S70) - Stíhací tanky, určené hlavně pro ochranu vlastního týlu nebo pro "lov" nepřátelských tanků.
  • Třída C (např. C30, C70) - Průzkumné tanky, hlavní předností je co největší mobilita.
  • Třída XC (např. XC60, XC90) - Těžké transportéry pro přepravu co největšího počtu pěších jednotek. Většinou obojživelné invazní vozidla pro přepravu
Svycarska kamna.png

Přepočet výkonu[editovat | editovat zdroj]

Volvo u svých motorů neuvádí "koňskou sílu" ale "sobskou sílu", tedy motor má výkon např. 170 sobů Odvození koeficientu pro přepočet na koňskou sílu (HP) získáme výpočtem: Santa Claus má 8 sobů a za jeden večer s nimi objede všechny domy na světě. Aby to samé dokázal s koňmi, potřeboval by 452,8 koně. Číslo nevychází celé protože soby mají parohy, ale koně ne. Tedy:

1 sob = 56,6 koní

Má-li motor volva má výkon 170 sobů, tedy: 9622 HP, 9755 PS, 7175 kW

Typický hranatý tvar Volvo[editovat | editovat zdroj]

Vozidla Volvo jsou lidmi kritizované pro svůj hranatý tvar. Tento tvar vznikl u prvních vyrobených vozů, když se stále hledal nejvhodnější materiál a nejlevnější pracovní síla. Jako první materiál byla zvolena švédská žula. Vozidlo opracovávali norští mutanti lesních a horských trollů. Něco jako mula, tedy křížence koně s oslem. Tito trollové byly chytří jako horští a urostlí jako lesní. Vozidla byla ručně opracovávána z žulových bloků 5000x2000x2000mm a pro trolla vytvarovat něco jinak než hranatě není možné. Přes nátlak vedení na trolly aby se pokusili něco "zakulatit" se trollové později začali bouřit proti netrollským pracovním podmínkám a odtáhli zpátky do Norska. Jako alternativa za žulu byla použita švédská ocel a zaměstnáváni byli nadějní metalisti. Ve své době pro Volvo pracovali lidé jako Joacim Cans, Joakim Brodén nebo Peter Tägtgren, kteří se prací v tomto průmyslu vypracovali na svá současná místa.

Vývojové řady[editovat | editovat zdroj]

  • Volvo řady 140
    • lehké bojové vozidlo (váha pouze 14t), zaměřené pro průzkumné akce
  • Volvo řady 200
    • průzkumný/stíhací tank (váha 20t)
    • kódové označení NATO "létající cihla"
  • Volvo řady 440/460
    • střední tank, určený pro rychlý přesun a útok ze zálochy
  • Volvo řady 700
    • těžký tank, určený pro čelný útok na nepřátelské pozice
  • Volvo řady 850
    • první koncept MBT, kompromis mezi řadou 700 a řadou 900
    • hlavní určení pro samostatné útoky v malých skupinách (2-3 vozy)
    • hlavní nasazení těchto tanků při bojích o BTCC v letech 1994-1997
    • kódové označení NATO "rakev"
  • Volvo řady 900
    • super-těžký tank, určený pro útoky na opevnění nebo jinou stacionární obranu nepřítele.