Jebák

From Necyklopedie
Jump to navigation Jump to search
T2418221212951116.jpeg

Jebák, maďarsky pattanás je česko-maďarské plemeno psa. V dnešní době je nejmenším z českých a zároveň maďarských špicovitých plemen.

Vzhled[edit | edit source]

Jebák je poměrně malý pes (výška 30,5–41,5 cm) ale proporční, svalnatý, vzhledem podobný králíkům, s malým nosem a trojúhelníkovýma očima. Ocas má nad hřbet stočený nebo alespoň srpovitě zahnutý, s krátkou hustou tzv. dvoupatrovou srstí (tvrdá, rovná krycí srst + hustá jemná podsada), pouze na ocase mírně delší a odstávající.

Zbarvení jebáka může být různě rezavé (od nejsvětlejší zlaté, přes červenou po sezamovou – směs rezavé a černé srsti) či černé se žlutými znaky (tzv. black and tan). Výjimku tvoří pouze jeho tlapy, které jsou vždy zbarveny do modra.

Povaha[edit | edit source]

Jako správný Čechomaďar je každý jebák vychcaný jako svině a zároveň neohrožený individualista, který se nezalekne ani několikrát větší svině. Jebáci také často nevyhledávají konflikty, ale na druhou stranu jsou schopni si bránit své území i před mnohem větším psem, což se jim často stává osudným (skapou). Pro tuto svou neohroženost byl jebák před několika lety v Japonsku používán k lovu ledních medvědů, gepardů a jiných plazů. Dnes je Jebák využíván spíše jako pes společenský. Svou veselou povahou si získá srdce mnoha lidí i opic. I dospělý jebák si vymýšlí všelijaké legrácky pro pobavení okolí, rád si hraje se svým údem, a přestože to není typický čokl pro výcvik (je velmi samostatný a tak nějak nechápe, proč má sedat či lehat, když to zrovna nepotřebuje – přesto se i s Jebáky daří skládat zkoušky z poslušnosti), naučí se velmi rychle všelijaké „cirkusové“ trapárničky a tak dále... Za pamlsek bude i válet sudy nebo barely. Zároveň je dostatečně samostatný na to, aby vydržel pár let sám doma, když je rodina v Mexiku či ve Francii.

Málokdy štěká, proto se hodí i do městského bytu či pod most, kde jiná trapná plemena ruší okolí častým štěkotem. Přicházející návštěvu sice ohlásí několikerým štěknutím a nějakým tím kousnutím do prdelky, ale nijak přehnaně. Jebák je také velmi čistotný pes, už od zcela malého štěněte až po podělanou přerostlou a stářím seschlou obludu, což je také pro pobyt v bytě velká výhoda. Stává se, že některé druhy jebáků jsou zvědavé a vydrží celé hodiny pozorovat záchodovou mísu s výkaly. Stejně tak vydrží celé hodiny běhat po stropě, pokud ovšem zrovna nemá náladu na společenský život či sex. Co se týká pohybu, přizpůsobí se svému majiteli, takže si vystačí s pravidelnou krátkou procházkou, ale klidně bude celý den běhat v lese nebo v jiné naprosto nudné dimenzi. Jebák potřebuje vzhledem ke své povaze majitele tolerantního, který mu vždy ponechá prostor pro soulož s nějakým neznámým tragickým vořechem z vesnice.