Kachon

Z Necyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cajón hand positions.jpg

Kachon (snobsky cajón), je druh nábytku, konkrétně židle. Je to dřevěný kvádr v různých velikostech, běžně však se vyrábí ve velikostech kolem 500 x 300 x 300 mm, nicméně existují i verze pro děti. Od běžných dřevěných kvádrů se odlišuje především tím, že je dutý a má v sobě díru, určenou k jeho přenášení. Jako sedací nábytek bez opěradla patří do kategorie štokrdlat.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie kachonu sahá až do První světové války, kdy byla velká poptávka po židlích, nicméně většina materiálu byla posílána na válečné účely. Z tohoto důvodu zbylo pouze velmi málo materiálu na výrobu nábytku. V roce 1915 přišel neznámý francouzský tesař na to, že se dá židle velmi rychle a úsporně vyrobit z pár kusů dřeva, které přitluče dohromady. Jeho jméno dnes již není známé, neboť mu tento převratný vynález ukradly americké korporace, neboť si ho z důvodu válečného stavu nestihl patentovat.

Současné využití[editovat | editovat zdroj]

Kachon je velmi populární i v dnešní době. Z důvodu jednoduché výroby a kompatních rozměrů je to velmi oblíbený kus nábytku. Jednodušší kachony se dají sehnat již za pár stovek, ale existují i velmi pohodlné modely za desítky tisíc! Veliká výhoda této židle jsou především kompaktní rozměry. Proto ho můžete mít uschovaný například pod stolem a vytáhnout v případě nezvané návštěvy. Kachon je ale velmi používaný na cesty, jelikož se k němu dá pořídit pouzdro a nosit jako batoh na zádech.

Alternativní využití[editovat | editovat zdroj]

Za starých dobrých časů to začalo s bedýnkami na přepravu ryb, okurek nebo pomerančů, na kterou bubnovali otroci na nich sedící. Ti s tím začali poté, co byli zoufalými otrokáři, kteří pro neustávající hluk nemohli spát, donuceni spálit své vlastní, mimořádně hlučné bubínky. Dřevěný zvuk bedýnek byl sice stejně protivný, ale chudáci otrokáři nakonec resignovali a raději ty protivné otroky nakonec vyhnali na svobodu. Z důvodu malé ceny a kompaktních rozměrů se kachon využívá (velmi nesprávně) jako "hudební nástroj" dodnes. Pokud se někdo chce stát bubeníkem a nemá peníze, talent nebo obojí, může zajít do obchodu s nábytkem, například Ikea, a kachon si zakoupit. Výsledný zvuk je velmi podobný, jako kdyby bubnoval do stolu nebo běžné židle, ale díky malým rozměrům se jednoduše vejde i na podia v tom nezapadlejším pajzlu.