Diskordianismus

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diskordianský symbol

Diskordianismus (z latinského Discordia, též erisianismus z řeckého. Eris) je jedno z nejrozšířenějších náboženství na světě.

Členové tohoto společenství označují diskordianismus jako pantheistické neopohanské náboženství. Někteří diskordianismus považují za promyšlený vtip vydávající se za náboženství, jiní ho považují za náboženství vydávající se za promyšlený vtip. Odpověď v duchu diskordianismu je však: „Diskordianismus je náboženství, které se vydává za promyšlený vtip vydávající se za náboženství.“ Ať je pravda jakákoliv, humor je spolu s chaosem jedním z ústředních prvků diskordiánské filosofie. Diskordianismus bývá na jednu stranu srovnáván s Wiccou a dalšími neopohanskými náboženstvími, často ale diskordiáni označují Wiccu za diskordiánskou sektu, a naopak.

Historie a vztah k ostatním náboženstvím[editovat | editovat zdroj]

Moderní historie diskordianismu se datuje od padesátých let dvacátého století (křesťanského letopočtu), ale navazuje na římské, řecké a podle své vlastní mytologie ještě starší tradice. Eris, diskordiánská bohyně, pochází z řecké mytologie, později ji pod jménem Discordia vzali za svou Římané. S pádem římského impéria se ze scény na čas vytratila, aby se vrátila koncem padesátých let dvacátého století v Kalifornii.


Páteční špekáček[editovat | editovat zdroj]

Diskordianismus chápe jako podstatu náboženství zákaz pojídání špekáčku v pátek. Ať už je to páteční půst, nebo potravní tabu vůči hovězímu či vepřovému, nebo odpor k zabití živého tvora pro účel potravy, nebo nezdravost uzeniny, významné ideologické systémy se skutečně v tomto bodě důsledně shodují. Pojídání špekáčku je protiklad náboženství a duchovna vůbec. Především jde o špekáček opečený na ohni.

Podle některých verzí diskordianismu nejde o špekáček, ale párek v rohlíku.

Diskordiánský papež[editovat | editovat zdroj]

V diskordianismu se titul papež vztahuje ke každému muži, ženě i dítěti na světě. Ve svatém diskordiánském písmu (tzv. Principiích) je vložen certifikát, který lze volně kopírovat, komukoliv věnovat a připomenout mu tak jeho postavení právoplatného papeže. Související poznámka říká: Papež je ten, kdo není podřízen zákonné moci.

Pravomoci papeže[editovat | editovat zdroj]

Mezi pravomoci diskordiánského papeže patří (mimo jiné) následující:

  1. Být neomylným, kdykoliv, i zpětně.
  2. Zcela reformovat diskordiánskou církev.
  3. Křtít, pohřbívat a oddávat (dva poslední obřady pouze se svolením zemřelých).
  4. Exkomunikovat, deexkomunikovat, reexkomunikovat a dereexkomunikovat sebe, lidi, zvířata, věci i jiné bytosti.
  5. Provádět všechny funkce, obřady a rituály, které se pro diskordiánského papeže považují za nevhodné.

Srovnej katolický papež.

Rituály, obřady[editovat | editovat zdroj]

Diskordianistou se člověk může stát v pátek, a to vědomým snědením špekáčku.

Citáty[editovat | editovat zdroj]

„Pokud je organizované náboženství opiem lidstva, pak neorganizované náboženství je marihuanou excentrických šílenců“

- Kerry Thornley